SALON SAMOCHODOWY

Premiera tygodnia | Volkswagen ID.Buzz

Elektryczny Volkswagen ID.Buzz zaprezentowany w Polsce

21-08-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Volkswagen

ID.Buzz to kolejny elektryk Volkswagena, tym razem w nadwoziu klasycznego Transportera. Auto w wersji osobowej zadebiutowało właśnie w Polsce podczas festiwalu w Jastarni.

Salon samochodowy - Volkswagen ID.Buzz - polska prezentacja na Salt Wave Festival 2022 w Jastani

W marcu 2022 roku Volkswagen zaprezentował współczesne nawiązanie do kultowego Transportera Bulli. Tym razem napęd stanowi silnik elektryczny, stąd też w oznaczeniu pojawia się ID. Zgodnie z zapowiedziami pozostawiono nazwę prototypu Buzz, a do wersji dostawczej dodano słowo Cargo.

Nowy elektryk Volkswagena został zbudowany na skalowanej płycie MEB. Buzz ma 4712 mm długości, z czego 2988 mm przypada na rozstaw osi. W wersji pasażerskiej ma pięć miejsc i bagażnik o pojemności 1121 litrów. Cargo oferowane jest z jednym rzędem siedzeń dla dwóch lub trzech osób, zaś przestrzeń ładunkowa oferuje 3,9 m3.

W połowie czerwca w zakładach w Hanowerze rozpoczęła się produkcja ID.Buzz i ID.Buzz Cargo. Volkswagen liczy na dzienną produkcję w wielkości 900 sztuk. Docelowo rocznie z fabryki ma wyjeżdżać 130 tys. egzemplarzy. W planach wersja dla sześciu i siedmiu pasażerów.

Miesiąc wcześniej rozpoczęto przedsprzedaż tego elektryka. Każda wersja oferowana jest w jednym poziomie wyposażenia. Na pokładzie ID.Buzz między innymi centralna poduszka powietrzna oraz system autonomicznego hamowania awaryjnego z funkcją unikania kolizji przy skręcie w lewo z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwka. I w tej i w ID.Buzz Cargo standardem jest klimatyzacja automatyczna (w pasażerskiej dwustrefowa) oraz 10-calowy wyświetlacz na środku kokpitu.

Salon samochodowy - Volkswagen ID.Buzz - płyta podłogowa MEB z bateriami i silnikiem elektrycznym na tylnej osi

ID.Buzz, podobnie jak w kultowym Bulli, silnik umieszczono z tyłu. Generuje on moc 204 koni mechanicznych. Baterie, dzięki dedykowanej platformie MEB rozmieszczono wzdłuż podłogi, co też obniża środek ciężkości tego auta. Mają 82 kWh pojemności, co w wersji pasażerskiej przekłada się na 419 km zasięgu, zaś w dostawczej na 424 km. Ładowanie przy maksymalnej mocy 170 kW pozwala osiągnąć 80 proc. stanu baterii w czasie 30 minut.

Salon samochodowy - Volkswagen ID.Buzz - tył auta

Volkswagena ID.Buzz Cargo wyceniono na 245 877 złotych. Wariant osobowy na 248 091 zł. Oficjalna prezentacja tego drugiego w Polsce miała miejsce w ten weekend. Pretekstem był Salt Wave Festival 2022 w Jastarni.