TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Renault Talisman Grandtour fl 2020

Dziecko w Renault Talisman Grandtour - foteliki i wózki

22-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Renault Talisman Grandtour jedyną różnicą pomiędzy nadwoziem sedan w zakresie montażu fotelików dziecięcych jest umiejscowienie punktu top-tether. Przewagą testowanej teraz wersji jest oczywiście bagażnik, co potwierdzają próby z pakowaniem wózków dziecięcych.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether

Foteliki dziecięce użyte w teście Renault Talisman Grandtour:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba z montażem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy

Dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera pozwala na ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy.

W zmodernizowanym Renault Talisman zrobimy to wyłącznie za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Podczas jego zapinania, z wykorzystaniem fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus, nie odnotowaliśmy żadnych uwag. Skorupa idealnie pasuje do wyprofilowań siedzenia pasażera.

Według naszych pomiarów siedzisko ma 51 cm długości i maksymalnie 54 cm szerokości.

W testowanej wersji wyposażenia Intense funkcja podgrzewania obu foteli jest opcją. Dopłata w Pakiecie zimowym (dodatkowo podgrzewana kierownica i spryskiwacze reflektorów) wynosi 1500 złotych.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - miejsce na nogi pasażera

Montaż na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga odsunięcia całości od kokpitu, obniżenia (regulacja wysokości jest standardem w każdej wersji wyposażenia) i ustawienia oparcia w pionie.

W tej konfiguracji na wysokości kolan osoby siedzącej z tyłu na kanapie pozostaje około 16 cm wolnej przestrzeni.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba montażu bazy z fotelikiem dziecięcym na skrajnym miejscu kanapy, tyłem do kierunku jazdy

W Renault Talisman kombi pary mocowań Isofix znajdują się tylko na skrajnych miejscach kanapy. Podczas montażu na nich bazy Maxi-Cosi 2WayFix oraz ustawiania nogi stabilizującej nie odnotowaliśmy żadnych uwag.

Czynności związane z wstawieniem i wyjęciem fotelika/nosidełka z siedzącym w środku dzieckiem ułatwiają szeroko otwierane drzwi.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba montażu bazy z fotelikiem dziecięcym na skrajnym miejscu kanapy, tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie Isofix można zamontować także fotelik dla nieco większego dziecka. Podczas tej próby również nie odnotowaliśmy żadnych uwag.

W tym przypadku pozostaje on na stałe w samochodzie. Ponownie w wykonaniu wszelkich czynności związanych w wkładaniem i wyjmowaniem dziecka pomagają szeroko otwierane drzwi.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - miejsce na nogi pasażera podróżującego obok kierowcy

Ustawienie na skrajnym miejscu kanapy fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga przesunięcia miejsca pasażera do kokpitu.

W tej konfiguracji osoba dorosła siedząca z przodu nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości swoich nóg.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba montażu fotelika dziecięcego na bazie Isofix, tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie Isofix fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl można obrócić przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak stosowanie możliwie najdłużej pozycji odwrotnej).

W tej pozycji bez trudu mogliśmy zmieniać kąt pochylenia skorupy w pełnym zakresie regulacji.

Kanapa zmodernizowanego Renault Talisman Grandtour, jak i wszystkie używane przez nas elementy Maxi-Cosi, opracowano według standardu i-Size.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba zapięcia pasa top-tether

Z tyłu skrajnych miejsc kanapy znajduje się top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci.

Klamrę pasa - dzięki funkcji dzielenia i składania oparć (1/3-2/3) - najwygodniej zapiąć od strony kabiny pasażerskiej.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba montaży fotelika Britax-Romer na kanapie, przodem do kierunku jazdy

Szersze szyny fotelika Britax-Romer TriFix z łatwością wsunęliśmy w szczeliny mocowań Isofix. Jego podstawa dobrze przylegała do wyprofilowań kanapy. Bez trudu zmienialiśmy kąt pochylenia jego skorupy w pełnym zakresie regulacji.

Jej siedziska - według naszych pomiarów - mają 46 cm długości, zaś kąt pochylenia oparcia wynosi 100 stopni. Nie było konieczności demontażu zagłówków kanapy.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba montażu fotelika Recaro na kanapie, przodem do kierunku jazdy

Podstawa naszego fotelika testowego Recaro Monza Nova 2 Seatfix nie zakrywała zamka do mocowania samochodowego pasa bezpieczeństwa, z którego w tym przypadku korzysta także dziecko.

Jego plecy optymalnie przylegały do oparcia kanapy, z której wcześniej zdemontowaliśmy zagłówek.

Bez problemu ustawiliśmy maksymalną wysokość zagłówka fotelika. Od siedziska kanapy do podsufitki jest 96 cm.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - dziecko na środkowym miejscu kanapy poza fotelikiem

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Po montażu na skrajnych miejscach kanapy Renault Talisman Grandtour naszych dwóch największych fotelików dziecięcych Isofix (Britax-Romer TriFix i Recaro Monza Nova 2 Seatfix) pozostało pomiędzy nimi aż 30 cm wolnej przestrzeni. Niemniej stanowczo odradzamy wykorzystanie jej do przewozu trzeciego dziecka.

Zmierzona przez nas szerokość kanapy Talismana to 131 cm.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próby z pakowaniem do bagażnika wózków dziecięcych X-lander i Quinny

Wózki dziecięce użyte w teście Renault Talisman Grandtour:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba z pakowaniem do bagażnika kombi wózka dziecięcego X-lander z gondolą X-pram

Bazowa pojemność bagażnika flagowego kombi Renault wynosi 572 litry. Zmierzona przez nas podłoga ma wymiary 108 cm długości i 11 cm szerokości pomiędzy nadkolami.

Na tej przestrzeni zmieściliśmy obok siebie kompletne (bez konieczności demontażu kółek) podwozie i gondolę wózka X-lander.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba z pakowaniem do bagażnika kombi wózka dziecięcego Quinny

W podłodze bagażnika znajduje się klapka, która po ustawieniu w pionie tworzy rodzaj przegrody. Mogliśmy ją wykorzystać jako zabezpieczenie przy transporcie spacerówki Quinny.

Standardem wyposażenia są też cztery oczka do mocowania siatki lub linek.

Plecy oparć kanapy i boczki nadkoli pokryto wykładziną. Natomiast na klapie bagażnika zastosowano panel z tworzywa sztucznego, co naraża go na przypadkowe porysowanie.

Testy - Renault Talisman Grandtour facelifting 2020 - próba z pakowaniem do bagażnika samochodu wózków dziecięcych

W bagażniku Renault Talisman w nadwoziu kombi zmieściliśmy jednocześnie dwa kompletne (z kółkami) wózki dziecięce. Pomiędzy podłogą a zwijaną roletą jest 49 cm.

Wysokość od jezdni do krawędzi tylnego zderzaka mierzy 52 cm, progu ładunkowego 57 cm, a do rączki służącej do zamykania klapy bagażnika 187 cm. Ona sama unosi się na 208 cm.