TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Mercedes EQB 5-osobowy

Dziecko w Mercedesie EQB - wyposażenie samochodu

22-09-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Testowany egzemplarz Mercedesa EQB to wersja z dwoma rzędami siedzeń, co przekłada się na pary mocowań Isofix tylko na skrajnych miejscach kanapy. Wyróżnikiem tego modelu jest system automatycznego rozpoznania ustawienia fotelika dziecięcego na miejscu pasażera.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - automatyczne rozpoznanie zajętości i obciążenia fotela pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera testowanego egzemplarza Mercedesa EQB oparty jest na czujnikach rozpoznających zajętość i obciążenie fotela. Domyślnie pozostaje ona nieaktywna (OFF). Taki status był także po ustawieniu fotelika/nosidełka z grupy 0/0+ i położeniu na nim około 10 kg ciężaru. Po zajęciu tego miejsca przez osobę dorosłą automatycznie działanie poduszki zostaje aktywowane (ON).

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - aktywna poduszka powietrzna pasażera

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera znajduje się na środkowej części kokpitu. Przy aktywnej podświetla się, na minutę od uruchomienia silnika, napis ON z przypisaną do niego ikonką.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, fotelik dziecięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy

Przy nieaktywnej podświetla się, na cały czas pracy silnika, napis OFF z odpowiednią ikonką.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna pasażera, fotelik dziecięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna pasażera, fotelik dziecięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna

Umieszczono je na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych

W oparciach skrajnych miejsc kanapy (testujemy Mercedesa EQB w wersji dla pięciu osób) znajdują się dodatkowe punkty kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - mocowania Isofix, i-Size, skrajne miejsca kanapy

Odpowiada im para mocowań Isofix (i-Size) na kanapie. Umieszczono pod nimi plastikowe nakładki, które ułatwiają wsunięcie szyn fotelika. Zabrakło na nich zaślepek, co sprawia, że mocowania zawsze pozostają na wierzchu.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - elektryczna regulacja szyb, blokada, tylne drzwi

Mercedes wyposażył model EQB w elektryczną regulację bocznych szyb. Wszystkie opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd dodatkowa funkcja zapobiegająca przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się dźwignia służąca do blokowania możliwości ich otwarcia od środka.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - tapicerka siedzeń, panel z tworzywa sztucznego, kieszeń z siatki

Siedzenia testowanego egzemplarza EQB pokrywa skórzana tapicerka w kolorze czarnym. Z tyłu pleców foteli zastosowano jednak panel z tworzywa sztucznego. Łatwiej usunąć z niego zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci podróżujących w fotelikach, ale… Czynność tę może utrudnić siatka, z której wykonano kieszenie.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - przyciemniane szyby z tyłu, panaromiczny dach

Przyciemnione boczne szyby są opcją. W przypadku testowanego auta stanowią element pakietu linii AMG (13 653 zł).

Opcją jest także szklany dach panoramiczny (4855,50 zł).

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - nawiewy klimatyzacji, Thermatic

Dwustrefowa klimatyzacja automatyczna Thermatic jest standardem wyposażenia. Z jej nawiewów skorzystają osoby zajmujące miejsce na kanapie.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - port usb

Standardem wyposażenia jest również port usb umieszczony na końcu centralnego tunelu. Może podłączyć do niego zasilanie urządzeń elektronicznych, które zajmą uwagę dzieci podczas podróży.

Drugi port usb znajduje się pod środkową częścią kokpitu.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - podłokietnik kanapa

Podłokietnik na środkowej części kanapy jest montowanym fabrycznie elementem. Po rozłożeniu ma 32 cm długości. Można z niego wysunąć dwa uchwyty (z regulowanym obwodem) do postawienia butelek czy kubków.

Szerokość podłokietnika wynosi 23 cm, grubość 7 cm, a wysokość (od siedziska kanapy do oparcia łokcia) 25 cm.

Testy - Mercedes EQB 300 4Matic, 5-osobowy - linki zabezpieczające przewożone przedmioty w bagażniku

W bagażniku znajdziemy cztery oczka do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi mierzy 135 cm.