POLSKIE DROGI

Bezpieczeństwo | Fotoradary

Autostrada ze stałą kontrolą prędkości?

10-09-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archwiwum

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dąży do ustawienia odcinkowego pomiaru prędkości na budowanym odcinku A1. Nagminne przekraczanie prędkości jest tam na porządku dziennym.

POLSKIE DROGI | Autostrada ze stałą kontrolą prędkości?

Pomiędzy Tuszynem (woj. łódzkie) i Częstochową (woj. śląskie) powstaje 80 kilometrów autostrady A1. Zadanie jest trudne, bo przez cały plac budowy wiedzie krajowa jedynka. Ruch na całym odcinku odbywa się, miejscami naprzemiennie, w układzie 2+1. Z tego też powodu ograniczono prędkość do 60 km/h.

Mogłoby się wydawać, że w tej sytuacji będzie, mniej więcej, respektowana. Ruch i tak odbywa się na zwężonej do trzech pasów starej nitce jezdni. Jest ona miejscami wyeksploatowana do tego stopnia, że chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia opony czy zawieszenia.

POLSKIE DROGI | Autostrada ze stałą kontrolą prędkości?

Pod koniec wakacji na dwóch niewielkich odcinkach przełożono ruch na nowo wybudowaną jezdnię autostrady. Czyli prostą i gładką. Ale i na niej, bo to wciąż teren budowy, pozostawiono ograniczenia.

I co? Już po kilku dniach zwrócono uwagę na fakt znaczącego wzrostu osiąganych prędkości. Ponoć rekordzista miał ma liczniku 189 km/h.

Taki stan rzeczy wymusił na zarządcy drogi szybkie działania. Doszło już do spotkania z policją i ITD. Omawiano nie tylko zwiększenie mobilnych kontroli drogowych między innymi grupy Speed, ale też ustawienie - już docelowo - odcinkowego pomiaru prędkości.

Jeśli do tego dojdzie, będzie to pierwszy taki system na polskiej autostradzie. Rozważany jest też na warszawskim fragmencie obwodnicy w ciągu ekspresówek S2 i S8. Obecnie OPP działa na 29 odcinkach dróg krajowych.