SALON SAMOCHODOWY

Premiera tygodnia | Mazda6 20th Anniversary

Dwie dekady Mazdy 6

11-12-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Mazda

Mazda świętuje 20-lecie wprowadzenia na rynek „szóstki”. Jubileuszowy model stał się okazją do poszerzenia listy wyposażenia podnoszącego bezpieczeństwo jazdy.

Premiera tygodnia - Mazda6 20th Anniversary - przód auta w jubileuszowej wersji, nadwozie sedan, kolor Artisan Red

Mazda6 zadebiutowała w 2002 roku, zastępując bardzo popularny w Europie model o symbolu 626. Od dekady oferowana jest 3. generacja, która cyklicznie przechodzi mniejsze lub większe modernizacje. W 2021 roku dodano wersje wyposażenia SkyJoy i SkyPrestige oraz pakiet Plus obejmujący między innymi kamerę parkowania 360 stopni i reflektory LED z systemem doświetlania zakrętów.

Pojawiła się wówczas limitowana wersja „szóstki” z okazji 100-lecia Mazdy. Podobną ofertę przygotowano na dwudziestolecie tego modelu. Na zewnątrz wyróżnia się nakładanym ręcznie lakierem Artisan Red. To nowość w ofercie tego producenta.

Premiera tygodnia - Mazda6 20th Anniversary - fotele i kokpit

Wyposażenie oparto na topowej wersji Takumi dodając jubileuszowe logo na przednich błotnikach i zagłówkach foteli. Ponadto cechuje ją srebrna osłona chłodnicy i 19-calowe, polerowane na wysoki połysk, obręcze kół z oponami 225/45. Wewnątrz użyto różnych materiałów do wykonania tapicerki i kokpitu.

Premiera tygodnia - Mazda6 20th Anniversary - zagłówki z jubileuszowym logo

Do Polski trafi tylko 100 egzemplarzy Mazdy 6 20th Anniversary w nadwoziu sedan i kombi. Napędza je wolnossący silnik benzynowy SkyActiv-G o pojemności 2,5 litra i mocy 194 koni mechanicznych z 6-biegową przekładnią automatyczną. Wariant ten wyceniono na 213 400 złotych.

Mazda rozszerzyła również listę elementów wyposażenia wersji Homura. Dodano do niej czarne obręcze kół o średnicy 19-cali oraz przednie i tylne listwy, a w nadwoziu kombi także relingi. Z kolei w egzemplarzach z rocznika 2023 montowany będzie nowy układ kierowniczy, który zdaniem producenta, poprawia trakcję auta przy średnich i wysokich prędkościach.

Na pokładzie znajdzie się także bezprzewodowa ładowarka z możliwością parowania smartfona przez Apple CarPlay. Wprowadzono również system Cruising @ Trafić Support (CTS), który w połączeniu z układem wspomagania kierownicy i funkcją kontroli odległości od poprzedzającego pojazdu podnosi komfort jazdy w ruchu o dużym natężeniu.

Premiera tygodnia - Mazda6 20th Anniversary - przód auta w jubileuszowej wersji, nadwozie kombi, kolor Artisan Red