TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa

Dziecko w Skodzie Kodiaq - wyposażenie samochodu

21-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Zmodernizowaną Skodę Kodiaq można wyposażyć w trójstrefową klimatyzację, przyciemniane szyby boczne i składane stoliki w oparciach foteli. W testowanym egzemplarzu zabrakło trzeciej pary mocowań Isofix i żaluzji przeciwsłonecznych dla pasażerów kanapy.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi pasażera.

Jest to mechaniczny zamek, do którego należy użyć - zgodnie z widniejącym schematem - tego samego kluczyka co do stacyjki silnika. W testowanej wersji wyposażenia Style schowano go w module Kessy Full (standard, w bazowej Ambition wymaga dopłaty w pakiecie Comfort za 2700 zł).

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Informację o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na ciągu przycisków pod panelem sterowania klimatyzacją.

Przy aktywnej podświetla się na 60 sekund od uruchomienia silnika piktogram z napisem ON.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - sygnalizacja odłączonej poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się, na cały czas pracy silnika, piktogram z napisem OFF.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, aktywna poduszka powietrzna, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, aktywna poduszka powietrzna, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - dodatkowe ostrzeżenie na słupku B, poduszka powietrzna pasażera, fotelki tyłem do kierunku jazdy

Dodatkowe ostrzeżenie znalazło się na słupku B. Jest ono widoczne podczas otwierania drzwi pasażera.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików typu Isofix

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy znalazł się top-tether. Służy on za dodatkowy punkt kotwiczenia (zapięcia klamry pasa) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci typu Isofix.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - para mocowań na skrajnych miejscach kanapy

Odpowiada im para mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Wokół nich znajduje się plastikowa prowadnica ułatwiająca poprawny montaż szyn i chroniąca tapicerkę przed mechanicznym uszkodzeniem.

Para mocowań Isofix na fotelu pasażera wymaga dopłaty 200 zł.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - ostrzeżenie, sprawdź tylne siedzenia

Po wyłączeniu silnika na środkowym ekranie na kokpicie wyświetla się napis „Wszyscy wysiedli?”. Obecnie to ostrzeżenie jest jednym z elementów wyposażenia, które ma w domyśle przypomnieć o małych dzieciach podróżujących z tyłu w fotelikach.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - blokada otwarcia szyb przez pasażerów

Elektrycznie regulowane szyby boczne są standardem każdej wersji wyposażenia zmodernizowanej Skody Kodiaq. Opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd funkcja zapobiegająca przypadkowemu przecięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - blokada otwarcia drzwi od środka samochodu, kanapa

W ramie drugiej pary drzwi znalazła się blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu. W testowanym modelu Skody Kodiaq znaleźliśmy dwa takie miejsca, jedno okazało się atrapą z gumową zaślepką z symbolem kłódki. Nad tym właściwym wytłoczono schemat działania blokady. Należy do niej użyć płaskiego, pasującego do wąskiej szczeliny, przedmiotu - w domyśle to kluczyk schowany w module systemu Kessy Full.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - przyciemniane szyby boczne

Przyciemniane szyby z tyłu to standard w wersjach Sportline, Laurin&Klement i RS. W bazowej należy dopłacić 600 złotych.

W testowanej Style dostępna tylko w pakiecie Comfort za 4500 zł (dodatkowo kamera cofania, elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika i system nawigacji z panelem dotykowym 8 cali).

W opcji także żaluzje przeciwsłoneczne (pakiet Simply Clever za 2250 zł).

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - szklany, otwierany dach

Panoramiczny dach szklany to opcja - bez względu na poziom wyposażenia - za 4700 zł. Podzielono go na dwie części - na fotelami z przodu można go otworzyć, nad kanapą jest stały.

Można go przysłonić sterowaną elektrycznie roletą (przycisk w panelu nad lusterkiem wstecznym).

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - tapicerka siedzeń

Testowany egzemplarzy Skody Kodiaq wyposażono w tapicerkę skórzaną w kolorze jasnego beżu (3550 zł). Z praktycznego względu nie jest to dobry wybór, szczególnie w samochodzie rodzinnym.

Jasna tapicerka pokrywa również plecy oprać foteli. Szybciej widać na niej zabrudzenia. Ponieważ jest skórzana łatwo je z niej usunąć.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - lotnicze stoliki oparcia foteli

Składane stoliki typu lotnicze z wysywanym uchwytem na napoje w plecach oparć foteli są opcją (400 zł) dostępną jedynie w wersji wyposażenia Ambition i Style. Ich obecność wyklucza jednak wybór tapicerki z wentylowanymi siedzeniami.

W pozostałych wersjach wyposażenia brak tej opcji.

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - 3-strefowa klimatyzacja automatyczna, kanapa

Trójstrefowa klimatyzacja automatyczna Climatronic to standard wersji Style i Laurin&Klement. W pozostałych wymaga dopłaty 1100 zł.

Pasażerowie podróżujący na kanapie mają do dyspozycji panel ze sterowaniem temperaturą i dwie kratki nawiewu na końcu centralnego tunelu.

Funkcja podgrzewania skrajnych miejsc kanapy, jak i przednich foteli, to opcja (800 zł).

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - gniazdo zasilania 12V

Fabrycznym elementem każdej wersji wyposażenia Skody Kodiaq po faceliftingu są dwa gniazda 12V - na konsoli środkowej i w bagażniku. Można do nich podłączyć zasilanie gadżetów elektronicznych, które zajmą uwagę dzieci podczas podróży.

Pod konsolą środkową kokpitu znajdują się dwa porty usb, ale niestety tylko typu C (do przeciągnięcia na kanapę potrzebny ponad metrowy kabel). Jeden z nich służy do parowania smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay (dla nowszych modeli iPhone także bezprzewodowo).

Dodatkowy port ubs - także typu C - można zamówić w obudowie lusterka wstecznego (500 zł). Opcją w każdej wersji jest ładowarka indukcyjna (1250 zł).

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - rozkładany podłokietnik kanapy

Na środku kanapy (dzielonej i przesuwanej w proporcji 1/3-2/3) znajduje się rozkładany podłokietnik (za nim braku otworu na narty).

To standard w każdej wersji wyposażenia. Według naszych pomiarów ma 34 cm długości, 28 cm szerokości, 6 cm grubości i 20 cm wysokości (od kanapy do oparcia łokcia).

W naszym egzemplarzu Skody Kodiaq pokryto go także opcjonalną tapicerką z jasnej skóry. W środek wbudowano uchwyty na dwa napoje (typowa średnica 0,33 ml) lub jeden (0,25 ml).

Opcjonalnie podłokietnik można wyposażyć w dodatkowy port USB oraz gniazdko zasilania 230V (pakiet Simply Clever za 2250 zł).

Testy - Skoda Kodiaq fl II 5-osobowa - linki i siatka zabezpieczająca przewożone w bagażniku przedmioty

Fabrycznym elementem wyposażenia są cztery oczka do mocowania siatki (komplet trzech w każdej wersji) lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 128 cm.

Firmowa siatka oddzielająca przestrzeń bagażnika od kabiny pasażerskiej należy do pakietu Simply Clever (2250 zł).