POLSKIE DROGI

Bezpieczeństwo | Fotoradary

Dziesiątki tysięcy zdjęć z fotoradarów w zaledwie miesiąc

18-02-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Znak drogowy D-51 "ostrzega" o miejscu ustawienia fotoradaru. Pomimo to tysiące kierowców nawet po jego minięciu nie stosuje się do ograniczeń prędkości.

Polskie drogi - podsumowanie działania systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w styczniu 2021

Tylko w styczniu br. system Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zarejestrował 110 tys. naruszeń z tego tytułu. To o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Średnio przekraczano dozwoloną prędkość o 21 km/h. Ze skrajnych przykładów "rekordzista" na obszarze zabudowanym jechał 122 km/h.

Najwięcej wykroczeń w styczniu zarejestrował stacjonarny fotoradar przy Szosie Stargardzkiej w Szczecinie. Było ich 1614, czyli średnio 54 dziennie.

CANARD prowadzi nadzór także na odcinkowych pomiarach prędkości (znaki D-51a i D-51b). Niemal przed miesiącem, 20 i 22 stycznia, dwa kolejne wyznaczono na przebudowywanej drodze krajowej nr 1 do parametrów autostrady. Obowiązuje tam ograniczenie do 70 km/h.

Z uzyskanych dziś danych wiemy, że urządzenia te zarejestrowały blisko 37 tysięcy naruszeń. Niemal tyle samo na odcinku Piotrków Trybunalski - Tuszyn (18,3 tys.), co i Częstochowa - Kamieńsk (18,6 tys.). Średnia przekraczanej prędkości to 26 km/h, ale 40 proc. kierowców jechało szybciej w przedziale 10 - 20 km/h.

Jak dodała Monika Niźniak, rzecznik prasowy Inspekcji Transportu Drogowego, "w ponad 30 tysięcy spraw wysłano już wezwania do właścicieli pojazdów".

Przekroczenie prędkości to nie jedyne naruszenia kierowców jakie rejestruje system CANARD. To także wjazdy na skrzyżowania na czerwonym świetle. W minionym miesiącu ujawniono 2066 takich sytuacji, przed rokiem 2006. Najwięcej zdjęć pochodzi z kamer zamontowanych w Mrokowie (woj. mazowieckie) na wylotówce z Warszawy do Krakowa (DK7).

Obecnie CANARD posiada blisko 500 urządzeń rejestrujących - są to także fotoradary mobilne zamontowane w radiowozach. W tym roku rozpocznie się montaż kolejnych 26 stacjonarnych. ITD ogłosiło też przetarg na 30 systemów monitorujących wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie i 5 na przejazdy kolejowe, 39 zestawów do odcinkowego pomiaru prędkości i 11 urządzeń przenośnych.

POLECAMY