BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

Dziecko w drodze do i ze szkoły

02-09-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Z okazji rozpoczętego roku szkolnego przedstawiamy kilka sytuacji związanych z obecnością dziecka w ruchu drogowym. Warto przy tym pamiętać o nowych przepisach dotyczących jazdy na hulajnodze elektrycznej czy pierwszeństwa pieszych wchodzących na przejście.

Bezpieczeństwo dzieci - Kilka przepisów i porad związanych z obecnością dziecka w ruchu drogowym

Dziecko jako pieszy

Na początek podstawowy warunek - dziecko może samodzielnie poruszać się po drodze po ukończeniu siódmego roku życia (wyjątkiem jest strefa zamieszkania lub trakt przeznaczony wyłącznie dla pieszych). Poniżej musi znajdować się pod opieką osoby starszej, a za taką uważane jest już… 10 letnie dziecko.

Idąc poboczem należy wybrać lewą stronę drogi. Jeśli go brakuje można poruszać się skrajem jezdni pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pojazdom. Wówczas należy iść gęsiego.

Taki przepis obowiązuje też grupę dzieci do 10 roku życia (maksymalnie dwie osoby obok siebie). Powyżej tego wieku kolumna pieszych (maksymalnie cztery osoby w jednym rzędzie) musi już poruszać się prawą stroną jezdni. W obu przypadkach wymagana jest opieka osoby pełnoletniej.

Przechodząc przez jezdnię należy korzystać z wyznaczonych do tego miejsc. Na pasach bez sygnalizacji świetlnej wciąż aktualną zasadą jest spojrzenie "najpierw w lewo, potem w prawo i znowu w lewo".

Pomimo zmian w przepisach i uzyskaniu pierwszeństwa przez pieszego wchodzącego na przejście, zdecydowanie lepiej poczekać, upewnić się, że kierowca widzi ten zamiar i zatrzymuje pojazd. Na jezdniach z dwoma i więcej pasami ruchu należy obserwować czy uczynili to wszyscy kierujący. W żadnej sytuacji pieszy nie ma pierwszeństwa przed nadjeżdżającymi pojazdem szynowym.

Zgodnie z nowymi przepisami podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko nie wolno korzystać z telefonu lub urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na drodze.Dziecko i jednoślad

Dopuszcza się przewożenie na rowerze dziecka do siódmego roku życia. Warunkiem koniecznym jest umieszczenie go w dodatkowym foteliku zapewniającym bezpieczeństwo. Alternatywą są specjalne konstrukcje typu wózek rowerowy.

Kierujące rowerem dziecko do 10 roku traktowane jest jako pieszy. Musi więc poruszać się po - ogólnie mówiąc - chodniku. W tym przypadku dozwolona jest jazda jednośladem także opiekuna.

Do 10 roku życia dziecko nie może kierować hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Przepis ten nie dotyczy strefy zamieszkania, ale warunkiem koniecznym jest opieka osoby dorosłej.

Po ukończeniu 10 lat dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania rowerem, a także hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa.

Podczas jazdy jednośladem zalecany jest kask oraz elementy chroniące dłonie, łokcie i kolana.Dziecko w samochodzie

W pojazdach kategorii M1 (maks. 9 miejsc z kierowcą), N1 (pojazdy dostawcze do 3,5 t), N2 (od 3,5 do 12 t) i N3 (powyżej 12 t) dziecko od urodzenia do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Elementy te muszą być odpowiednie do masy i wzrostu dziecka, spełniać odpowiednie warunki techniczne i być zamontowane zgodnie z wytycznymi producenta.

Elementy te muszą być odpowiednie do masy i wzrostu dziecka, spełniać odpowiednie warunki techniczne i być zamontowane zgodnie z wytycznymi producenta.

Dopuszcza się wyjątki. Dziecko powyżej 3 roku życia może podróżować na środku kanapy bez fotelika (zapięte jedynie pasem bezpieczeństwa), jeżeli obok zamontowane są już dwa, a dla trzeciej sztuki nie ma miejsca.

W przypadku ustawienia z przodu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy bezwzględnie musi zostać odłączona poduszka powietrzna pasażera. Z przodu nie może też podróżować poza fotelikiem dziecko poniżej 150 cm wzrostu.Odblaski

Po zmierzchu pieszy poruszający się po drodze (jezdni) poza obszarem zabudowanym musi używać odblasków. Zaliczają się do nich wykonane z odpowiedniego materiału między innymi opaski, zawieszki i kamizelki, jak też elementy butów, odzieży, toreb czy plecaków. Bezwzględnie muszą być noszone na wierzchu i widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Odblaski warto nosić także na obszarze zabudowanym. Trzeba przy tym pamiętać, że jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia roweru jest umieszczone z tyłu światełko odblaskowe w kolorze czerwonym.