TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Skoda Octavia IV liftback

Dziecko w Skodzie Octavia liftback - wyposażenie samochodu

20-10-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Pod względem elementów wyposażenia podnoszącego komfort i bezpieczeństwo podróżujących dzieci prawie nie ma różnic pomiędzy nadwoziem liftback i kombi. Tą istotną dla nas jest sposób blokady możliwości otwarcia drzwi z tyłu - manualny i elektryczny.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera. fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia każdej wersji Skody Octavia IV. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Jest to mechaniczny zamek, do którego należy użyć - zgodnie z widniejącym schematem - dedykowanego kluczyka. W przypadku testowanej wersji Sportline standardem jest system Kessy Go. W jego module ukryto przeznaczony do tego grot kluczyka.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie obudowy lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę o włączenia silnika - napis ON z odpowiednim piktogramem.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF z odpowiednim piktogramem.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - ostrzeżenie osłona przeciwsłoneczna, poduszka powietrzna, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - ostrzeżenie osłona przeciwsłoneczna, poduszka powietrzna, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - ostrzeżenie słupek B, poduszka powietrzna, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Dodatkowe ostrzeżenie umieszczono na słupku B. Jest ono dobrze widoczne podczas otwierania drzwi pasażera.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - top-tether fotel pasażera

Na dole pleców fotela pasażera znajduje się dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - Isofix fotel pasażera

Odpowiada mu para mocowań Isofix (i-Size). Umieszczono je pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela pasażera.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - top-tether kanapa

Kolejne dwa punkty top-tether znajdują się w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - Isofix kanapa

Tym z kolei odpowiadają pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Umieszczono je nieco wyżej nad siedziskiem. Każdy wyposażono w plastikową prowadnicę, która ma pomóc w prawidłowym wsunięciu szyn fotelika dziecięcego.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - blokada otwarcia szyb

Czwartą generację Skody Octavia wyposażono w elektryczne sterowanie bocznymi szybami w obu parach drzwi. Każda z nich opuszcza się i podnosi automatycznie, stąd dodatkowa funkcja zapobiegająca przypadkowemu przecięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym na panelu drzwi.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - blokada otwarcia drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka. Jest to mechaniczny zamek, do którego należy użyć - zgodnie z wytłoczonym schematem - kluczyka z systemu Kessy Go. Lub innego, płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - przyciemniane szyby tył

Przyciemniane z tyłu szyby (Sunset) są standardem od wersji wyposażenia Style. W Ambition wymagają dopłaty w pakiecie Selection (2650 zł), w bazowej Active są niedostępne.

Panoramiczne okno dachowe jest opcją (4700 zł).

Testy - Skoda Octavia IV liftback - klimatyzacja, trzy strefy

Standardem wyposażenia jest dwustrefowa klimatyzacja Climatronic. Do testowanego egzemplarza Skody Octavia wybrano opcjonalną 3-strefową (pakiet Winter Plus 2600 zł). Osoby podróżujące z tyłu mogą skorzystać z osobnego ustawienia temperatury.

Pakiet ten zawiera także funkcję podgrzewania skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - podłączenie audio, usb, usb-c, 230V

Aby osoby podróżujące na kanapie mogły wygodnie ładować swoje urządzenia elektroniczne należy dopłacić 1100 zł. W zamian na końcu środkowego tunelu znajdą się dwa porty usb-c oraz gniazdo 230V.

Standardem wyposażenia są dwa porty usb-c pod centralnym panelem kokpitu. Jedno z nich służy do parowania urządzenia z systemem Android Auto lub Apple CarPlay. Jest też gniazdo 12V, drugie znajdziemy w bagażniku liftbacka.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - tapicerka foteli

Plecy foteli pokrytą czarną tapicerką z materiału. Bez problemu usuniemy z niej zabrudzenia pozostawione przez dzieci. W kieszeniach znajdują się specjalne nacięcia do schowania smartfona.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - rozkładany podłokietnik kanapy

Poza bazową wersją Active w pozostałych montowany jest rozkładany podłokietnik na środkowym miejscu kanapy. Znajdują się w nim dwa uchwyty na napoje.

Podłokietnik ma 40 cm długości, 25 cm szerokości i 8 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 19 cm.

Z tyłu znajduje się zamykany otwór do przewożenia dłuższych przedmiotów, np. nart.

Testy - Skoda Octavia IV liftback - linki zabezpieczające transportowane przedmioty w bagażniku

W bagażniku mamy do dyspozycji 6 uchwytów do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Zestaw firmowych siatek jest standardem od wersji Ambition. Za dodatkową do odzielenia przestrzeni bagażnika od kabiny pasażerskiej trzeba dopłacić 700 złotych.

Kolejna opcja to dwustronna mata, w pakiecie Simply Clever Basic kosztuje 600 złotych.