BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Bezpieczny autokar | Wakacje 2023

Wakacyjne kontrole autokarów wycieczkowych

25.06.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Z początkiem wakacji rozpoczęły się kontrole autokarów, którymi na wypoczynek będą podróżować dzieci. W wyniku tej akcji w 2022 roku nie dopuszczono do ruchu 22 pojazdów.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI - kontrole autokarów, wakacje 2023

Od kilku lat Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi akcję „Bezpieczny autokar”. W jej ramach w wakacje 2022 roku skontrolowano 2048 pojazdów. W 74 przypadkach zatrzymano dowód rejestracyjny (3,6 proc. ogółu), a w 22 zakazano dalszej jazdy (1,1 proc.). Najczęstsze przyczyny dotyczyły stanu technicznego pojazdu, ale wykroczenia popełniali też przewoźnicy i kierowcy.

Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ma stan techniczny pojazdu, ale również kondycja psychofizyczna kierującego. Dlatego inspektorzy sprawdzają również trzeźwość i czas pracy kierowcy. Zmęczenie wynikające z niestosowania się do limitów czasu pracy, może mieć bardzo poważne, negatywne skutki. Ma wpływ na koncentrację, czas reakcji, czy prawidłowość oceny sytuacji na drodze przez kierującego

- Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Kontrole ITD prowadzone są zarówno w miejscu wyjazdu, jak też w trasie. Wykorzystywane są przy tym Mobilne Jednostki Diagnostyczne, którymi dysponuje każdy wojewódzki oddział inspekcji.

Gdzie zgłosić autokar wycieczkowy do kontroli?

Jak co roku funkcjonariusze ITD apelują o wcześniejsze, nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem, zgłoszenia próśb o kontrole autokarów. Wystarczy zadzwonić do lokalnego wydziału - dane teleadresowe dostępne są pod tym linkiem. Mogą to zrobić zarówno rodzice, opiekunowie, jak i organizatorzy wakacyjnych wyjazdów.

ITD w akcji „Bezpieczny autokar” wspomaga policja, która również przyjmuje zgłoszenia - dane dostępne są pod tym linkiem.

Informacje o aktualnym badaniu technicznym pojazdu oraz posiadanej polisie OC można samodzielnie sprawdzić na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl Warunkiem koniecznym jest jednak znajomość numeru rejestracyjnego autokaru.