PRZEPISY

Zasady ruchu drogowego | Rowerzyści

Rowerem po mieście - najważniejsze zasady

| | foto: Lubuska Policja

Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z roweru jako środka transportu w mieście. Jednak, aby odbywała się ona bezpiecznie, zarówno dla cyklistów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego, należy przestrzegać obowiązujących przepisów prawa i zawsze „kierować się” wzmożoną ostrożnością.

Po przejściu dla pieszych nie wolno przejeżdżać rowerem

Od kilku dni mamy piękną wiosenną pogodę. Taki stan rzeczy zachęca do korzystania z roweru jako środka transportu po mieście. Mundurowi jak najbardziej zalecają tą ekologiczną, zdrową i wygodną formę transportu. Jest jednak jedno „ale”, mianowicie ruch ten musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa.

Z moich obserwacji jako funkcjonariusza Policji, który posiada również doświadczenie z zakresu ruchu drogowego wynika, iż prowadzone działania profilaktyczne - jesteśmy w nich bardzo aktywni - przynoszą rezultaty w postaci zwiększonej świadomości na drodze, w tym także wśród najmłodszych. Jako społeczeństwo coraz większą uwagę przykładamy do przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz wzajemnego szacunku. Kask ochronny, choć nie jest wymagany - w wielu przypadkach stanowi już stały element, nawet najkrótszej wyprawy. Gdybym miała wskazać obszar, w którym niezbędna jest dalsza edukacja, to na pewno będzie to kwestia przeprowadzania roweru przez przejścia dla pieszych. Codziennie spotykam się z przypadkami wzorowego przekraczania jezdni, jednak wciąż zdarzają się osoby, które przejeżdżają rowerem przez pasy. Podczas służby, policjanci starają się reagować na takie wykroczenia, edukując przy tym, aby w przyszłości nie dochodziło to potencjalnie niebezpiecznych naruszeń prawa

- powiedziała w rozmowie z nami młodszy aspirant Klaudia Biernacka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Gdzie może poruszać się rowerzysta?

Rowerzysta powinien korzystać z infrastruktury zgodnie z przepisami:

  • drogą dla rowerów – jeśli jest wyznaczona w kierunku, w którym się porusza, ma obowiązek z niej korzystać,

  • drogą dla pieszych i rowerów – z zachowaniem szczególnej ostrożności i pierwszeństwa pieszych,

  • jezdnią – gdy nie ma drogi dla rowerów, może poruszać się jezdnią (o ile nie obowiązuje zakaz poruszania się rowerami),

  • poboczem – gdy nie ma drogi dla rowerów, a pobocze nadaje się do jazdy i nie utrudnia ruchu,

Rowerzysta wyjątkowo może korzystać z chodnika, gdy:

  • opiekuje się dzieckiem do lat 10 na rowerze,

  • szerokość chodnika wynosi co najmniej dwa metry i dozwolona prędkość na jezdni przekracza 50 kilometrów na godzinę,

  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu (ulewa, silny wiatr i tym podobne).

Nie przejeżdżaj przez przejście dla pieszych!

Artykuł 26 kodeksu drogowego jasno wskazuje, iż niedopuszczalnym jest przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych. Zbliżając się do niego, rowerzysta obowiązany jest zejść z roweru, a następnie przeprowadzić go przez pasy.

Przejazd rowerem przez wytyczoną drogę wzdłuż przejścia dla pieszych

Są jednak przejścia dla pieszych, obok których wyznaczony jest specjalny pas (krótkie przerywane linie) pozwalający rowerzystom na przejazd. Co ważne, nie zwalnia to cyklisty z zachowania ostrożności i upewnienia się, czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.

Rowerzyści, a wiek – od kiedy można jeździć samodzielnie?

Dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Są wtedy traktowane jako osoby piesze, co oznacza, iż mogą jeździć po chodniku.

Dziecko, które ukończyło 10 rok życia może poruszać się rowerem samodzielnie, o ile posiada kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1,B1 lub T.

Dopiero po ukończeniu 18 roku życia karta rowerowa przestaje być wymagana.

Kartę rowerową można uzyskać po ukończeniu 10 roku życia i zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego, który organizowany jest przez szkoły lub Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż karta rowerowa jest pierwszym dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem i pełni bardzo ważną funkcję edukacyjną – uczy dzieci odpowiedzialności na drodze za siebie i innych.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Każdy rower powinien być wyposażony w co najmniej:

  • światło przednie (białe lub żółte) – ciągłe lub migające,

  • światło tylne (czerwone) – ciągłe lub migające,

  • odblask tylny (czerwony) – o kształcie innym niż trójkąt,

  • sprawny dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,

  • co najmniej jeden sprawny hamulec.

Kask – nieobowiązkowy, ale ratuje życie

Choć prawo nie nakłada obowiązku noszenia kasku rowerowego, to policjanci zdecydowanie go zalecają. To prosty i skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa — zarówno podczas dłuższych wypraw, jak i codziennych przejazdów do pracy czy szkoły.