TESTY

Plusy i minusy | Mitsubishi Space Star fl 2020

Brakująca przestrzeń nad kanapą miejskiego Mitsubishi

16-07-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Niepozorne Mitsubishi Space Star zaskoczyło i w podsumowaniu testu większym wyzwaniem była selekcja trzech plusów. Po stronie minusów uwagę zwraca ograniczenie użycia fotelików dla wyższych dzieci.

Testy - Mitsubishi Space Star fl 2020 - podsumowanie testu

PLUSY

Testy - Mitsubishi Space Star fl 2020 - podsumowanie testu, sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera

Sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera,

jest jednym ze stałych elementów, które oceniamy w testowanych samochodach. Z reguły służy do tego mechaniczny zamek i takie rozwiązanie zastosowano w Mitsubishi Space Star.

Do zmiany statusu poduszki należy użyć dedykowanego kluczyka, np. od stacyjki silnika. W praktyce mogliśmy to zrobić innym, pasującym do wąskiej szczeliny kluczykiem, co stwarza ryzyko, że wykonana to inna niż kierowca osoba. W tym modelu położenie zmienimy tylko i wyłącznie przeznaczonym do tego kluczykiem.

Testy - Mitsubishi Space Star fl 2020 - podsumowanie testu, zagłówki foteli

Zagłówki foteli,

są duże, co w optymalny sposób zabezpiecza kręgi szyjne i głowę podczas kolizji. Na plus także możliwość regulacji wysokości pasów bezpieczeństwa - fotel pasażera jest stały, co pozwala na dopasowanie ich do sylwetki osoby zajmującej to miejsce.

Testy - Mitsubishi Space Star fl 2020 - podsumowanie testu, dostęp do gniazd żarówek w reflektorach

Dostęp do gniazd żarówek w reflektorach,

jest coraz bardziej utrudniony. W sytuacji awaryjnej na drodze uniemożliwia to wymianę przepalonej, co obniża poziom bezpieczeństwa. W Mitsubishi Space Star zrobimy to bez problemów.

MINUSY

Testy - Mitsubishi Space Star fl 2020 - podsumowanie testu, wysokość od siedziska kanapy do podsufitki

Wysokość od siedziska kanapy do podsufitki,

mierzy 87 cm. Oznacza to, że nie mogliśmy skorzystać z maksymalnego ustawienia zagłówka naszego fotelika dziecięcego z grupy 2-3. Aby nie opierał się o łączenie słupka C z belką dachową wysunęliśmy go jedynie na 78 z 86 cm. Tym samym nie możemy zapewnić starszemu dziecku (do 12 roku życia lub 150 cm wzrostu) maksymalnej ochrony.

Testy - Mitsubishi Space Star fl 2020 - podsumowanie testu, brak zaczepów w bagażniku

Brak zaczepów w bagażniku,

do siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty. Stwarza to ryzyko, że każdy z nich w trakcie zdarzenia drogowego, może przedostać się do kabiny pasażerskiej i z dużą siłą uderzyć podróżujące autem osoby.

Testy - Mitsubishi Space Star fl 2020 - podsumowanie testu, wykończenie wnętrza

Wykończenie wnętrza,

sprawia wrażenie przypadkowego użycia niektórych elementów. Tak jest z opcjonalnymi czujnikami parkowania, których brzęczyk przyklejono nad przednią i tylną szybę. Zaś zasilające je kable poprowadzono na zewnątrz. Innym przykładem jest centralny tunel z dołożonym portem USB. Kolejny przybrał postać kabla umieszczonego w schowku kokpitu. Podobnie jest z 7-calowym ekranem systemu audio - pierwsze wrażenie, to zdejmowany panel.

Niepraktycznym rozwiązaniem jest jasna tapicerka, która w testowanym aucie nosiła widoczne ślady, trudnych do usunięcia, zabrudzeń.

Dane z komputera pokładowego:

pokonany dystans: 509 km, średnia prędkość: b.d., średnie zużycie paliwa: 6,7 l/100 km.