PRZEPISY

Nowelizacja | Ustawa Prawo o ruchu drogowym i Ustawa o kierujących pojazdami

e-Pakiet Kierowcy w komplecie

03-12-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, MC

Od soboty 5 grudnia dokument prawa jazdy będziemy mogli zostawić w domu. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca jednak do noszenia wirtualnego odpowiednika dokumentu w smartfonie.

PRZEPISY | e-Pakiet Kierowcy w komplecie

Dla jednych kierowców zmiana bez znaczenia, dla drugich warta co najmniej 50 złotych. Tyle bowiem wynosi mandat za brak dokumentu prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Od 5 grudnia, obok dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczenia, będzie mógł zostać w domu. Funkcjonariusz, nie tylko policji, sprawdzi podane przez nas dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ale o zabraniu tych dokumentów trzeba będzie pamiętać przed wyjazdem za granicę. Póki co są to wewnętrzne przepisy obowiązujące tylko na terenie Polski.

Nie zmienia tego także aplikacja mObywatel instalowana w smartfonie. To właśnie w niej można przechowywać dokumenty w postaci wirtualnej. Od soboty pojawi się w niej zakładka mPrawo Jazdy (do pobrania w App Store i Google Play, do aktywacji potrzebny jest Profil zaufany).

PRZEPISY | mPrawo Jazdy w smartfonie

Cyfrowy dokument Prawa jazdy ma inny format i sposób zapisu. Na przykład jego numer (pozycja 5 na awersie) nie jest dzielony znakiem "/". Z kolei widniejące zdjęcie pochodzi z bazy dowodów osobistych.

Co ważne, w przypadku utraty zasięgu sieci w trybie off-line ukaże się zapis dokumentu z ostatniej sesji logowania do aplikacji.

Podczas dzisiejszej prezentacji zawartości (odświeżono też szatę graficzną) aplikacji mObywatel zapewniono, że przeniesione dane kierowcy i nabytych uprawnień nie powinny zawierać błędów. Warto jednak samodzielnie je zweryfikować poprzez stronę gov.pl Wystarczy na niej podać swoje imię i nazwisko oraz numer prawa jazdy. Stwierdzone nieścisłości należy zgłosić do urzędu drogą elektroniczną.

Oczywiście, jeśli takie błędy zostaną wykryte podczas kontroli drogowej, nie będzie z tego tytułu żadnych sankcji.

Nowy przepis nie wyklucza posiadania przy sobie plastikowego dokumentu prawa jazdy. Zachowuje on swoją dotychczasową ważność. Natomiast jego cyfrowa postać przyda się w sytuacji kolizji i spisywania danych uczestników. Jeśli jej zabraknie, nawet w błahych sprawach trzeba będzie poczekać na przyjazd policji.

Od 5 grudnia będzie też można samodzielnie sprawdzić stan konta punktów karnych. Dane aktualizowane będą codziennie, a ewentualne naruszenie przepisów dokładnie opisane.

mTożsamość, mPojazd, mPrawo Jazdy i Licznik punktów karnych tworzą tzw. Pakiet dla kierowców. Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji zapowiedzieli prace nad dodaniem do niego dowodów rejestracyjnych pojazdów leasingowanych. Ma też pojawić się możliwość ustawienia przypomnienia, np. SMS, o dobiegającym końca terminie ważności dokumentu czy przeglądu technicznego.

Sama aplikacja mObywatel w 2021 roku może powiększyć swoją zawartość o Kartę Dużej Rodziny, Legitymację rencisty lub emeryta, legitymacje zawodowe, eZwolnienia, eSkierowania, eReceptę, a także rozliczenie roczne e-Pit. Jest też pomysł na dołączenie karty miejskiej.