TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid

Dziecko w Suzuki SX4 S-Cross - foteliki i wózki

12-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Montaż fotelików dziecięcych w Suzuki SX-4 S-Cross przebiegł bez zastrzeżeń, uwagę zwraca dostępność wolnego miejsca na wysokości kolan pasażerów siedzących przed lub za nimi. W bagażniku wciąż brakuje solidnych oczek do zabezpieczenie przewożonych wózków.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether

Foteliki dziecięce użyte w teście Suzuki SX4 S-Cross:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z montażem na miejscu pasażera fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus, tyłem do kierunku jazdy, samochodowy pas bezpieczeństwa

Dezaktywacja działania przedniej poduszki powietrznej pasażera umożliwia ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy.

W Suzuki SX4 S-Cross zamontujemy go tylko za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. W trakcie naszej próby, z wykorzystaniem fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus, nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości.

Siedzisko fotela pasażera ma 49 cm długości i 51 cm szerokości.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - miejsce na nogi osoby podróżującej na kanapie

Ustawienie na miejscu pasażera fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy wymaga odsunięcia całości od kokpitu. Należy też maksymalnie obniżyć fotel (regulacja ta standardem wyposażenia już w bazowej wersji Comfort Plus) i ustawić oparcie w pionie.

W tej konfiguracji dla osoby siedzącej z tyłu na kanapie pozostaje aż 17 cm wolnej przestrzeni na wysokości kolan.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z montażem na kanapie fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus na bazie 2WayFix, tyłem do kierunku jazdy

W Suzuki SX-4 S-Cross mocowania Isofix znajdują się na skrajnych miejscach kanapy. W trakcie próby z użyciem bazy Maxi-Cosi 2WayFix i rozstawienia jej nogi stabilizującej (wysokość od podłogi do siedziska mierzy 37 cm) nie stwierdziliśmy żadnych trudności.

Wysokie nadwozie i szeroko otwierane drzwi ułatwiają wkładanie i wyjmowanie fotelika/nosidełka z wnętrza samochodu.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z montażem na kanapie fotelika Maxi-Cosi 2WayPearl na bazie 2WayFix, tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie Isofix można zamontować także fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl przeznaczony dla nieco większego dziecka. W tym przypadku pozostaje on na stałe w samochodzie.

Ponownie wysokie nadwozie i szeroko otwierane drzwi ułatwiają wykonanie wszystkich czynności związanych z dzieckiem.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - miejsce z przodu na nogi pasażera

Ustawienie na kanapie fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga przesunięcia fotela pasażera do kokpitu. Pomimo to siedząca na tym miejscu osoba dorosła nie może narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z montażem na kanapie fotelika Maxi-Cosi 2WayPearl na bazie 2WayFix, przodem do kierunku jazdy

Fotelik 2WayPearl można obrócić na bazie 2WayFix przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak możliwie najdłuższe korzystanie z pozycji odwrotnej).

Wcześniej wysunęliśmy do góry zagłówek kanapy. Bez przeszkód zmienialiśmy kąt pochylenia skorupy fotelika w pełnym zakresie regulacji.

Wszystkie używane przez nas elementy Maxi-Cosi, jak i kanapa Suzuki SX-4 S-Cross spełniają standard i-Size.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z zapięciem pasa top-tether fotelika Britax-Romer TriFix, przodem do kierunku jazdy

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy umieszczono top-teher, dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych modeli fotelików dziecięcych.

Klamrę pasa fotelika najwygodniej wpiąć od strony kabiny pasażerskiej. Pomagają w tym dzielone i składane oparcia kanapy (60:40).

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z montażem na kanapie fotelika Britax-Romer TriFix, przodem do kierunku jazdy

W miejscach mocowań Isofix zabrakło plastikowej ramki, jest jednak podkładka ułatwiająca prawidłowe wsunięcie szyn fotelika. Bez trudu zamontowaliśmy w nich szersze należące do modelu Britax-Romer TriFix. Mogliśmy też zmieniać kąt pochylenia skorupy fotelika w pełnym zakresie regulacji.

Skrajne siedziska kanapy mają 48 cm długości. Zmierzony przez nas kąt pochylenia oparcia wyniósł 100°.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z montażem na kanapie fotelika Recaro Monza Nova 2 Seatfix, przodem do kierunku jazdy

Dla lepszego przylegania powierzchni pleców fotelika do oparcia kanapy zdemontowaliśmy z niej zagłówek.

Podstawa fotelika Recaro Monza Nova 2 Seatfix nie zakrywała zamka do wpięcia samochodowego pasa bezpieczeństwa, z którego w tym przypadku korzysta także dziecko.

Nic nie stało na przeszkodzie w maksymalnym wysunięciu zagłówka naszego fotelika. Zmierzona przez nas wysokość od siedziska kanapy do podsufitki wynosi 88 cm.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - dziecko bez fotelika na środkowym miejscu kanapy Suzuki SX4

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Po montażu na skrajnych miejscach kanapy Suzuki SX-4 S-Cross naszych dwóch największych fotelików dziecięcych Isofix (Britax-Romer TriFix i Recaro Monza Nova 2 Seatfix) pozostało między nimi - na wysokości siedziska - aż 33 cm wolnego miejsca. Niemniej stanowczo odradzamy wykorzystania jej do przewozu trzeciego dziecka bez fotelika.

Zmierzona przez nas szerokość kanapy SX-4 S-Cross to 129 cm.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z pakowaniem do bagażnika hybrydowego Suzuki wózków dziecięcych

Wózki dziecięce użyte w teście Suzuki SX4 S-Cross:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z pakowaniem do bagażnika dwuczęściowego wózka dziecięcego X-lander

Bagażnik Suzuki SX-4 S-Cross ma podwójną podłogę, jej obniżenie pozwoliło zmieścić obie części wózka dziecięcego X-lander.

W tym położeniu przy progu mamy 9 cm głębokości, zaś do ruchomej półki 54 cm wysokości. Podłoga ma 86 cm długości i 103 cm szerokości - po bokach znajduje się utrzymujący górę stelaż.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z pakowaniem do bagażnika wózka-spacerówki dziecięcej Quinny

W górnym położeniu podłoga bagażnika ma 79 cm długości i 102 cm szerokości pomiędzy nadkolami. Nasz złożony wózek/spacerówka Quinny zmieścił się tylko na wszerz. Wysokość do ruchomej półki mierzy 44 cm.

Suzuki w tym modelu montuje tylko dwa plastikowe oczka do siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Kolejną parę tworzą mocowania top-tether. Uważamy to rozwiązanie za nieskuteczne i podobnie jak w wersji sprzed liftingu zaliczymy do minusów.

Znajdujące się na nadkolach i klapie bagażnika plastikowe panele łatwo porysować transportowanymi wózkami.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - próba z pakowaniem do bagażnika dwóch wózków dziecięcych

Po obniżeniu podłogi bagażnika Suzuki SX-4 S-Cross (maksymalna pojemność 430 litrów udało się jednocześnie spakować oba wózki dziecięce.

Od ziemi do górnej krawędzi zderzaka jest 61 cm, a do progu ładunkowego 68 cm. Klapa bagażnika unosi się na wysokość 200 cm, do rączki (w tym modelu mamy tylko manualne zamykanie) 192 cm.