WYDARZENIA

World Car Awards | 2022

Potrójne zwycięstwo Hyundaia

13-04-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: NYIAS, Toyota, Hyundai, Mercedes, Audi, WCA

Dziś w Nowym Jorku ogłoszono wyniki konkursu World Car Awards. W trzech z sześciu kategorii nagrodzono elektryczny model Hyundaia, ale to jeszcze nie koniec sukcesów przedstawicieli koreańskiej marki.

Wydarzenia | World Car Awards 2022

W USA rozpoczęły się jedne z największych i najważniejszych targów motoryzacyjnych na świecie - New York International Auto Show. Tradycyjnie jest to też czas i miejsce ogłaszania wyników plebiscytu na światowy samochód roku. Zapoczątkowano go w 2005 roku, obecna edycja była więc osiemnastą.

Wyboru dokonuje jury złożone z dziennikarzy motoryzacyjnych. Obecnie składa się ze 102 osób pochodzących z 33 krajów całego świata. Polskę reprezentuje Maciej Pertyński.

Na przestrzeni lat zmieniały się kategorie dokonywanych wyborów. W 2005 roku była tylko jedna - World Car of the Year zostało Audi A6. W kolejnej edycji dodano nagrody dla auta sportowego i ekologicznego oraz za design. Obecnie jest ich sześć plus World Car Person, którym niedawno został Luc Donckerwolke. Pełniąc funkcję Wiceprezesa Wykonawczego ds. Designu i Dyrektora Kreatywnego Hyundai Motor Group odpowiadał między innymi za rozwój modelu IONIQ5.

Wydarzenia | World Urban Car - Toyota Yaris Cross

W finałowej trójce do tytułu World Urban Car znalazły się: Opel Mokka, Toyota Yaris Cross i Volkswagen Taigun. Ostatecznie wygrał model japońskiej marki, dla której jest to trzecie w historii wyróżnienie (World Green Car 2016 Mirai i 2017 Prius).

Wydarzenia | World Electric Vehicle of the Year - Hyundai IONIQ5

W ścisłym gronie elektryków znalazło się Audi e-tron GT, Hyundai IONIQ5 i Mercedes EQS. Tytuł World Electric Vehicle of the Year przypadł, a tym samym po raz pierwszy w historii World Car Awards, koreańskiej marce.

Wydarzenia | World Luxury Car - Mercedes EQS

Wśród aut luksusowych rywalizowało BMW iX, Genesis GV70 i Mercedes EQS. Decyzją jury World Luxury Car została Klasa S z napędem elektrycznym. To już dziesiąty tytuł Mercedesa, co ciekawe przed rokiem otrzymał go Mercedes S z tradycyjnym napędem spalinowym.

Wydarzenia | World Performance Car - Audi e-tron GT

Wybór World Performance Car rozstrzygał się pomiędzy Audi e-tron GT, BMW M3/M4 i Toyotą GR86/Subaru BRZ. Zwycięzcą został model firmy z Ingolstadt. Audi można uznać za faworyta jury, bo to już 13. tytuł.

Wydarzenia | World Car Design - Hyundai IONIQ5

O World Car Design of the Year 2022 rywalizowało Audi e-tron GT, Hyundai IONIQ5 oraz bliźniacza konstrukcja Kia EV6. Wskazanie jury ponownie padło na model Hyundaia.

Wydarzenia | World Car of the Year - Hyundai IONIQ5

Do finału o najbardziej prestiżowy tytuł World Car of the Year 2022 zakwalifikował się Ford Mustang Mach-E, Hyundai IONIQ5 oraz Kia EV6. I znów, po raz trzeci w tej edycji, przyznano go modelowi Hyundaia.

Co ciekawe taki hat-trick nie jest niczym nowym w tym konkursie. W 2015 roku zdobył go Mercedes (World Car of the Year - Klasa C, Wolrd Luxury Car - Klasa S coupe i World Performance Car - AMG GT). Z kolei w 2019 roku trzy nagrody zgarnąć Jaguar za model I-Pace (World Car of the Year, World Green Car i World Car Design of the Year).