WYDARZENIA

Jawor z nową inwestycją Mercedesa?

12-12-2022 | tekst: Maciej Kalisz | źródło: KPRM, Mercedes | foto: KPRM

Mercedes po raz trzeci stawia na Polskę. Po fabryce silników i baterii planuje wybudować kolejną, tym razem dla pojazdów dostawczych z napędem elektrycznym.

WYDARZENIA | Podpisanie umowy pomiędzy rządem Polski a przedstawicielami Mercedesa na budowę fabryki samochodoów dostawczych z napędem elektrycznym w Jaworze na Dolnym Śląski

W 2019 roku w Jaworze na Dolnym Śląsku Mercedes uruchomił fabrykę silników. Powstają tu między innymi jednostki benzynowe do Klasy C i wysokoprężne do Klasy A, B, CLA czy GLA. Rok później na jej terenie otwarto zakład wytwarzający baterie do hybryd typu plug-in oraz pojazdów z rodziny EQ. Obie fabryki wyróżniają się rozwiązaniami ograniczającymi wpływ przemysłu na środowisko. Na przykład energię elektryczną wytwarza wybudowana w tym celu farma wiatrowa.

Dziś, 12 grudnia 2022 roku, przedstawiciele Mercedesa podpisali z polskim rządem porozumienie o kolejnej inwestycji w Dolnym Śląsku. Na tym samym terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest Park” może powstać trzecia fabryka niemieckiego koncernu. Do ustalenia jest jeszcze wiele kwestii, między innymi formy przyznania pomocy publicznej. W zamian zatrudnienie może znaleźć nawet 2500 osób.

Mercedes szacuje wartość tej inwestycji na 1,3 mld euro. Rozpoczęcie budowy nastąpiłoby w 2023 roku, a zakończenie cztery lata poźniej. W nowej fabryce produkowany byłby pojazd dostawczy z napędem elektrycznym. Do jego konstrukcji zostanie wykorzystana płyta VAN.EA, na której pierwsze modele pojawią się w ofercie w 2025 roku. Oprócz Jawora Mercedes lokuje je także w Dusseldorfie i hiszpańskiej Victorii. Dziś eSprinter powstaje w Ludwigsfelde, zaś eCitan i EQT we francuskim Maubeuge (współpraca z aliansem Renault-Nissan).

"Nie chcemy już dziś konkurować z innymi państwami regionu, kto zaoferuje niższe koszty pracy. Obecnie zależy nam na wysokiej jakości pracy, a więc na dobrym wykształceniu oraz na wysokich wynagrodzeniach (…) Znana na całym świecie jakość marki Mercedes spotyka się w Jaworze z jakością pracy polskich inżynierów, menedżerów projektów i pracowników"

- powiedział na spotkaniu Premier Mateusz Morawiecki.

"Decyzja o wyborze Jawora to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Ponadto musimy dostosować nie tylko nasze produkty, ale także cały łańcuch wartości - od zakupów przez produkcję i logistykę po sprzedaż - do wymogów przyszłości. Dlatego inwestujemy w całkowicie elektryczną platformę VAN.EA, a tym samym w transformację, mającą nam zapewnić pozycję lidera na rynku aut elektrycznych. Tym samym zabezpieczamy też długoterminowe perspektywy istniejących zakładów Mercedesa w Europie"

- deklaruje Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans.