TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Honda e

Dziecko w Hondzie e - wyposażenie samochodu

23-09-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Przy ocenie elementów podnoszących bezpieczeństwo dzieci podróżujących Hondą e uwagę przyciąga sposób maskowania uchwytów Isofix, ale to rozwiązanie świetnie pasuje do stylu tego auta. Pasażerowie kanapy nie skorzystają z nawiewów klimatyzacji.

Testy - Honda e - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia każdej wersji Hondy e. Umieszczono go w prawy boku kokpitu, dostęp do niego możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera - zgodnie z załączonym schematem - potrzebny jest kluczyk. W tym modelu Honda schowała go w module bezkluczykowego dostępu do samochodu (standard).

Testy - Honda e - informacja o aktywnej poduszce powietrznej pasażera - ON, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie cyfrowego lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się na 60 sekund od uruchomienia silnika dioda z napisem ON.

Testy - Honda e - informacja o aktywnej poduszce powietrznej pasażera - OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się - przez cały czas pracy elektrycznego silnika - dioda z napisem OFF.

Testy - Honda e - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Honda e - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Honda e - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików samochodowych dla dzieci, top-tether

W plecach oparć kanapy umieszczono top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych modeli samochodowych fotelików dla dzieci z mocowaniem Isofix.

Testy - Honda e - mocowania Isofix/i-Size na miejscach dwuosobowej kanapy

Pary uchwytów Isofix (i-Size) rozmieszczono na obu miejscach kanapy. Wokół znalazły się plastikowe nakładki ułatwiające prawidłowy montaż szyn fotelików.

Do zasłonięcia nieużywanych par Isofix służy materiałowa zakładka.

Testy - Honda e - blokada sterowania bocznymi szybami

Boczne szyby w obu parach drzwi Hondy e mają elektryczne sterowanie. Wszystkie opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd doposażenie w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Testy - Honda e - manualna blokada otwarcia drzwi od środka

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się mechaniczna blokada możliwości ich otwarcia od środka auta. Do jej przestawienia wystarczy przesunąć - zgodnie z wytłoczonym schematem - dźwignię.

Testy - Honda e - tapicerka foteli

Siedzenia w testowanym egzemplarzu Hondy e obito materiałową tapicerką. Znalazła się ona także na plecach foteli.

Struktura tkaniny oraz jasny kolor mogą utrudnić usuwanie z nich zabrudzeń, np. śladów butów pozostawionych przez dzieci podróżujących na kanapie w fotelikach.

Testy - Honda e - przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby z tyłu są standardem wyposażenia Hondy e.

Testy - Honda e - okno dachowe

Podawany na liście wyposażenia panoramiczny dach w praktyce obejmuje tylko obszar nad głowami kierowcy i pasażera. Jego zasłona przesuwana jest manualnie. Element ten jest standardem w małym elektryku Hondy.

Testy - Honda e - port usb, źródła zasilania elektroników osób podróżujących na kanapie

Osoby podróżujące na kanapie mają dostęp do dwóch portów usb. Można podłączyć do nich zasilanie urządzeń elektronicznych, z których korzystają dzieci podczas podróży.

Dwa kolejne porty usb znalazły się w panelu pod kokpitem - jeden z nich umożliwia podłączenie smartfów poprzez Android Auto lub Apple CarPlay. Obok nich znajduje się gniazdo 230V (max 1500W), 12V (max 180W) i złącze HDMI. Do dyspozycji jest również łączność bluetooth.

W kierownicy znajdują się przyciski do sterowania funkcjami audio. W testowanej wersji Advance system tworzy osiem głośników.

Testy - Honda e - linki zabezpieczające przewożone przedmioty

W bagażniku znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty. Przekątna ich rozstawienia wynosi 90 cm.