TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | SsangYong Rexton

Dziecko w SsangYong Rexton - foteliki i wózki

10.01.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Szeroka kanapa drugiej generacji SsangYonga Rexton z pewnością pomieści obok siebie trzy modele fotelików. Środkowy zamontujemy tylko za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Ale to bez porównania lepsze rozwiązanie niż próba skorzystania z przepisu i podróż dziecka na tym miejscu bez fotelika.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether, tyłem, przodem, do kierunku jazdy

Foteliki dziecięce użyte w teście SsangYonga Rexton:

  • grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

  • grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

  • grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

  • grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - fotelik dziecięcy, grupa 0/0+, tyłem do kierunku jazdy, dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera, pas bezpieczeństwa

Dezaktywacja przedniej poduszki powietrznej pasażera pozwala na ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy.

W Ssangyongu Rexton zamontujemy go jedynie z wykorzystaniem samochodowego pasa bezpieczeństwa. Do przebiegu tej czynności nie mieliśmy uwag.

Podstawa naszego testowego fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus dobrze pasowała do wyprofilowań fotela. Według naszych pomiarów siedzisko ma 49 cm długości i 52 cm szerokości (34 cm pomiędzy bocznymi wyprofilowaniami).

W takiej konfiguracji na wysokości kolan osoby dorosłej siedzącej z tyłu pozostaje około 16 cm wolnego miejsca.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - miejsce na nogi, pasażer, kanapa

Ustawienie fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy na fotelu pasażera wymaga odsunięcia całości od kokpitu. Jak też maksymalnego obniżenia i ustawienia oparcia w pionie.

Wszystkie te regulacje w testowanej wersji Sapphire są elektryczne i oferowane w standardzie.

W Quartz wymagają one wyboru pakietu Elegance za 18 tys. zł. W bazowej Crystal fotel pasażera nie ma regulacji wysokości.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - fotelik dziecięcy, grupa 0/0+, baza Isofix, i-Size, tyłem do kierunku jazdy

Na skrajnych miejscach kanapy SsangYonga Rexton (testujemy wersję z dwoma rzędami siedzeń) rozmieszczono pary mocowań Isofix.

Zabrakło na nich plastikowych prowadnic, pomimo to bez przeszkód udało nam się wsunąć i zapiąć szyny bazy Maxi-Cosi 2WayFix.

Przed rozłożeniem nogi stabilizującej powinniśmy wyjąć dywanik podłogowy. Zapewni to lepsze oparcie, ale w tym modelu samochodu mamy jeden wspólny, w dodatku sztywny, dla całej trójki pasażerów.

Wysokie nadwozie auta oraz szeroko otwierana druga para drzwi ułatwiają wkładanie i wyjmowanie fotelika/nosidełka z siedzącym w środku dzieckiem.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - fotelik dziecięcy, grupa 0/1, baza Isofix, i-Size, tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie możemy zamontować tyłem do kierunku jazdy fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl przeznaczony dla nieco większego dziecka. Ten model pozostaje na stałe w samochodzie. Stąd ponownie docenimy wysokie nadwozie oraz szeroko otwierane drzwi tego SUV-a. Zapewnia nam to dużą swobodę podczas wykonywania wszystkich czynności przy dziecku.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - miejsce na nogi, pasażer, przód

Ustawienie na kanapie samochodu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga dosunięcia do kokpitu fotela pasażera. Pomimo to zajmująca to miejsce osoba dorosła o średnim wzroście nie będzie narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - fotelik dziecięcy, grupa 0/1, baza Isofix, i-Size, przodem do kierunku jazdy

Fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl na bazie 2WayFix można też zamontować przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak możliwie jak najdłużej korzystanie z pozycji odwrotnej).

W tej konfiguracji bez przeszkód mogliśmy zmieniać kąt pochylenia jego skorupy w pełnym zakresie regulacji.

Wszystkie używane przez nas elementy Maxi-Cosi oraz kanapa SsangYonga Rexton drugiej generacji zostały opracowane zgodnie ze standardem i-Size.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - fotelik dziecięcy, grupa 1, kanapa, przodem do kierunku jazdy, zapięcie klamry top-tether

W plecach skrajnych miejsc kanapy znajduje się dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Pomaga w tym funkcja składania oparć kanapy w podziale 60:40.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - fotelik dziecięcy, grupa 1, kanapa, przodem do kierunku jazdy, Isofix, top-tether

Pomimo braku plastikowych prowadnic na mocowaniach Isofix łatwo wsunęliśmy i zapięliśmy grubsze szyny fotelika Britax-Romer TriFix. Dla optymalnego przylegania jego konstrukcji możemy skorzystać z funkcji zmiany kąta oparcia kanapy (w zakresie 100-110 st.).

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - fotelik dziecięcy, grupa 2-3, kanapa, przodem do kierunku jazdy, Isofix, pas bezpieczeństwa

Przed ustawieniem fotelika dla największego dziecka, jak nasz testowy Recaro Monza Nova 2 Seatfix, należy zdemontować zagłówek kanapy (w SsangYongu Rexton jest to łatwa do wykonania czynność). Uzyskujemy wówczas optymalne przyleganie konstrukcji do kanapy. W przypadku tego auta możemy dodatkowo wspomóc się funkcją regulacji kąta oparcia.

Podstawa tego fotelika nie zakrywała klamry do wpięcia samochodowego pasa bezpieczeństwa, z którego korzysta także dziecko.

Bez przeszkód wysunęliśmy na maksymalną pozycję zagłówek fotelika. Zmierzona wysokość od siedziska kanapy do podsufitki to 96 cm.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - dziecko na środkowym miejscu kanapy bez fotelika samochodowego

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Według naszych pomiarów kanapa SsangYonga Rexton (ta sama konstrukcja jest w wersji pięcio- i siedmioosobowej) ma 131 cm szerokości. Po zamontowaniu na skrajnych miejscach naszych największych fotelików pozostało pomiędzy nimi aż 43 cm (dół).

W teorii jest miejsce dla trzeciego dziecka jednak stanowczo odradzamy skorzystanie z tego przepisu. Między innymi ze względu na nieprawidłowy przebieg samochodowego pasa bezpieczeństwa na barku. Ponadto przy tak szerokiej kanapie można dobrać trzy, mieszczące się obok siebie, modele fotelików.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether

Wózki dziecięce użyte w teście SsangYonga Rexton:

  • dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

  • spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - próby ze zmieszczeniem do bagażnika wózków dziecięcych

Bagażnik Rextona, największego w ofercie marki SsangYong SUV-a, w wersji 5-osobowej ma 820 litrów pojemności. Według pomiarów podłoga liczy 115 cm długości i 116 cm szerokości pomiędzy nadkolami.

Na tej przestrzeni zmieściły się obok siebie elementy dwuczęściowego wózka X-lander (kompletne podwozie i gondola).

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - ocena pojemności bagażnika, wózek dziecięcy, podwozie i gondola

Nadkola bagażnika świadczą, że pięcioosobowy Rexton zunifikowany jest pod trzeci rząd siedzeń. Mamy tu plastikowe powierzchnie, które są łatwe do zarysowania. Podobnie wykończona jest klapa.

Cztery zaczepy w podłodze służą do mocowania siatki (firmowa) lub linek (przekątna 124 cm), którymi można zabezpieczyć transportowane przedmioty. Kolejnym elementem w cenie auta (wersja Sapphire) jest siatka do odzielenia przestrzeni bagażnika od kabiny pasażerskiej.

Nasza spacerówka Quinny zmieściła się zarówno wzdłuż, jak i wszerz bagażnika.

Testy - SsangYong Rexton II fl AWD 5-osobowy - ocena pojemności bagażnika, wózek dziecięcy, spacerówka

Wysokość od podłogi do zwijanej rolety wynosi 50 cm. Zmieściliśmy pod nią jednocześnie dwa wózki dziecięce.

Górną krawędź zderzaka umieszczono na wysokości 73 cm, a próg załadunkowy na 78 cm. Do przycisku służącego do zamykania klapy bagażnika mamy 187 cm, ona sama do uniesienia potrzebuje 193 cm.