TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Skoda Enyaq iV 80x 4x4

Dziecko w Skodzie Enyaq - wyposażenie samochodu

04.08.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Standardem wyposażenia Skody Enyaq są trzy pary mocowań do samochodowych fotelików dla dzieci typu Isofix. Kilka elementów, które zaliczamy do bezpieczeństwa i komfortu najmłodszych pasażerów, dostępnych jest w wyższych wersjach wyposażenia.

Testy - Skoda Enyaq iV - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera znajduje się w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera - zgodnie z widniejącym schematem - potrzebny jest grot kluczyka. Został on schowany w module systemu Kessy Go (standard każdej wersji wyposażenia Skody Enyaq).

Testy - Skoda Enyaq iV - panel z informacją o statusie poduszki powietrznej pasażera, aktywna, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera znajduje się w podstawie obudowy lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - przez minutę od uruchomienia silnika - ikonka z napisem ON.

Testy - Skoda Enyaq iV - panel z informacją o statusie poduszki powietrznej pasażera, nieaktywna, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się - przez cały czas pracy silnika - ikonka z napisem OFF.

Testy - Skoda Enyaq iV - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Skoda Enyaq iV - osłona przeciwsłoneczna

Umieszczono je na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Skoda Enyaq iV - ostrzeżenie, słupek B, strona pasażera

Ostrzeżenie powtórzono na środkowym słupku po stronie pasażera. Jest ono widoczne podczas otwierania drzwi.

Testy - Skoda Enyaq iV - top-tether fotel pasażera

Na dole pleców fotela pasażera umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci typu Isofix.

Testy - Skoda Enyaq iV - para mocowań Isofix, fotel pasażera

Pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela pasażera umieszczono parę mocowań Isofix (i-Size). To standard każdej wersji wyposażenia Skody Enyaq.

Testy - Skoda Enyaq iV - top-tether, kanapa

Kolejne dwa punkty kotwiczenia top-tether znajdują się w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Skoda Enyaq iV - pary mocowań Isofix, i-Size, skrajne miejsca kanapy

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size). W tym przypadku obudowano je plastikowymi nakładkami, które ułatwiają prawidłowe wsunięcie szyn fotelika. Nieużywane należy zabezpieczyć plastikowymi zaślepkami.

Mocowania Isofix umieszczono znacznie powyżej siedziska kanapy. Oznacza to, że niektóre modele bazy czy fotelików dziecięcych nie będą miały oparcia całą płaszczyzną podstawy.

Testy - Skoda Enyaq iV - blokada sterowania szybami

Wszystkie boczne szyby w drzwiach Skody Enyaq opuszczają i podnoszą się automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przytrzaśnięciu palców.

Kierowca może zablokować pozostałym pasażerom możliwość sterowania szybami. Służy do tego przycisk umieszczony w panelu jego drzwi.

Testy - Skoda Enyaq iV - blokada otwarcia drzwi od środka

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka samochodu znajduje się na wewnętrznej stronie ramy. Jest to mechaniczny zamek, do którego należy użyć - zgodnie z wytłoczonym schematem - grotu kluczyka schowanego w module Kessy Go. Albo dowolnego płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny.

Testy - Skoda Enyaq iV - uwaga, czy wszyscy wysiedli

Przy wysiadaniu z samochodu na centralnym wyświetlaczu pojawia się komunikat „Masz wszystko?”. To przypomnienie między innymi o sprawdzeniu, czy nie pozostały dzieci podróżujące na kanapie.

Testy - Skoda Enyaq iV - przyciemniane boczne szyby

Sunset - mocniej przyciemniane szyby boczne i w klapie bagażnika są standardem od drugiej w kolejności wersji wyposażenia Clever.

W każdym przypadku panoramiczne okno dachowe jest opcją (4700 zł).

Testy - Skoda Enyaq iV - sterowanie klimatyzacją, podgrzewane miejsca kanapy

Standardem wyposażenia bazowej wersji Enyaq jest dwustrefowa klimatyzacja. Od kolejnej wersji Clever montowana jest trójstrefowa. Pasażerowie kanapy mogą samodzielniej ustawić jej działanie.

Podgrzewanie skrajnych miejsc kanapy stanowi standard w topowych wersjach Advanced i Maxx.

Testy - Skoda Enyaq iV - materiałowa tapicerka Lodge

Wnętrze testowanego egzemplarza Skody Enyaq pokryto opcjonalną tapicerką Lodge (3000 zł). To połączenie kilku kolorów naturalnych tkanin. Ciemną wykończono plecy oparć foteli. Bez problemu usunęliśmy z nich zabrudzenia (np. pozostawione przez buty dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie).

Testy - Skoda Enyaq iV - porty usb-c, Android Auto, Apple CarPlay

Wyposażenie testowanej Skody Enyaq nie można przypisać do wersji z aktualnego cennika. Część elementów dostępnych jest wyłącznie w wyższych poziomach, a na przykład dwa porty usb-c występują jedynie w bazowym Enyaq. Oba umieszczono na dole środkowej konsoli kokpitu. Aby podłączyć do nich zasilanie elektroniki, z której korzystają dzieci podczas podróży, należy dysponować dłuższym kablem.

Od kolejnej wersji Clever montowane są kolejne dwa porty usb-c przeznaczone dla osób podróżujących na kanapie. Dostępne jest także gniazdko 230V.

Standardem każdej wersji wyposażenia jest system SmartLink, przez który można sparować smartfon z Android Auto lub Apple CarPlay oraz technologia bluetooth.

Samochodowe gniazdko 12V znajdziemy w prawym nadkolu wnętrza bagażnika.

Testy - Skoda Enyaq iV - rozkładany podłokietnik na środku kanapy

Rozkładany podłokietnik kanapy jest standardem każdej wersji wyposażenia Skody Enyaq. Znajdują się w nim dwa uchwyty na kubki lub butelki z napojami.

Według naszych pomiarów podłokietnik ma 40 cm długości, 25 cm szerokości i 9 cm grubości. Wysokość - od siedziska do miejsca oparcia łokcia - wynosi 21 cm.

Testy - Skoda Enyaq iV - linki zabezpieczające przewożone przedmioty w bagażniku

W bagażniku znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Po ich rozciągnięciu wysokość od płyty podłogi wynosi 4 cm. Przekątna zaczepów mierzy 128 cm.

Skoda oferuje firmową siatkę oddzielającą przestrzeń pasażerską o bagażnika (900 zł) oraz pakiet Transport, w której dostępny jest między innymi zestaw siatek do bagażnika (1750 zł).