PRZEPISY

Przepisy | mObywatel

Dowód osobisty i Bezpieczny autobus w mObywatel

14.07.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: MC

Od dziś aplikacja mobilna mObywatel otrzymała nowe usługi. To przede wszystkim cyfrowy dowód osobisty, który honorowany będzie na równi z fizycznym. Za jej pomocą sprawdzimy przed wyjazdem dane autokaru wycieczkowego.

Przepisy - aplikacja mobilna mObywatel zyskuje mDowód i Historię Autobusu

Na przełomie lat 2017/18 udostępniono rządową aplikację na telefon mObywatel. Jedną z pierwszych jej usług była mTożsamość, która potwierdzała nasze dane personalne, w tym PESEL. Stopniowo rozszerzano jej honorowanie, między innymi na Poczcie Polskiej przy odbiorze listu poleconego. Jednak wiele urzędów i firm nie uznawało jej za dokument, którym można się wylegitymować.

mDowód na równi z plastikowym dokumentem

Wprowadzone z dniem 14 lipca 2023 roku zmiany dodają nową usługę - mDowód. Jak deklaruje, odpowiedzialne za działanie aplikacji Ministerstwo Cyfryzacji, jest to już pełnoprawny dokument. Posłuży on do legitymowania się w urzędach, u notariusza czy podczas zawierania umów, np. wypożyczenia samochodu.

Co ważne, wygenerowany cyfrowo mDowód różni się od plastikowego serią i numerem, datą wydania oraz ważności. Trzeba też pamiętać, że nadal nie będzie honorowany przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty i podczas przekraczania granicy kraju. Dopiero od 1 września 2023 roku wirtualny dokument uznawać będą banki i instytucje finansowe.

Bezpieczny autobus w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel zyskała również, znaną z wersji przeglądarkowej, usługę Bezpieczny autobus. Służy ona do weryfikacji danych autokaru wycieczkowego, w tym informacji o ważności badania technicznego i ubezpieczenia OC. Aby je uzyskać wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

Nowe funkcje aplikacji mObywatel

Z poziomu aplikacji będzie można zrealizować opłaty skarbowe, np. podatki. Platformą płatniczą jest Blik. Jednak to rozwiązanie pilotażowo dostępne jest tylko dla mieszkańców Bydgoszczy, Gdyni, Grudziądza, Poznania, Sopotu, Torunia i Włocławka. Wkrótce system obejmie kolejne miasta. mObywatel posłuży również do logowania w e-Urzędzie Skarbowym czy platformie ZUS, PUE i IKP.

Możliwość rozszerzenia usług zyskały samorządy do wprowadzenia lokalnych dokumentów, jak legitymacje przynależności do klubu sportowego lub seniora.

Wśród zapowiedzi kolejnych dokumentów znajduje się Tymczasowe prawo jazdy i Historia Pojazdu. Obecnie w mObywatel zapiszemy swoje Prawo jazdy, Dowód rejestracyjny pojazdu i historię jego przeglądów.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, można ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Pobranie i korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.