TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Skoda Octavia IV liftback

Dziecko w Skodzie Octavia liftback - foteliki i wózki

21-10-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Skodę Octavię wyposażono w trzy pary mocowań Isofix, ale w naszych testach nie wykorzystaliśmy wszystkich konfiguracji ustawień fotelików dziecięcych. Wersja liftback wyróżniła się pojemnym - jednocześnie na dwa wózki - bagażnikiem.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether

Foteliki dziecięce użyte w teście Skody Octavia IV liftback:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 0/0+, nosidełko, Isofix, i-Size, fotel pasażera, tyłem do kierunku jazdy, baza

Po dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera można na jego miejscu ustawić fotelik dziecięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy.

Na wyposażeniu fabrycznym IV generacji Skody Octavii znajdziemy parę mocowań Isofix na fotelu pasażera. Z tego względu sugerujemy wykorzystywanie zgodnych z tym systemem fotelików (zamiast montażu za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa).

W przypadku najmłodszego dziecka, nosidełko Maxi-Cosi Pebble Plus ustawiliśmy na bazie Maxi-Cosi 2WayFix. W trakcie wsuwania szyn i rozstawiania nogi stabilizującej nie odnotowaliśmy żadnych uwag. Podstawa bazy miała optymalne oparcie na wyprofilowanym siedzisku sportowego fotela Skody Octavii.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 0/1, Isofix, i-Size, fotel pasażera, tyłem do kierunku jazdy, baza

Na tej samej bazie 2WayFix można zamontować, w pozycji tyłem do kierunku jazdy, fotelik 2WayPearl. Jest on przeznaczony dla nieco starszego dziecka i pozostaje na stałe w samochodzie.

Szeroko otwierane drzwi Skody Octavii ułatwiają wykonanie wszystkich czynności związanych w zapięciem czy wyjęciem dziecka z auta. Wadą - co zrozumiałe - jest niżej niż w crossoverach czy SUV-ach zawieszone nadwozie liftbacka.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - miejsce na nogi, pasażer, kanapa

Ustawienie na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga odsunięcia całości od kokpitu. Należy też maksymalnie obniżyć fotel pasażera (standard w każdej wersji wyposażenia Skody Octavii IV) i ustawić oparcie w pionie (tu jednak pozycję determinuje konstrukcja bazy 2WayFix).

W tej konfiguracji na wysokości kolan osoby dorosłej siedzącej z tyłu na kanapie pozostaje około 11 cm wolnej przestrzeni.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 0/1, Isofix, i-Size, fotel pasażera, przodem do kierunku jazdy, baza

Fotelik 2WayPearl na bazie 2WayFix można też obrócić przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak jak najdłużej stosowanie pozycji tyłem). W tej konfiguracji, aby móc skorzystać z regulacji położenia skorupy musieliśmy odchylić oparcie fotela pasażera.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba zapięcia pasa top-tether, fotel pasażera

Na dole pleców oparcia fotela pasażera znajduje się dodatkowy punkt (top-tether) kotwiczenia wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci. Pas należy przełożyć przez szczelinę zintegrowanego z oparciem zagłówka. Zapięcie klamry nie stwarza żadnych problemów.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 1, Isofix, top-tether, fotel pasażera, przodem do kierunku jazdy

Mocowania Isofix znajduje się pomiędzy siedziskiem i oparciem fotela pasażera. Aby wsunąć grubsze szyny fotelika Britax-Romer TriFix musieliśmy tymczasowo odchylić oparcie.

Jego ponowne ustawienie w pionie zależne jest od wybranego przez nas kąta położenia skorupy fotelika dziecięcego.

Zintegrowany zagłówek sportowego fotela Skody Octavii wykluczył montaż fotelika z grupy 2-3 przeznaczonego dla największego dziecka. Jego konstrukcja nie będzie miała optymalnego oparcia.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 0/0+, nosidełko, Isofix, i-Size, kanapa, tyłem do kierunku jazdy, baza

Kolejne pary Isofix znajdują się na skrajnych miejscach kanapy. Umieszczono je nieco wyżej, ponad siedziskiem. Dlatego też po zamontowaniu bazy 2WayFix pozostała pod nią wolna przestrzeń.

Bez uwag podczas rozstawiania nogi stabilizującej i prób z wkładaniem i wyjmowaniem nosidełka Pebble Plus z tyłu samochodu.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 0/1, Isofix, i-Size, kanapa, tyłem do kierunku jazdy, baza

Montaż na ustawionej na bazie 2WayFix fotelika 2WayPearl w pozycji tyłem do kierunku jazdy także nie sprawił problemów. Duże i szeroko otwierane drzwi zapewniają dużą swobodę w wykonaniu wszelkich czynności związanych z wkładaniem i wyjmowaniem dziecka z samochodu.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - miejsce na nogi, pasażer, fotel, przód

Ustawienie na kanapie fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga dosunięcia fotela pasażera do kokpitu. Pomimo to zajmująca to miejsca osoba dorosła nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 0/1, Isofix, i-Size, kanapa, przodem do kierunku jazdy, baza

Ustawiony na kanapie zestaw - baza 2WayFix i fotelik 2WayPearl w pozycji przodem do kierunku jazdy - także bez uwag. Bez przeszkód mogliśmy zmieniać kąt pochylenia skorupy fotelika w pełnym zakresie regulacji.

Fotel pasażera i kanapa Skody Octavia oraz wykorzystywane przez nas elementy Maxi-Cosi spełniają standard i-Size.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba zapięcia pasa top-tether, fotelik dziecięcy, Isofix

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy znajduje się dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików samochodowych dla dzieci. Klamrę pasa najwygodniej zapiąć od strony kabiny pasażerskiej. Pomaga w tym funkcja składania oparć, które dzielone są w proporcji 40:60.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 1, Isofix, top-tether, kanapa, przodem do kierunku jazdy

Na punkty Isofix nałożono plastikowe nakładki. Pomagają one w prawidłowym wsunięciu szyn fotelika. Ale w przypadku grubszej konstrukcji w Britax-Romer TriFix montaż był utrudniony.

Rozwiązaniem okazało się zdjęcie nakładek. Łamane szyny tego fotelika niwelowały wysokość umieszczenia mocowań Isofix. Cała konstrukcja optymalnie przylegała do profilu kanapy. Bez przeszkód zmienialiśmy kąt pochylenia fotelika w pełnym zakresie regulacji.

Zmierzony przez nas kąt pomiędzy siedziskiem a oparciem kanapy wyniósł 100 st.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba montażu fotelika dziecięcego z grupy 2/3, Isofix, samochodowy pas bezpieczeństwa, kanapa, przodem do kierunku jazdy

Przed montażem na kanapie fotelika dla największego dziecka (grupa 2-3) zdemontowaliśmy z niej zagłówek. Czynność ta jest prosta do wykonania. Pozwala to na lepsze przyleganie konstrukcji fotelika do oparcia kanapy.

Mieliśmy jednak problem z ustawieniem zagłówka fotelika. Przeszkadzał w tym profil słupka C i belka dachowa podtrzymująca klapę bagażnika. Zmierzona przez nas wysokość od siedziska do podsufitki to 89 cm.

Podstawa fotelika nie zasłaniała zamka do wpięcia klamry samochodowego pasa bezpieczeństwa, z którego korzysta także dziecko. Łamane szyny Isofix niwelują wyżej umieszczone punkty mocowania.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - dziecko bez fotelika na środkowym miejscu kanapy

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Skoda Octavia nie jest tu wyjątkiem. Po zamontowaniu naszych dwóch największych fotelików pomiędzy nimi pozostało 30 cm (dół) i 21 cm (góra). Zmierzona przez nas szerokość kanapy wynosi 125 cm.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próby z pakowaniem do bagażnika wózków dziecięcych, X-lander, Quinny

Wózki dziecięce użyte w teście Skody Octavia IV liftback:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba z pakowaniem do bagażnika dużego wózka dziecięcego, gondola i podwozie

Bazowa pojemność bagażnika Octavii w nadwoziu liftback wynosi 600 litrów. Ma on regularny kształt. Długość płyty wynosi 107 cm, ale za kanapą znajduje się poprzeczna belka. Szerokość pomiędzy nadkolami wynosi 101 cm, a po zdjęciu przegródek przy progu mamy 130 cm.

Na tej przestrzeni bez problemu zmieściliśmy - obok siebie - dwuczęściowy wózek dziecięcy X-lander z gondolą X-pram.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próba z pakowaniem do bagażnika spacerówki dziecięcej

W bagażniku znajduje się sześć haczyków do mocowania linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Pozwoliły nam na wybór dowolnego miejsca na wózek. Złożona spacerówka Quinny Zapp Xtra 2 zmieściła się zarówno wzdłuż, jak i w poprzek.

Plecy oparć kanapy oraz nadkola pokryto wykładziną, która zabezpiecza te elementy przed przypadkowym porysowaniem. Wewnętrzną stronę klapy bagażnika wykończono plastikowym panelem.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próby z pakowaniem do bagażnika dwóch wózków dziecięcych, gondola z podwoziem i spacerówka

Wysokość od podłogi do ruchomej półki wynosi 55 cm. Bez problemu zmieściły się pod nią oba wózki dziecięce. W ich zabezpieczeniu przed przesuwaniem podczas jazdy pomaga sześć zaczepów do linek.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - próby z pakowaniem do bagażnika dwóch wózków dziecięcych

Oba wózki dziecięce mogliśmy ułożyć wzdłuż lub w poprzek bagażnika Skody Octavii w nadwoziu liftback.

Zmierzona przez nas wysokość od ziemi do górnej krawędzi zderzaka wynosi 63 cm, zaś do progu 67 cm. Rączkę do zamykania klapy umieszczono na 187 cm, a ona sama unosi się na 196 cm.