WYDARZENIA

World Car of the Year | 2020

Zwycięstwo Kii bez błysków fleszy

09-04-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Newspress, Mazda, WCA, Porsche

Właśnie powinniśmy być świadkami rozpoczęcia New York International Auto Show. Z oczywistych przyczyn impreza została przełożona, ale towarzyszący jej finał konkursu World Car Awards rozstrzygnięto bez udziału mediów i publiczności.

Wydarzenia - World Car Awards 2020 - Zwycięstwo Kii bez błysków fleszy

Do początku lutego 2020 roku przygotowania do finału 16. edycji World Car Awards przebiegały zgodnie z planem. Poznaliśmy wówczas listę modeli samochodów, które awansowały do półfinału w pięciu kategoriach tego konkursu. Trójki finalistów miały zostać wyłonione podczas drugiego dnia prasowego na salonie w Genewie.

Z powodu rozprzestrzeniającej się w Europie epidemii SARS-CoV-2 jego organizację odwołano niemal w ostatniej chwili. Było już na tyle późno, że towarzyszącej tej imprezie finał Car of the Year 2020, przeprowadzono bez udziału publiczności. W tej sytuacji przedstawiciele globalnego konkursu przedstawili jedynie listę finalistów.

Rozstrzygnięcie World Car Awards tradycyjnie miało mieć miejsce w dniu otwarcia New York International Auto Show. Za wczasu targi te zostały przesunięte na przełom sierpnia i września. Niemniej jury konkursu zdecydowało się na przeprowadzenie finału w terminie 8 kwietnia, ale z ograniczeniem do podania wyników on-line.

Wydarzenia - World Car Person of the Year 2020 - Carlos Tavares

Zanim to nastąpiło, wybrano Motoryzacyjną Osobowość Roku. To nowa kategoria, zapoczątkowana przed dwoma laty. Jako pierwszy tytuł ten otrzymał Hakan Samuelsson, prezes Volvo Car Group. W 2019 roku uhonorowano nim pośmiertnie wieloletniego dyrektora generalnego Fiata (FCA) i Ferrari, Sergio Marchionne. Tytuł World Car Person of the Year 2020 otrzymał Carlos Tavares stojący na czele Grupy PSA.

Wydarzenia - World Car Design of the Year 2020 - Mazda 3

W tegorocznym finale World Car Design of the Year nominowane były trzy modele - Mazda3, Peugeot 208 i Porsche Taycan.

Tytuł ten przyznano japońskiemu producentowi, dla którego było to drugie zwycięstwo w tej kategorii. W 2016 roku triumfowała Mazda MX-5, która jednocześnie została Światowym Samochodem Roku.

Wydarzenia - World Urban Car of the Year 2020 - Kia Soul EV

W kategorii World Urban Car of the Year 2020 zwyciężył model z napędem elektrycznym - Kia Soul EV. To pierwszy sukces tego producenta w historii World Car Awards. W finale pokonane zostało Mini Electric i Volkswagen T-Cross.

Wydarzenia - World Performance Car of the Year 2020 - Porsche Taycan

Rywalizacja o tytuł World Performance Car of the Year 2020 sprowadziła się do jednej marki! Nominowani to Porsche 718 Spyder/Cayman GT4, 911 i Taycan. Ostatecznie, co nie jest zaskoczeniem, jury wskazało na ten ostatni model.

Tym samym dla Porsche to szóste zwycięstwo w World Car Awards. I co znamienne, wszystkie zdobyte w tej samej kategorii. Poprzednicy to: Cayman S (2006), 911 (2012), Boxster/Cayman (2013), 911 GT3 (2014) i Boxster/Cayman (2017).

Wydarzenia - World Luxury Car of the Year 2020 - Porsche Taycan

Ale Porsche jeszcze raz stanęło na najwyższym miejscu podium, tym razem w kategorii World Luxury Car of the Year 2020. Nagrodzony model to… Taycan, który pokonał w finale… 911. Stawkę uzupełniał elektryczny Mercedes EQC.

Wydarzenia - World Car of the Year 2020 - Kia Telluride

No i najważniejsze rozstrzygnięcie o najbardziej prestiżowy tytuł w branży motoryzacyjnej - World Car of the Year. W 2020 roku została nim Kia Telluride! A więc 16. edycja World Car Awards jest podwójnie szczęśliwa dla Koreańczyków. Z oficjalną fetą trzeba jednak się wstrzymać z powodu wciąż rozprzestrzeniającej się epidemii SARS-CoV-2. O tytuł ten walczyły jeszcze dwie Mazdy - CX-30 i 3.

Kia Telluride to bliźniak Hyundaia Palisade. Oba są pięciometrowymi SUV-ami z miejscem dla ośmiu pasażerów. Tych modeli nie znajdziemy jednak w europejskiej ofercie tych marek.

"Fenomenalny sukces kontrowersyjnej pod względem stylistyki nadwozia Kii Telluride to coś, co może tylko rozgrzać serce petrolheada: triumfatorem został 'prawdziwy samochód' - auto potężne, wyposażone w wielki silnik spalinowy dużej mocy, a przy tym świetnie dopracowane technicznie, technologicznie i jakościowo.

Prześliczne i fantastycznie wykończone modele Mazdy - 3 i CX30 - przegrały niewielką, ale wyraźną różnicą głosów. Co prawda nie znajdziecie tego nigdzie w oficjalnych materiałach, ale z rozmów z innymi jurorami wiem, że wszyscy podkreślali zbyt słabe zmotoryzowanie obu Mazd - za słabe, kompletnie nieemocjonujące silniki.

Natomiast designersko Mazda króluje - i to po raz kolejny w tym konkursie. Mazda3 poszła w ślady modelu MX-5 i nie dała szans rywalom do tytułu Najpiękniejszego Designu Motoryzacyjnego Roku 2020.

Ale Kia zdobyła dwa tytuły – obok głównego także ten najbardziej powiązany z rzeczywistością globalnego obniżania emisji: Kia Soul EV została światowym Samochodem Miejskim Roku 2020.

Pozostałe dwa tytuły - Światowego Samochodu Luksusowego Roku 2020 oraz Światowego Samochodu Sportowego Roku 2020 - upolowało Porsche Taycan, najnowszy i najbardziej wyrafinowany technicznie i technologicznie model marki z Zuffenhausen. Model tyleż piękny, co sportowy i… elektryczny. Nigdy nie ukrywałem, że się w nim nie zakochałem, choć z pewnością zasługuje na najwyższy szacunek. Dla mnie miał w sobie za mało… Porsche. Ale to całkowicie prywatna opinia, powtarzam: jako konstrukcja, jako samochód, jest genialny. Aby to stwierdzić, nie muszę go wielbić"

- skomentował na żywo wyniki, jedyny w jury World Car Awards dziennikarz z Polski, Maciej 'Pertyn' Pertyński.