POLSKIE DROGI

Bezpieczeństwo | Fotoradary

Warszawski odcinek S8 pod nadzorem kamer

14-04-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

GITD i GDDKiA zapowiadają objęcie dwóch fragmentów S8 na terenie Warszawy odcinkowym pomiarem prędkości. System zacznie działać od października tego roku.

Polskie drogi - Odcinkowy pomiar prędkości na S8 w Warszawie

Pod koniec czerwca ubiegłego roku na wiadukcie mostu Trasy AK w Warszawie (miejski odcinek S8) doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem autobusu miejskiego. Na rozwidleniu jezdni pojazd przebił barierki i spadł ze skarpy. Zginęła jedna pasażerka, a kilkanaście osób odniosło poważne obrażenia. W wyniku toczonego śledztwa stwierdzono, że kierowca autobusu był pod wpływem narkotyków.

Niemniej po tym zdarzeniu podjęto decyzję o przeprowadzeniu przeglądu stosowanych w takich miejscach zabezpieczeń. To feralne obliczone było na zamortyzowanie uderzenia pojazdu jadącego z prędkością 70 km/h, ale osobowego, a nie autobusu. Fakt ten zwrócił jednak uwagę na codzienność panującą na polskich drogach - nagminne nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości.

Co więcej, nie od dziś wiadomo, że na warszawskim odcinku S8 z tego powodu dochodzi bardzo często do kolizji i wypadków. Konieczność wprowadzenia stosowanych zmian sygnalizowano już we wcześniejszych analizach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dopiero po tym zdarzeniu podjęto decyzję o ustawieniu odcinkowego pomiaru prędkości. Odpowiedzialne za to Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym podpisało właśnie umowę na dostawę i montaż tych urządzeń. Mają działać na przełomie października i listopada tego roku.

Pomiary będą prowadzone na głównych nitkach S8 w obu kierunkach w dwóch miejscach. Pomiędzy węzłami Łabiszyńska i Piłsudskiego w Markach (12 km) oraz Konotopa i Bemowo (5 km).

System działa w oparciu o kamery rejestrujące czas wjazdu i wyjazdu z danego odcinka pomiarowego. Na tej podstawie automatycznie wyliczana jest średnia prędkość dla każdego pojazdu (marka, numer rejestracyjny). Obecnie w Polsce taka kontrola działa w 30 miejscach.

"Wykorzystanie odcinkowych pomiarów prędkości, poprzez ich kluczową zaletę jaką jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu"

- informują przedstawiciele CANARD.