POLSKIE DROGI

Aktualności | A50/S50

Pierwsze umowy na dokumentacje Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej

09-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

Na terenie Mazowsza planowana jest około 300 kilometrowa Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej oraz 80 kilometrowy fragment S10, który poprzez Płock połączy ring z autostradą A1. Rozpoczęły się już przygotowania do ustalenia ostatecznego przebiegu trzech fragmentów tych dróg.

Polskie drogi - warianty przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej i S10

W środę 6 lipca GDDKiA podpisała dwie umowy na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla dwóch odcinków Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50/S50). Prace obejmą między innymi przygotowanie i ocenę wariantów trasy z uwzględnieniem warunków geologicznych, na podstawie których zostanie wskazany preferowany przebieg. Zatwierdzi go wydanie decyzji środowiskowej, która z kolei pozwoli na ogłoszenie przetargu na projekt i budowę.

Polskie drogi - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej od S10 do DK92

Fragment OAW od S10 do DK92 (dł. 37 km) przygotuje Transprojekt Warszawa (8,5 mln zł). Według umowy powinno to zająć 44 miesiące, co oznacza zakończenie prac w I kwartale 2026 roku.

Na tym odcinku OAW będzie miała parametry drogi ekspresowej (S50). Początek prac projektowych wypadnie w okolicy Naruszewa, zaś koniec po południowo-zachodniej stronie Sochaczewa (przyszły węzeł). Wybrany przebieg prowadzi przez obszary gmin Naruszewo, Wyszogród, Młodzieszyn, Rybno i Sochaczew.

Polskie drogi - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej od S10 do DK92

Natomiast fragment OAW od DK92 do S7 (dł 59 km) opracuje firma Trakt (12,5 mln zł). Termin realizacji umowy to także 44 miesiące, a więc I kwartał 2026 roku.

Tu częściowo będzie to ekspresówka S50, a od przecięcia z A2 autostrada A50 (węzeł w okolicach miejscowości Złotokłos). Przebieg wyznaczono przez gminy Sochaczew, miasto Sochaczew, Nowa Sucha, Teresin, Wiskitki, Jaktorów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Mszczonów, Żabia Wola, Pniewy, Tarczyn oraz Grójec.

Polskie drogi - S10 i Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej S50

GDDKiA poinformowała także o przebiegu przetargu w tym samym zakresie od S10 do S7. W połowie czerwca wybrano najkorzystniejszą ofertę, którą złożyło konsorcjum firm TPF i Databout (22 mln zł). Z prawa do odwołania skorzystał jeden z uczestników, stąd na 12 lipca wyznaczono posiedzenie KIO. Drogowcy zakładają jednak utrzymanie terminu podpisania umowy w III kwartale tego roku.

Odcinek ten, o długości 120 kilometrów, będzie miał początek na przecięciu z A1 w okolicach Włocławka. W dalszym przebiegu nastąpi połączenie z DK60 (zaplanowano jej budowę po nowym śladzie), a tym samym z Płockiem. Koniec zaś włączy się na węźle z OAW w okolicy Naruszewa i pobiegnie jako S50 do skrzyżowania z S7 w okolicy Przyborowic.