WYPADKI DROGOWE

Przejazdy kolejowo-drogowe | I półrocze 2022

Dwadzieścia ofiar śmiertelnych w konfrontacji auta z pociągiem

15-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Mniej zdarzeń i zabitych na przejazdach kolejowo-drogowych to najważniejsze porównanie pierwszego półrocza 2022 względem 2021. W ich następstwie dochodzi do przerw w ruchu - w jednym wypadku usuwanie skutków zajęło aż cztery doby.

Wypadki drogowe - zdarzenia na przejazdach kolejowych w pierwszym półroczu 2022

W pierwszej połowie 2022 roku na przejazdach kolejowych doszło do 78 wypadków i kolizji. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 to mniej o 12 zdarzeń. W ich następstwie 10 osób zostało ciężko rannych (+3 osoby), a 20 poniosło śmierć (-1 osoba).

Dane za czerwiec, podobnie jak przy wypadkach drogowych mogą ulec zmianie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zostaną do statystyk doliczone osoby, które w wyniku odniesionych obrażeń zmarły do 30 dni od zdarzenia.

Statystycznie do największej liczby wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych (kat. A-E) doszło w styczniu (15 zdarzeń). Pod względem ciężko poszkodowanych najwięcej było w marcu (6 osób), zaś zabitych w kwietniu i maju (po 3 osoby).

W lutym i w marcu w - odpowiednio - 12 i 14 wypadkach oraz kolizjach nie było ofiary śmiertelnej.

Z powodu tych zdarzeń przerwy w kursowaniu pociągów wyniosły 459 godzin. Rekord padł w styczniu - 197 godzin z czego oględziny i skutki usuwania jednego wypadków zajęły aż cztery doby.

Doszło do niego w piątek 14 stycznia w Widełce (woj. podkarpackie) na odcinku Kolbuszowa - Głogów Małopolski. Na niestrzeżonym przejeździe (kat. C) kierowca samochodu dostawczego wjechał pod pociąg linii 71 Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. W efekcie szynobus uderzył w słup trakcyjny i stanął w płomieniach. W wypadku śmierć poniósł kierujący furgonetką, zaś w szpitalu 17-letnia pasażerka pociągu. Ruch na tej trasie przywrócono dopiero w poniedziałek rano.

Natomiast poza wyznaczonymi przejściami doszło do 142 potrąceń pieszych. W ich następstwie 18 osób odniosło ciężkie obrażenia ciała, a 110 poniosło śmierć.