TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Dacia Logan III

Dziecko w Dacii Logan - wyposażenie samochodu

06-12-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Z elementów, które zaliczamy do komfortu podróży dzieci, w nowej Dacii Logan pojawiły się składane stoliki lotnicze. Brakuje, nawet za dopłatą, przyciemnianych szyb oraz nawiewów powietrza na centralnej konsoli.

Testy - Dacia Logan III - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera jest standardem. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Jest to typowe dla Renault rozwiązanie - stały przełącznik, który wystarczy obrócić, zgodnie z widniejącym schematem, w żądaną pozycję.

Testy - Dacia Logan III - informacja o aktywnej poduszce powietrznej, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na środku kokpitu - nad sterowaniem klimatyzacją.

Przy aktywnej podświetla się, na 60 sekund od uruchomienia silnika, dioda z napisem ON.

Testy - Dacia Logan III - informacja o dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera, OFF

Po dezaktywacji podświetla się, na cały czas pracy silnika, dioda z napisem OFF.

Testy - Dacia Logan III - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma format uniwersalnych piktogramów.

Testy - Dacia Logan III - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je na obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Dacia Logan III - top-tether

Testowana Dacia Logan to sedan. W tego typu nadwoziu dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych, tzw. top-tether, umieszczany jest za zagłówkami miejsc na kanapie.

Testy - Dacia Logan III - mocowania Isofix/i-Size

Na skrajnych miejscach kanapy umieszczono pary mocowań Isofix (i-Size). Schowano je bezpośrednio w nacięciach tekstylnej kanapy. Wokół brakuje plastikowych nakładek ułatwiających montaż szyn fotelika dziecięcego.

Testy - Dacia Logan III - blokada otwierania szyb

Elektrycznie regulowane szyby z tyłu dostępne są tylko w topowej wersji wyposażenia Comfort. I wymagają dopłaty 350 złotych. Przy opuszczaniu i podnoszeniu wymagane jest trzymanie przycisku, stąd brak zabezpieczenia zapobiegającego przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie za pomocą przycisku umieszczonego w panelu swoich drzwi.

Testy - Dacia Logan III - blokada otwierania drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się manualna blokada możliwości ich otwarcia od wnętrza samochodu. To mechaniczny przełącznik, który należy przestawić zgodnie z wytłoczonym schematem.

Testy - Dacia Logan III - stolik lotniczy + tapicerka

Siedzenia testowanego egzemplarza Dacii Logan pokryto tekstylną tapicerką. Wykonano z niej także plecy foteli (brakuje w nich kieszeni). Bez przeszkód z materiału można usunąć zabrudzenia pozostawione przed buty dzieci podróżujących na kanapie w fotelikach.

Pewnym zaskoczeniem jest obecność składanych stolików w plecach foteli. To fabryczny element wyposażenia, ale tylko wersji Comfort. W bazowej Essential niedostępne.

Testy - Dacia Logan III - gniazdo 12V

Na końcu środkowej konsoli znajduje się gniazdo 12V, do którego można podłączyć zasilanie elektronicznych gadżetów umilających dzieciom podróż. To także jest standardowy element w wersji Comfort. Drugie, a jedyne w Essential, gniazdo 12V umieszczono pod środkowym panelem kokpitu.

Obok jest port usb. Kolejny może znaleźć się przy dotykowym panelu 8-cali. Za jego pośrednictwem można parować część funkcji smartfona w systemie Android Auto lub Apple CarPlay. W Essential wymaga dopłaty 1200 zł, w Comfort to standard.

W cenie obu wersji dostępna jest łączność bluetooth.

Testy - Dacia Logan III - linki zabezpieczające przewożone przedmioty w bagażniku

W bagażniku nowego sedana Logan znajdują się cztery uchwyty do siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.