TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Honda ZR-V e:HEV

Dziecko w Hondzie ZR-V - wyposażenie samochodu

06.03.2024 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W naszym teście Hondy ZR-V środkowa wersja wyposażenia Sport. W zakresie bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci różnice pomiędzy poszczególnymi poziomami sprowadzają się do przyciemnianych szyb i panoramicznego dachu.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera znajduje się w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest po pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany jej statusu - zgodnie z widniejącym schematem - służy grot, który schowano w module bezkluczykowego dostępu do samochodu (standard wyposażenia każdej wersji Hondy ZR-V).

Testy - Honda ZR-V e:HEV - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - napis ON z odpowiednim piktogramem.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF

Do dezaktywacji działania przedniej poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF z odpowiednim piktogramem.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - osłona przeciwsłoneczna pasażera

Umieszczono je na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych, top-tether

Z tyłu oparć skrajnych miejsc kanapy Hondy ZR-V znajdują się dodatkowe punkty kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci z mocowaniem Isofix.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - mocowana Isofix/i-Size do fotelików dziecięcych

Odpowiadają im dwie pary mocowań Isofix (i-Size), które schowano w nacięciach tapicerki na skrajnych miejscach kanapy.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - komunikat, uwaga dzieci, kanapa

Po wyłączeniu silnika i otwarciu drzwi kierowcy (jeśli przed rozpoczęciem podróży były otwierane z tyłu) na zestawie zegarów wyświetla się komunikat o konieczności sprawdzenia, czy nikt z pasażerów nie pozostał na kanapie (w domyśle dzieci).

Testy - Honda ZR-V e:HEV - blokada regulacji bocznych szyb

Standardem wyposażenia wszystkich wersji Hondy ZR-V są elektrycznie sterowane szyby boczne. Opuszczają się i podnoszą automatycznie stąd wyposażono je w funkcję zapobiegania przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - blokada otwarcia drzwi od środka

W ramie tylnych drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu. Jest to mechaniczny zamek z wbudowanym przełącznikiem. Na gumowej maskownicy umieszczono schemat działania.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Poza bazową wersją wyposażenia Elegance w pozostałych (Sport - testowana przez nas i Advance) montowane są przyciemniane szyby z tyłu.

Wyróżnikiem topowej wersji jest panoramiczny, otwierany dach.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - tekstylno-skórzana tapicerka

Wersja wyposażenia Sport wyróżnia się łączoną tapicerką tekstylno-skórzaną. Tym drugim materiałem pokryto tył oparć fotela kierowcy i pasażera. Dzięki temu łatwiej usuniemy zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci, które podróżują w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - kratki nawiewu dwustrefowej klimatyzacji automatycznej

Standardem wyposażenia każdej wersji Hondy ZR-V jest także dwustrefowa klimatyzacja automatyczna. Osoby podróżujące na kanapie mogą skorzystać z jej nawiewów. Regulowane kratki umieszczono na końcu centralnego tunelu.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - porty usb, Android Auto, Apple CarPlay

Na końcu centralnego tunelu znajdują się również dwa porty usb-c. Podłączymy do nich zasilanie urządzeń multimedialnych, z których skorzystają dzieci podczas podróży.

Kolejne dwa porty usb znajdują się pomiędzy przednimi fotelami. Warto podkreślić, że jeden z nich jest typu B. Dzięki nim możemy sparować zawartość smartfona z ekranem samochodu (Android Auto i Apple CarPlay). W przypadku urządzeń Apple mamy też łączność bezprzewodową.

Na dole środkowej części kokpitu oraz w prawym nadkolu bagażnika znajdują się samochodowe gniazda 12V.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - rozkładany podłokietnik na środku kanapy

Kolejnym fabrycznym elementem wyposażenia jest rozkładany podłokietnik na środkowym miejscu kanapy. Według naszych pomiarów ma 41 cm długości, 20 cm szerokości i 7 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 14 cm.

Wewnątrz umieszczono dwa uchwyty na kubki lub butelki z napojami. Podłokietnik wykończono skórą, co ułatwia usuwanie zabrudzeń.

Testy - Honda ZR-V e:HEV - zabezpieczenie przedmiotów przewożonych w bagażniku

W bagażniku znajdziemy cztery składane uchwyty do mocowania siatki lub linek, którymi zabezpieczymy transportowane przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 110 cm.