TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Renault Talisman Grandtour fl 2020

Dziecko w Renault Talisman Grandtour - wyposażenie samochodu

20-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Modernizacja Renault Talismana nie wniosła nic nowego na listę wyposażenia elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Nadwozie Grandtour ma inne miejsce umieszczenia punktów top-tether oraz dodatkowe rozwiązanie, którym można zabezpieczyć przewożone w bagażniku przedmioty.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia każdej wersji Renault Talisman.

To typowe rozwiązanie stosowane przez tego francuskiego producenta - mechaniczne pokrętło. Wystarczy je wcisnąć i obrócić - według załączonego schematu - w odpowiednią stronę.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - informacja o statusie poduszki powietrznej pasażera, aktywna, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w obudowie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - napis ON z odpowiednim piktogramem.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - informacja o statusie poduszki powietrznej pasażera, nieaktywna, OFF

Po dezaktywacji podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF z odpowiednim piktogramem.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma format uniwersalnych piktogramów.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Umieszczone je na obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - dodatkowy punkty mocowania fotelików dziecięcych, top-tether

W plecach skrajnych miejsc kanapy umieszczono top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych modeli fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - mocowania Isofix/i-Size na skrajnych miejscach kanapy

Na skrajnych miejscach kanapy Renault Talisman Grandtour znalazły się pary mocowań Isofix (i-Size). Obudowano je plastikowymi prowadnicami, które ułatwiają prawidłowe wsunięcie szyn fotelika dziecięcego.

Nieużywane można zabezpieczyć plastikowymi zaślepkami.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - blokada sterowania bocznymi szybami

Elektrycznie sterowane boczne szyby w obu parach drzwi są standardem w każdej z trzech wersji wyposażenia flagowego kombi Renault. Każda z nich opuszcza się i podnosi automatycznie stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Po zablokowaniu bądź odblokowaniu sterowania bocznymi szybami na centralnym wyświetlaczu zestawu zegarów pojawia się odpowiedni komunikat. To bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. W praktyce łatwo je przeoczyć.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - blokada możliwości otwarcia drzwi

W ramie bocznych drzwi znajduje się mechaniczna blokada możliwości ich otwarcia od środka. Do zmiany jej statusu - zgodnie z wybitym schematem - wystarczy przesunąć przełącznik.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - przyciemniane szyby i panoramiczny dach

Przyciemniane szyby z tyłu są standardem wyposażenia wersji Intens i Initiale Paris. Podobnie jak rolety przeciwsłoneczne.

W każdej wersji Renault Talisman kombi dopłaty wymaga szklany dach (4500 zł). Jest on podzielony na dwie części, otwierany panel znajduje się tylko na fotelem kierowcy i pasażera. Całość można zasłonić sterowaną elektrycznie roletą.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - tapicerka foteli

W testowanej wersji Intens standardem jest materiałowa tapicerka z elementami sztucznej skóry. W przypadku testowanego auta zastąpiono ją czarną skórzaną.

Wykonano z niej kieszenie w plecach oparć foteli, jednak na znacznej ich powierzchni zastosowano panel z tworzywa sztucznego. Z całości łatwo usuniemy zabrudzenia, np. ślady z butów dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - klimatyzacja + podłączenie zasilania elektroniki, 12V

Standardem wszystkich wersji wyposażenia Talismana Grandtour jest także dwustrefowa klimatyzacja automatyczna. Z jej nawiewów - umieszczonych na końcu centralnego tunelu - skorzystają osoby podróżujące na kanapie.

Pod nimi znajduje się gniazdo 12V, do którego można podłączyć zasilanie urządzeń multimedialnych. Kolejne znajdują się w lewym nadkolu bagażnika oraz zamykanym panelu tuż przy drążku przekładni automatycznej.

Obok jest także wejście typu jack oraz dwa porty usb typu B. Za ich pomocą można podłączyć źródło dźwięku poprzez aplikacje Android Auto lub Apple CarPlay.

Inną metodą jest bezprzewodowa łączność bluetooth. Ładowarka indukcyjna do wybranych modeli smartfonów tylko w bazowej wersji Zen wymaga dopłaty 500 zł.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - rozkładany podłokietnik kanapy

Fabrycznym wyposażeniem każdej wersji Talismana kombi jest także składany podłokietnik na środkowym miejscu kanapy.

Według naszych pomiarów rozłożony ma 33 cm długości, 26 cm szerokości i 6 cm grubości. Z kolei wysokość - od siedziska kanapy do górnej krawędzi (oparcia łokcia) - wynosi 20 cm.

Umieszczono w nim dwa otwory o średnicy typowej butelki/puszki o pojemności 330 ml.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - linki do zabezpieczenia transportowanych przedmiotów

W bagażniku Renault Talisman Grandtour znajdziemy cztery oczka do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty.

W podłodze jest też rozkładana przegroda, dzieląca przestrzeń na dwie części.