TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Honda HR-V e:HEV

Dziecko w Hondzie HR-V e:HEV - wyposażenie samochodu

06-10-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Trzecia generacja Hondy HR-V zyskała komunikat o konieczności sprawdzenia zajętości kanapy przed opuszczeniem samochodu. Na liście branych przez nas pod uwagę elementów wyposażenia zabrakło przyciemnianych szyb z tyłu.

Testy - Honda HR-V e:HEV - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem w każdej wersji wyposażenia Hondy HR-V. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

To mechaniczny zamek, do którego - zgodnie z widniejącym obok schematem - należy użyć kluczyka. Schowano go w module autopilota (wszystkie wersje III-generacji Hondy HR-V wyposażono w standardzie w bezkluczykowy dostęp do samochodu).

Testy - Honda HR-V e:HEV - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na kokpicie, niemal tuż przed prawym fotelem.

Przy aktywnej podświetla się, na 60 sekund od uruchomienia silnika, napis ON ze stosownym piktogramem.

Testy - Honda HR-V e:HEV - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF ze stosownym piktogramem.

Testy - Honda HR-V e:HEV - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, aktywna poduszka powietrzna, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Honda HR-V e:HEV - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, aktywna poduszka powietrzna, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono go na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Honda HR-V e:HEV - top-tether

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy zamontowano dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Honda HR-V e:HEV - mocowania Isofix, i-Size, skrajne miejsca kanapy

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size) wbudowane w oparcie kanapy. Wokół znalazły się plastikowe nakładki ułatwiające prawidłowe wsunięcie szyn fotelika. Brakuje na nich zaślepek.

Testy - Honda HR-V e:HEV - blokada szyb

Standardem wyposażenia wszystkich wersji III-generacji Hondy HR-V są elektrycznie regulowane szyby. Opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegania przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Testy - Honda HR-V e:HEV - blokada drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajdziemy przycisk do blokady możliwości ich otwarcia od środka samochodu. To mechaniczna konstrukcja z wbudowaną dźwignią, którą należy przestawić zgodnie z załączonym schematem.

Testy - Honda HR-V e:HEV - sprawdź czy wszyscy wysiedli

Po wyłączeniu silnika na cyfrowym zestawie wskaźników kierowca otrzymuje przypomnienie o sprawdzeniu zajętości tylnej kanapy. W domyśle ma to zapobiec przypadkowemu pozostawieniu małych dzieci podróżujących w fotelikach.

Testy - Honda HR-V e:HEV - tapicerka siedzeń

Testowany egzemplarz Hondy HR-V e:HEV to środkowa wersja wyposażenia Advance. Wybrano do niej czarną tapicerkę tekstylną z elementami sztucznej skóry. Pokryto nią plecy oparć foteli, co ułatwia usunięcie zabrudzeń, na przykład pozostawionych przez buty dzieci podróżujących w fotelikach.

Testy - Honda HR-V e:HEV - nawiewy klimatyzacji, porty usb, kanapa

W bazowej wersji wyposażenia Elegance montowana jest jednostrefowa klimatyzacja automatyczna. W pozostałych - Advance i Advance Style - jest dwustrefowa. Niezależnie od tego, w każdym modelu nowej Hondy HR-V osoby podróżujące na kanapie skorzystają z jej nawiewów. Umieszczono je na końcu centralnego tunelu.

Pod znajdują się dwa porty usb (w Elegance niedostępne), które posłużą do zasilania urządzeń elektronicznych, z których skorzystają dzieci podczas podróży.

Dwa kolejne znajdują się w dolnej części kokpitu - tu sparujemy smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay. Jest też samochodowe gniazdo 12V.

Testy - Honda HR-V e:HEV - rozkładany podłokietnik kanapy

Kanapa każdej wersji Hondy HR-V e:HEV wyposażona jest rozkładany podłokietnik. Według naszych pomiarów ma 44 cm długości, 20 cm szerokości i 8 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 18 cm.

Wewnątrz znajdziemy na otwory do wstawienia puszki/butelki.

Testy - Honda HR-V e:HEV - mocowanie linek w bagażniku

Standardem wyposażenia są też cztery haczyki do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi mierzy 115 cm.