TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | SEAT Ateca 4Drive facelifting

Dziecko w Seacie Ateca - wyposażenie samochodu

20.01.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Facelifting SEAT-a Ateca nie przyniósł znaczących zmian z dostępności elementów wyposażenia podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Części z nich nie otrzymamy w bazowej wersji Reference.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia każdej wersji SEAT-a Ateca. Umieszczono go w prawnym boku kokpitu, dostęp możliwy jest przy pełnym otwarciu drzwi.

To mechaniczny zamek, do którego należy użyć - zgodnie z widniejącym schematem - kluczyka od stacyjki silnika.

W dwóch topowych wersjach - Xperience i testowanej przez nas FR - standardem jest bezkluczykowy dostęp i uruchamianie samochodu. Potrzebny do zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera grot kluczyka schowano w module systemu Kessy (w wersji Style opcja za 1797 zł, w Reference niedostępny).

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera znajduje się na centralnym miejscu kokpitu, pomiędzy ekranem multimedialnym, a zestawem do sterowania klimatyzacją.

Przy aktywnej poduszce podświetla się, na minutę od uruchomienia silnika, napis ON z przypisanym piktogramem.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy

Do dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF z przypisanym piktogramem.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - osłona przeciwsłoneczna pasażera, fotelik dziecięcy, tyłem, aktywna czołowa poduszka powietrzna

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - osłona przeciwsłoneczna, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - ostrzeżenie, słupek B, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Dodatkowe ostrzeżenie umieszczono na słupku B. Jest ono widoczne po otwarciu przednich drzwi po stronie pasażera.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - mocowania Isofix, i-Size, skrajne miejsca kanapy

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size). Obudowano je plastikowymi nakładkami, które ułatwiają prawidłowe wsunięcie szyn fotelików. Brakuje na nich zaślepek.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - uwaga dziecko, przypomnienie

Po wyłączeniu silnika kierowca otrzymuje przypomnienie o konieczności sprawdzenia, czy żaden z pasażerów nie pozostał w samochodzie (w zamyśle to dziecko podróżujące na kanapie).

Informacja ta wyświetla się na ekranie ustawionym centralnie na kokpicie.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - blokada otwarcia szyb

Elektrycznie sterowane szyby boczne są standardem każdej wersji wyposażenia SEAT-a Ateca. Każda z nich opuszcza się i podnosi automatycznie stąd funkcja zapobiegająca przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich sterowanie przyciskiem umieszczonym w panelu na swoich drzwiach.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - blokada otwarcia drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu.

Jest to mechaniczny zamek, do którego - zgodnie z wytłoczonym schematem - trzeba użyć płaskiego, pasującego do wąskiej szczeliny, przedmiotu. W zamyśle to kluczyk od stacyjki silnika (w przypadku testowanego auta wyjęty grot z modułu Kessy.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - szklany dach, przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby z tyłu to fabryczny element wyposażenia wersji Xperience i FR. W Style wymagają dopłaty 1113 zł, w Reference niedostępne.

Panoramiczny szklany dach, przednią otwieraną częścią, to opcja w Style, Xperience i FR za kwotę 4676 zł.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - skórzana tapicerka foteli

Fabrycznym elementem testowanej wersji FR (a także Xperience) jest tapicerka Dinamica w kolorze czarnym. To połączenie weluru ze skórą, którą pokryto plecy oparć obu foteli.

Ułatwia to usunięcie zabrudzeń, na przykład pozostawionych przez buty dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - nawiewy klimatyzacji

W bazowej wersji Reference mamy klimatyzację manualną. Automatyczna, dwustrefowa dostępna jest w pakiecie za kwotę 2424 zł. W pozostałych to standard.

Z nawiewów klimatyzacji skorzystają także osoby podróżujące na kanapie.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - porty usb-c

Zestaw Media System+ (standard od wersji Style) zawiera dwa porty usb typu C na końcu centralnego tunelu. Można do nich podłączyć zasilanie gadżetów elektronicznych, które zajmą uwagę dzieci na czas podróży.

Kolejne dwa znajdują się z przodu. Tu z kolei możemy sparować zawartość smartfona za pośrednictwem Android Auto lub Apple CarPlay.

Samochodowe gniazdo 12V również znajduje się z przodu. Drugie, w bagażniku, jest opcją w pakiecie Easy Plug-in (465 zł). Zawiera on również gniazdo 230V.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - rozkładany podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik na środkowym miejscu kanapy to standard od wersji wyposażenia Style.

Według naszych pomiarów ma 40 cm długości, 24 cm szerokości i 7 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 20 cm. W środku znajdują się dwa uchwyty na standardowe puszki lub butelki z napojami (330 ml). Pomiędzy nimi jest uchwyt o mniejszej średnicy.

Z tyłu mamy zamykany otwór do przewożenia dłuższych przedmiotów, na przykład nart.

Testy - SEAT Ateca 4Drive facelifting - uchwyty do mocowania linek

W bagażniku, ale pod ruchomą płytą podłogi, znajdziemy cztery uchwyty. Służą one do zaczepienia siatki lub linek, którymi zabezpieczymy przewożone przedmioty.