TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Jeep Wrangler IV (JL)

Dziecko w Jeepie Wranglerze - wyposażenie samochodu

16-09-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Z uwagi na możliwość zdjęcia bocznych drzwi, przyciski do sterowania szybami przeniesiono na środkowy panel kokpitu - wśród nich nie ma funkcji blokady ich działania. Poza tym Jeep Wrangler posiada wszystkie rozwiązania, które zaliczamy do kategorii bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci.

Testy - Jeep Wrangler JL - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera w menu komputera pokładowego, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera w Jeepie Wrangler to standardowe rozwiązanie stosowane przez Fiata (obecnie grupa Stellantis). Zamiast fizycznego przełącznika jest cyfrowy, w menu komputera pokładowego.

Wybór statusu poduszki trzeba potwierdzić - przytrzymaniem na kilka sekund - przycisku OK.

Testy - Jeep Wrangler JL - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie lusterka wstecznego.

O aktywnej informuje zapalony - przez 60 sekund od uruchomienia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Jeep Wrangler JL - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się - na cały czas pracy silnika - piktogram z napisem OFF.

Testy - Jeep Wrangler JL - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Jeep Wrangler JL - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Jeep Wrangler JL - dodatkowy punkt kotwiczenia, top-tether, fotelików samochodowych dla dzieci

W plecach kanapy, na wysokości podłogi, umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych typu Isofix dla dzieci.

Testy - Jeep Wrangler JL - mocowania Isofix, standard i-Size, na kanapie

Odpowiada im para mocowań Isofix (i-Size) na kanapie - Wrangler z krótkim rozstawem osi homologowany jest dla czterech osób. Wyprowadzono je bezpośrednio nad wgłębienie profilowanego siedziska i oparcia.

Testy - Jeep Wrangler JL - plecy foteli

Testowany model Jeepa Wranglera w wersji Rubicon doposażono w skórzaną (czarną) tapicerkę. Pokryto nią także plecy foteli. Znalazł się na nich także panel z tworzywa sztucznego, z którego łatwiej usunąć zabrudzenia, np. pozostawione przez buty dzieci podróżujących w fotelikach na kanapie.

Czynność tą utrudniają jednak siatki, jedną z nich zastąpiono pełną kieszeń.

Testy - Jeep Wrangler JL - przyciemniane szyby z tyłu i zdejmowane panele dachu - hard top

Nadwozie testowanej wersji Rubicon fabrycznie wyposażone jest w miękki dach. W tym egzemplarzu zastąpiono go twardym (6700 zł). Nad głowami kierowcy i pasażera znajdują się dwa zdejmowane panele (w samochodzie nie ma miejsca do ich schowania).

Niezależnie od wyboru typu dachu tylne szyby są przyciemniane.

Testy - Jeep Wrangler JL - nawiewy klimatyzacji dla osób podróżujących z tyłu

Klimatyzacja automatyczna jest standardem w każdej wersji wyposażenia czwartej generacji Jeepa Wranglera. Poza bazową Sport (pakiet Sport Plus) ma niezależne ustawienie dla kierowcy i pasażera.

Osoby podróżujące z tyłu mogą skorzystać z jej nawiewów. Żaluzjowe kratki umieszczono na szczycie centralnego tunelu.

Testy - Jeep Wrangler JL - porty usb i gniazdko 230V - zasilanie

Jeep wyposażył Wranglera w szereg punktów, w których można podłączyć zasilanie - w naszych testach domyślnie - urządzeń multimedialnym dla dzieci.

Na końcu centralnego tunelu znalazły się aż cztery porty usb - po dwa typu B i C. Poniżej jest gniazdo 230V - z układem angielskim, ale bez problemu podłączyliśmy zasilanie płaską wtyczką.

Kolejne gniazdo - usb typu B - umieszczono w zamykanym podłokietniku centralnej konsoli.

Standardem jest panel multimedialny na środkowej części kokpitu. Mamy na nim wejście aux (mini-jack) oraz po jednym porcie usb-B i usb-C. Tylko poprzez nie sparujemy smartfona z pokładowym systemem Uconnect poprzez Android Auto lub Apple CarPlay.

Standardowy zestaw uzupełniają dwa gniazda 12V (jedno z nich w bagażniku), system łączności bezprzewodowej bluetooth oraz 8 lub 9 (z subwooferem) głośników.

Testy - Jeep Wrangler JL - oczka do siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty

W bagażniku znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty. Ich przekątna to zaledwie 81 cm.