WYDARZENIA

World Car of the Year | 2021

Volkswagen ID.4 światowym samochodem roku

20-04-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: WCA, Honda, Mercedes, Porsche, Land Rover i Volkswagen

Poznaliśmy zwycięzców w pięciu kategoriach 17. edycji World Car Awards. Najważniejszy z tych tytułów - po raz piąty - przypadł modelowi Volkswagena.

Wydarzenia | World Car Awards 2021

Podobnie jak w 2020, tak i w tym roku epidemia koronawirusa odmieniła przebieg konkursu na światowy samochód roku. W normalnych okolicznościach finał odbyłby się 31 marca podczas otwarcia New York International Auto Show. Impreza została odwołana, a rozstrzygnięcie tego plebiscytu przeniesiono do sieci.

Wydarzenia | World Urban Car 2021 - Honda e

W finale o miano World Urban Car 2021 rywalizowały dwie japońskie marki. Honda teoretycznie miała większą szansę, bo były to dwa jej modele - e i Jazz. Stawkę uzupełniła Toyota Yaris, która przed miesiącem otrzymała tytuł europejskiego samochodu roku.

Ostatecznie "miejskim samochodem" został nieco futurystyczny elektryk Hondy. Jest to trzecie zwycięstwo tej marki w World Car Awards. W 2006 tytuł World Green Car otrzymał Civic Hybrid, a w 2009 roku sukces ten powtórzyło FCX Clarity.

Wydarzenia | World Luxury Car 2021 - Mercedes Klasy S

Rozstrzygnięcie o tytuł World Luxury Car miało zapaść pomiędzy Land Roverem Defender, Mercedesem S i Polestar 2. Międzynarodowe jury dziennikarzy wskazało na siódmą generację limuzyny ze Stuttgartu, która również dostępna jest z logo Maybacha.

Dla Mercedesa to ósme zwycięstwo w tym plebiscycie. Co ciekawe najczęściej triumfowała w nim… Klasa S i to właśnie w kategorii "luksusowego samochodu" (2014 i 2015 - wersja coupe) plus tytuł "zielonego auta" w 2012. Dwa razy wybrano Klasę E (2007 - World Green Car i 2017 - World Luxury Car) i po jednym razie Klasę C (2015 - World Car of the Year) oraz AMG GT (2015 - World Performance Car).

"Jest nam niezmiernie miło, iż nowe wcielenie Klasy S - naszego flagowego modelu zdobyło uznanie szerokiego grona dziennikarzy World Car of the Year. Klasa S od dekad wprowadza do motoryzacji przełomowe technologie i wpływa na zmiany w całym sektorze i definiuje motoryzacyjną przyszłość w zakresie bezpieczeństwa, komfortu i technologii. To wyróżnienie w międzynarodowym gronie, pozostaje w przypadku Nowej Klasy S w zgodzie z ocenami polskich czytelników i internautów w trzech niezależnych plebiscytach - to nas bardzo cieszy"

- skomentował Tomasz Mucha, Komunikacja produktowa - Mercedes-Benz Polska.Wydarzenia | World Performance Car 2021 - Porsche 911 Turbo

Sportowa walka o World Performance Car toczyła się pomiędzy Audi RS Q8, Porsche 911 Turbo oraz Toyotą GR Yaris. Zwyciężyła klasyka, powstająca niezmiennie od 80 lat w Zuffenhausen.

Porsche także może pochwalić się siedmioma zwycięstwami w tym plebiscycie. Tu prym wiedzie właśnie 911 i to za każdym razem w kategorii "auto o wysokich osiągach" (2012 i 2014 - GT3). Zresztą ten tytuł został zdominowany przez tę markę, bo zdobył go także Cayman S (2006), Boxter/Cayman (2013 i 2017) i Taycan (2020). Ten ostatni jeszcze "wyłamał" się z tradycji zwyciężając w World Car Luxury (2020).

Wydarzenia | World Car Design of the Year 2021 - Land Rover Defender

W kategorii World Car Design of the Year finałową trójkę tworzyły: Honda e, Land Rover Defender i Mazda MX-30. Ostatecznie jury doceniło linie nadwozia kolejnej ikony motoryzacji. Produkowany od czterech dekad - z małą przerwą - Defender dopiero w 2019 roku doczekał się II-generacji.

I jest to zarazem pierwsze zwycięstwo marki Land Rover w tym plebiscycie. Za to dwukrotnie wygrywał Range Rover i to w tej samej kategorii. W 2012 Evoque i w 2018 Velar.

Wydarzenia | World Car of the Year 2021 - Volkswagen ID.4

I wreszcie najbardziej pożądany przez producentów tytuł World Car of the Year. Na jego zdobycie w 2021 miały szanse: Honda e, Toyota Yaris i Volkswagen ID.4. Wybór padł na elektrycznego crossovera z Wolfsburga.

Dla marki Volkswagen to siódma statuetka, ale uwagę zwraca fakt, że aż pięć z nich jest w kategorii "światowy samochód roku. Wcześniej zdobyły go: Golf (2009), Polo (2010), up! (2012) i ponownie Golf (2013). Polo ma także tytuł "auta miejskiego" (2018) i zbiorowo z Golfem i Passatem "green car" za rozwiązanie BlueMotion (2010).

"ID.4 to nasz pierwszy w pełni elektryczny SUV, który pokazuje że Volkswagen nie tylko ma przed sobą fascynujące perspektywy związane z elektromobilnością, ale już dziś oferuje... po prostu najlepszy samochód świata. Ten nowoczesny, dynamiczny i przestronny SUV to urzeczywistnienie najbardziej wygórowanych oczekiwań potencjalnych klientów i jesteśmy dumni, że naszą opinię podzieliło jury plebiscytu World Car of The Year"

- skomentował wyniki Hubert Niedzielski, Kierownik PR marki Volkswagen w Volkswagen Group Polska.Przed kilkoma dniami World Car Person of the Year 2021 został nim Akio Toyoda - prezydent i CEO Toyota Motor Corporation.