WYPADKI DROGOWE

Statystyki wypadków drogowych | Sierpień 2024

Drugi tak tragiczny miesiąc na polskich drogach - sierpień 2024

02.09.2024 | oprac. Maciej Kalisz | foto: PSP Warszawa

Według dziennych danych policji sierpień był drugim - po lipcu - najtragiczniejszym miesiącem 2024 roku na polskich drogach. Działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych przyspieszył dopiero śmiertelny wypadek w Warszawie.

Wypadki drogowe - statystyki sierpień 2024 - ranni, zabici, nietrzeźwi kierowcy

W sierpniu 2024 roku na polskich drogach doszło do 2115 wypadków. W ich następstwie 2435 osób zostało rannych, a 149 osób poniosło śmierć. Był to drugi - po lipcu, w którym zginęło 167 osób - najtragiczniejszy miesiąc tego roku.

Wszystkie te liczby to wstępne dane na podstawie dziennych raportów policji. Będą one jeszcze wyższe, po uwzględnieniu między innymi osób, które zmarły w wyniku odniesionych obrażeń do 30 dni od daty wypadku.

Jednego dnia 11 zabitych, drugiego 1 ofiara śmiertelna

Najbezpieczniejszym dniem była niedziela, 18 sierpnia, podczas której doszło do 42 wypadków drogowych (59 rannych i 5 zabitych). Najmniej, 54 osób, zostało poszkodowanych dzień wcześniej (55 wypadków i 8 zabitych). W środę, 28 sierpnia, na 61 wypadków była jedna ofiara śmiertelna (66 rannych).

Do największej liczby, 88 wypadków, doszło w poniedziałek 12 sierpnia. W tym dniu poszkodowanych zostało aż 100 osób (9 zabitych). W kolei w sobotę, 3 sierpnia, doszło do 71 wypadków, w których śmierć poniosło 11 osób (82 rannych). Dla porównania, najtragiczniejszy bilans dobowy tego roku to 12 ofiar śmiertelnych (30 czerwca, 66 wypadków, 89 rannych).

ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ NA YOUTUBE


Blisko 10 tysięcy nietrzeźwych kierujących

W minionym miesiącu policjanci zatrzymali 9205 nietrzeźwych kierujących. To także drugi, po lipcu - 9721 osób, najwyższy bilans tego roku. Teraz najwięcej takich osób (457) było w sobotę, 17 sierpnia.

Bezpieczniejszy weekend sierpniowy

Przedłużony sierpniowy weekend, do którego zaliczyliśmy okres od środy 14.08 do niedzieli 18.08, zakończył się bilansem 317 wypadków, 356 rannych i 29 zabitych. Było więc zdecydowanie bezpieczniej niż w 2023 roku. Wówczas pomiędzy 11 i 15 sierpnia odnotowano 408 wypadków, 463 rannych i aż 45 ofiar śmiertelnych.

Przekroczenie prędkości przyczyną śmierci dwóch pieszych

13 sierpnia 2024 roku szerokim echem w mediach odbił się wypadek na ulicy Woronicza w Warszawie. Najpierw doszło do śmiertelnego potrącenia kobiety na przejściu dla pieszych. Następnie kierujący samochodem osobowym wjechał w grupę ludzi stojących na przystanku autobusowym. Spośród nich zginęła kolejna kobieta, a trzy osoby trafiły do szpitala. Całe zdarzenie zostało udokumentowane nagraniem z kamery autobusu miejskiego.

Według wstępnych ustaleń kierowca znacznie przekroczył obowiązujące w tym miejscu ograniczenie prędkości (50 km/h). Przejście dla pieszych znajduje się na ulicy mającej po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Pomiędzy nimi zabrakło azylu, chociaż przy takim układzie powinna zostać zamontowana sygnalizacja świetlna.

Potencjalne zagrożenie dla pieszych w tym miejscu zostało wskazane w audycie wykonanym na zlecenie warszawskich urzędników w… 2017 roku. Od tego czasu nie zostały podjęte żadne działania. Dopiero śmierć dwóch osób spowodowała natychmiastową reakcję. Obecnie zamontowano progi zwalniające i ustawiono znaki z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Docelowo infrastruktura drogowa zostanie przebudowana. O jakiekolwiek zmiany od lat postulowali okoliczni mieszkańcy.

Kierujący autem 45-latek był trzeźwy, ale trwają jeszcze badania krwi pod kątem narkotyków lub innych substancji odurzających. Prokuratura postawiła mu zarzut spowodowania katastrowy w ruchu lądowym, a sąd przychylił się do wniosku o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Wiadomo, że w lutym tego roku odzyskał uprawnienia do kierowanie, które zostało cofnięte za spowodowanie innego wypadku.