WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 45/2020

07-11-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Suzuki, archiwum, fiaformulae.com, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Sklepy motoryzacyjne i warsztaty pozostają otwarte

WYDANIE NA WEEKEND | Sklepy motoryzacyjne i warsztaty pozostają otwarte

PRZEPISY | Od dziś, 7 listopada, wprowadzono kolejne ograniczenia związane z walką z epidemią koronawirusa. Jak czytamy w rozporządzeniu (Dziennik Ustaw poz. 1972) "w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 ustanawia się zakaz (…) handlu detalicznego".

Wyjątkiem pozostają punkty, w których "przeważająca działalność polega na sprzedaży (…) części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli" oraz "paliw".

Wprowadzony zakaz dotyczy także "prowadzenia działalności usługowej", ale i tu wśród wyjątków zostają dopuszczone "naprawy pojazdów samochodowych lub motocyklowych oraz naprawy lub wymiany opon i dętek" oraz "myjnie samochodowe".

Należy jednak pamiętać o obowiązujących limitach osób. W jednym czasie w placówkach do 100 m2 na 1 osobę musi przypadać 10 m2 wolnej przestrzeni, a powyżej 100 m2 na 1 osobę 15 m2.

Jednocześnie zniesiono limity dla osób podróżujących pojazdem homologowanym powyżej 9 osób. Zasada zajęcia 50 proc. miejsc siedzących czy ogółem 30 proc. siedzących i stojących nie dotyczy transportu związanego z uczestnictwem w zawodach sportowych czy świadczenia zdrowotnego (wliczając pacjenta i opiekuna).

W nowym rozporządzeniu doprecyzowano jeszcze przepis określający sytuacje, w których podczas podróży samochodem nie trzeba zakrywać ust i nosa.

Dotychczasowy zapis "pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2, albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie" zastąpiono "pojazdu samochodowego, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1".

Suzuki Across i Swace

PREMIERA TYGODNIA | Suzuki rozszerza swoją ofertę o dwa modele. Powstały one na bazie… Toyoty. Across to RAV4, a Swace to Corolla. Oba dostępne są już na polskim rynku.

Suzuki Across ma 4635 mm długości, przy rozstawie osi 2690 mm, 1855 mm szerokości i 1690 mm wysokości. Prześwit auta wynosi 190 mm, zaś pojemność bagażnika od 490 do 1604 litrów.

Do napędu wybrano układ hybrydowy (plug-in), który tworzy silnik benzynowy 2.5 185 KM i dwa elektryczne. Ten na przedniej osi ma 182 KM, na tylnej 54 KM. Tym sam napęd przenoszony jest na wszystkie koła (E-Four).

Pod podłogą znalazła się bateria o pojemności 18,1 kWh. Gwarantuje ona zasięg w trybie EV do 75 km.

Model ten Suzuki oferuje tylko w wersji Elegance. Wyceniono go na 261 800 złotych.

Swace to brakujące w ofercie Suzuki kombi. Auto mierzy 4655 mm długości (2700 mm rozstaw osi), 1790 mm szerokości i 1460 mm wysokości. Bagażnik pomieści od 596 do 1606 litrów.

To także jest hybryda, ale silnik elektryczny (72 KM) napędza tylko przednią oś. Benzynowy ma 1.8 l pojemności i moc 98 KM.

W tym przypadku do wyboru są dwie wersje wyposażenia - Premium Plus (103 500 zł) i Elegance (117 500 zł).

26 nowych fotoradarów

WYDANIE NA WEEKEND | 26 nowych fotoradarów

POLSKIE DROGI | Na początku roku Inspekcja Transportu Drogowego, a dokładnie podległe jej Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, ogłosiło przetarg na zakup i montaż 26 fotoradarów. W połowie maja testowano propozycje oferentów na terenie lotniska w Toruniu. W minionym tygodniu podpisano umowę ze zwycięzcą, jednak tego kto nim został nie podano.

W ramach tej umowy, wartej 5,7 mln złotych, wybrano urządzenia MultaRadar CD. Ich producentem jest niemiecka firma JENOPTIK Robot GmbH z Monheim. Ten model fotoradaru jest już użytkowany przez CANARD i jak czytamy w komunikacie prasowym "charakteryzuje go wysoka jakość utrwalonego materiału dowodowego, mała awaryjność, a zdecydowaną zaletą jest możliwość kontroli jednocześnie kilku pasów ruchu". Na tej podstawie można więc ustalić dotychczasowego dostawcę tych fotoradarów, którym była firma Lifor z Bytomia.

WYDANIE NA WEEKEND | 26 nowych fotoradarów

Pierwsze urządzenia mają być zainstalowane do końca maja 2021, a całość kontraktu zrealizowana do lutego 2022. Lokalizacje zostały wytypowane na podstawie analiz Instytutu Transportu Samochodowego. Pod uwagę brano między innymi miejsca, w których doszło do wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Ale to zwycięzca przetargu musi przeprowadzić ostateczną ocenę uwarunkowań technicznych. Jeśli ta wykaże, brak takiej możliwości, wówczas wybrana będzie lokalizacja z listy rezerwowej.

Tych 26 fotoradarów jest pierwszym etapem projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". W jego ramach - współfinansowanie ze środków UE - zakupionych zostanie 358 urządzeń. Sto z nich zostanie zainstalowanych w nowych miejscach, a 247 zastąpi używane obecnie. Pozostałe 11 to fotoradary przenośne.

Plany Formuły E na 2021

WYDANIE NA WEEKEND | Plany Formuły E na 2021

SPORT | Trwają przygotowania do sezonu 2020/21 w Formule E. Z uwagi na obecną sytuację jego start przesunięto jednak na styczeń.

Pierwsze rundy odbędą się w tych samych lokalizacjach. 16 i 17 stycznia w Santiago (Chile), a 26 i 27 lutego w Diriyah (Arabia Saudyjska). Kolejne miejsca i daty zostaną ogłoszone na początku 2021 roku. W sumie ma być 14 rund.

Do zawodów zgłoszono 12 zespołów: Audi Sport ABT Schaeffler, BMW i Andretti Motorsport, Dragon Penske Autosport, DS TECHEETAH, Envision Virgin Racing, Mahindra Racing, Mercedes-Benz EQ, NIO 333, Nissan e.dams, Jaguar Racing, TAG Heuer Porsche i ROKiT Venturi Racing. Nie znamy jeszcze pełnych składów (po dwóch kierowców).

Mistrzowskich tytułów z 2019/20 bronić będzie DS TECHEETAH i jeden z kierowców tego teamu - Antonio Felix da Costa.

Powstaną kolejne kilometry na A2 i DK61

WYDANIE NA WEEKEND | Powstaną kolejne kilometry na A2 i DK61

POLSKIE DROGI | GDDKiA ogłosiła przetarg na kolejny odcinek autostrady A2. To 12,5 km pomiędzy węzłem Łukowisko i miejscowością Swora (woj. lubelskie).

Jest to zarazem drugi z czterech fragmentów przyszłej drogi pomiędzy Siedlcami i Białą Podlaską. Przed tygodniem informowaliśmy o rozpoczęciu procedury przetargowej na 19 km Siedlce Zachód - Malinowiec.

Autostrada będzie miała przekrój dwujezdniowy po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci.

WYDANIE NA WEEKEND | Powstaną kolejne kilometry na A2 i DK61

Konsorcjum firm, którym lideruje Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki wygrało przetarg na rozbudowę drogi krajowej nr 61 pomiędzy Legionowem i Zegrzem (woj. mazowieckie).

Odcinek 4,5 km zyska dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a w miejscu obecnego ronda z DW 631 powstanie bezkolizyjny węzeł. Inwestycji towarzyszyć będzie budowa infrastruktury dla pieszych i rowerzystów.

WYDANIE NA WEEKEND | Powstaną kolejne kilometry na A2 i DK61

Podwarszawski odcinek S8 w kierunku Białegostoku wciąż nie został ukończony. Po poprzednim wykonawcy, z którym rozwiązano umowę, brakuje między innymi połączenia z węzłami Kobyłka, Marki i Zielonka.

Prace te kontynuuje Strabag, które zgodnie z umową muszą zostać ukończone wiosną 2021. Węzeł Kobyłka przeszedł właśnie kontrolę Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Na tej podstawie GDDKiA spodziewa się uzyskania Pozwolenia na użytkowanie jeszcze w tym miesiącu. Będzie to równoznaczne z oddaniem go do ruchu.