SALON SAMOCHODOWY

Premiera tygodnia | Jeep Avenger

Pierwszy elektryk Jeepa produkowany jest w Polsce

23-10-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Jeep

Na tegorocznym salonie samochodowym w Paryżu zadebiutował Jeep Avenger. Ten pierwszy w historii marki model z napędem elektrycznym produkowany jest w Polsce.

Premiera tygodnia - Jeep Avenger - przód pierwszego elektryka włoskiej marki, który produkowany jest w Tychach

Elektryfikacja trafiła do Jeepa w postaci hybryd plug-in oznaczanych symbolem 4xe. Teraz przyszła pora na stuprocentowego elektryka, którym jest zupełnie nowy model - Avenger. To przełomowy moment, bo od 2030 roku tylko takie auta dostępne będą w europejskiej ofercie Jeepa. Znamy już nazwy kolejnych - Recon i Wagoneer S.

Avenger mierzy 4,08 m długości. Przy krótkich zwisach i prześwicie 200 mm kąt natarcia i rampowy wynosi 20°, a zejścia 32°. Na kołach znalazły się 18-calowe felgi. Napęd przenoszony jest tylko na przednią oś w połączeniu z seryjnym systemem zarządzania trakcją z sześcioma trybami jazdy i kontrolą zjazdu.

Premiera tygodnia - Jeep Avenger - kokpit pierwszego w historii włoskiej marki elektryka

Na liście wyposażenia znalazł się aktywny tempomat z trybem jazdy w korku i asystent utrzymania auta na osi wybranego pasa ruchu. Ponadto system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą z funkcją wykrywania obecności pieszych i rowerzystów oraz czujniki parkowania z tylną, szerokokątną kamerą i widokiem z lotu ptaka. Na środku kokpitu króluje 10,25-calowy ekran dotykowy, a w miejscu tradycyjnych zegarów cyfrowy panel (do wyboru 7- lub 10,25-calowy).

Silnik elektryczny dysponuje mocą 156 koni mechanicznych. Energię dostarcza bateria o pojemności 54 kWh. Według danych producenta zasięg w trybie mieszanym wynosi około 400 kilometrów. Trzy minuty ładowania prądem stałym 100 kW uzupełnia energię na 30 km, zaś 24 minuty pozwala pozyskać 80 proc. stanu akumulatora.

Co ciekawe, premierowa wersja Avengera we Włoszech i Hiszpani dostępna będzie także z turbodoładowanym silnikiem benzynowym.

Premiera tygodnia - Jeep Avenger - tył samochodu

Auto produkowane jest w zmodernizowanej fabryce w Tychach. Przedsprzedaż w polskich salonach rozpocznie się w listopadzie, wówczas też zostanie przedstawiony cennik i pełne dane techniczne.