TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid

Dziecko w Suzuki SX4 S-Cross - wyposażenie samochodu

11-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W bagażniku testowanego Suzuki SX4 S-Cross znajdują się dwa uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty. Druga para jest jednocześnie punktami top-tether, stąd wykluczamy je z listy wyposażenia.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera jest standardem w każdej wersji wyposażenia Suzuki SX4 S-Cross. Umieszczono go w zamykanym schowku kokpitu.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera - zgodnie z widniejących schematem - potrzebny jest kluczyk. W naszym przypadku - topowa wersja Elegance Sun - schowano go w module autopilota (bezkluczykowego dostępu do samochodu).

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Panel z informacją o aktualnym statusie czołowej poduszki powietrznej pasażera umieszczono na kratkach nawiewu w centralnym punkcie kokpitu.

Przy aktywnej podświetla się, na 60 sekund od uruchomienia silnika, napis ON ze stosownym piktogramem.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się, na cały czas pracy silnika, napis OFF ze stosownym piktogramem.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych modeli fotelików dziecięcych typu Isofix

Z tyłu oparć kanapy znajdziemy trzy identyczne uchwyty, ale tylko dwa z nich noszą oznaczenie top-tether. Służą one do wpięcia klamry pasa, w który wyposażone są wybrane modele fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - mocowania Isofix/i-Size na skrajnych miejscach kanapy

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. W hybrydowym Suzuki SX4 S-Cross umieszczono je na wierzchu, brakuje na nich plastikowych zaślepek.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - blokada otwierania szyb

Już w podstawowej wersji wyposażenia Comfort Plus obie pary bocznych szyb wyposażono w elektryczną regulację. Ale tylko ta po stronie kierowcy opuszcza się i podnosi automatycznie, stąd wyposażono ją w funkcję zapobiegania przypadkowemu przycięciu palców. Pozostałe mają tryb sekwencyjny.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem w panelu umieszczonym w swoich drzwiach.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - blokada otwierania drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się mechaniczna blokada możliwości ich otwarcia od środka. Do zmiany jej statusu - zgodnie z widniejącym schematem - wystarczy przesunąć plastikową dźwignię.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - tapicerka foteli

Hybrydowe Suzuki SX4 S-Cross wyposażono w skórzaną tapicerką. Pokryto nią także plecy foteli, co ułatwia usuwanie zabrudzeń, na przykład pochodzących z butów dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Uwagę zwraca brak kieszeni w plecach fotela kierowcy.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - szklany dach wersji Elegance Sun i przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby z tyłu są standardem od drugiej w kolejności wersji wyposażenia Premium.

Panoramiczny szklany dach, otwierany w przedniej części, to element wyposażenia wersji Elegance z rozszerzeniem Sun.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - gniazdo usb + audio

W środkowym podłokietniku - pomiędzy fotelem kierowcy i pasażera - znajduje się jedyny w Suzuki SX4 S-Cross port usb. Za jego pomocą można podłączyć zasilanie urządzeń elektronicznych, z których będą korzystać dzieci podróżujące na kanapie.

To także port służący do podłączenia smartfona z system pokładowym poprzez Android Auto lub Apple CarPlay (wyposażenie od wersji Premium).

Auto wyposażono również w dwa gniazda 12V - pod konsolą główną kokpitu i w bagażniku (prawe nadkole).

Standardem łączności jest bluetooth oraz przyciski do sterowania systemem audio w kole kierownicy.

Testy - Suzuki SX4 S-Cross fl mild-hybrid - rozkładany podłokietnik kanapy

Podłokietnik na środkowym miejscu kanapy jest standardem od wersji Premium. Po rozłożeniu mamy miejsce do postawienia dwóch kubków/butelek/puszek z napojami.

Według naszych pomiarów podłokietnik ma 33 cm długości, 22 cm szerokości i 7 cm grubości. Po rozłożeniu wysokość od siedziska do jego górnej krawędzi wynosi 17 cm.