TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Citroen e-C4 III

Dziecko w Citroenie e-C4 - wyposażenie samochodu

07-05-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W testowanym egzemplarzu Citroena e-C4 uwagę zwraca sposób schowania mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. W naszej wersji wyposażenia Feel Pack za przyciemniane szyby należy dopłacić 1300 złotych, a za rozkładany podłokietnik kanapy co najmniej 1800 złotych.

TESTY | Citroen e-C4 III - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem każdej wersji wyposażenia Citroena e-C4. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej - według widniejącego schematu - potrzebny jest kluczyk używany do stacyjki silnika. W naszym aucie w wersji Feel Pack schowano go w module bezkluczykowego dostępu do samochodu ADML.

TESTY | Citroen e-C4 III - aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w obudowie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - napis Passenger Airbag ON ze stosowną ikonką.

TESTY | Citroen e-C4 III - nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, OFF

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się - przez cały czas pracy silnika - napis Passenger Airbag OFF ze stosowną ikonką.

TESTY | Citroen e-C4 III - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

TESTY | Citroen e-C4 III - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenia te umieszczono na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

TESTY | Citroen e-C4 III - dodatkowy punkt kotwiczenia top-tether

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy schowano dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików dziecięcych typu Isofix.

TESTY | Citroen e-C4 III - mocowania Isofix, i-Size, na skrajnych miejscach kanapy

Na skrajnych miejscach kanapy umieszczono pary mocowań Isofix (i-Size). Schowano je w rozcięciach tapicerki wykończonych suwakiem. W środku brakuje prowadnic ułatwiających wsunięcie szyn fotelika dziecięcego.

W tym miejscu kanapa Citroena e-C4 ma wypukłość, co sygnalizuje trudności z dopasowaniem fotelików dziecięcych.

TESTY | Citroen e-C4 III - blokada sterowania szybami

Każda wersja wyposażenia trzeciej generacji Citroena C4 posiada elektrycznie regulowane szyby w obu parach drzwi. Wszystkie opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

W panelu drzwi kierowcy znajduje się przycisk do blokady sterowania szybami przez pasażerów.

TESTY | Citroen e-C4 III - blokada możliwości otwarcia drzwi od środka

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Do zmiany statusu - zgodnie z wytłoczonym schematem - potrzebny jest kluczyk (schowany w module systemu ADML) lub płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny.

TESTY | Citroen e-C4 III - tapicerka foteli

Siedzenia testowanej wersji Feel Pack pokryto tapicerką tekstylną z elementami sztucznej skóry. Na plecach foteli znalazła się tkanina, pomimo to łatwo usuniemy z niej zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci podróżujących w fotelikach.

Kieszenie w oparciach foteli dostępne są tylko w dwóch najwyższych wersjach wyposażenia: Feel Pack i Shine.

TESTY | Citroen e-C4 III - nawiewy klimatyzacji + podłączenie audio, usb

Każda wersja wyposażenia Citroena C4 z napędem elektrycznym została wyposażona w dwustrefową klimatyzację automatyczną z filtrem węglowym (w modelach z silnikami spalinowymi jedynie bazowa Live Pack ma manualną).

Pasażerowie kanapy mogą skorzystać z nawiewów klimatyzacji automatycznej, które zostały umieszczone na końcu centralnego tunelu.

Pod nimi znalazły się dwa porty usb (typ A i C), do których można podłączyć zasilanie urządzeń multimedialnych.

Kolejne dwa usb (także typ A i C - z możliwością sparowania smartfona przez Android Auto lub Apple CarPlay) plus gniazdo 12V znalazły się w dolnej części kokpitu.

Bezprzewodowa ładowarka jest opcją w dwóch najwyższych wersjach wyposażenia - w Citroenie e-C4 za dopłatą 2600 lub 1000 złotych.

TESTY | Citroen e-C4 III - linki zabezpieczające przewożone przedmioty

Bagażnik III generacji Citroena C4 został podzielony podwójną podłogą. Na dolnym poziomie znalazły się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.