STACJE PALIW
Aktualności | 2020
Stacje paliw w czasach COVID-19
02-04-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, BP, Cirkle K, Lotos, Orlen
Od początku kwietnia w placówkach handlowych, do których zaliczane są i stacje paliw, obowiązują kolejne ograniczenia. Sieci również na swój sposób angażują się w walkę z koronawirusem.
W obecnej sytuacji właściciele stacji paliw przykładają bardzo dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i pracownikom. Dodatkowej dezynfekcji poddawane są dystrybutory, praktycznie wyłączono z użytku strefę gastronomiczną, zaleca się też ograniczenie z korzystania z toalet. Przy wejściach do stacji ustawiono dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, zaś kupujących od sprzedawców rozdzielono ochronnym pleksi. Sugerowana jest też płatność bezgotówkowa za pomocą karty lub telefonu.
Wprowadzone przez rząd od początku kwietnia nowe zasady korzystania z placówek handlowych obowiązują także na stacjach paliw. Według przepisów w budynku stacji mogą teraz przebywać maksymalnie trzy osoby na każdą z działających kas. Wchodząc do środka należy założyć jednorazowe rękawiczki, które zapewnić musi obsługa. Jeszcze do niedawna były ogólnodostępne przy dystrybutorach, dziś to towar deficytowy.
Przebywając w budynku stacji należy zachować dwumetrowy odstęp od drugiej osoby. W tym celu w strefie kasowej wyznaczane są miejsca oczekiwania, głównie poprzez naklejki umieszczone na podłodze.
Mając to na względzie, warto ograniczyć pobyt do minimum, jak również zrezygnować z wchodzenia do budynku stacji w większym gronie, np. podczas podróży z rodziną. Poza ograniczeniem liczby osób w komunikacji miejskiej rozszerzono limit dostępnych miejsc siedzących (50 proc.) także na środka transportu niepublicznego. Takie obostrzenia nie dotyczą samochodów zarejestrowanych do 9 osób.
Na stacjach paliw nie obowiązuje przedział godzinowy 10:00-12:00, który zarezerwowano na czas robienia zakupów tylko przez osoby od 65 roku życia.
W obecnej sytuacji zagrożenia SARS-CoV-2, do działań włączyły się też sieci stacji paliw.
Od 18 marca sieć stacji BP serwuje bezpłatną kawę pracownikom pogotowia, policji, straży pożarnej, miejskiej i granicznej oraz żołnierzom. Niedawno akcja ta została przedłużona do połowy kwietnia. Firma przeznaczyła też pewną ilość paliwa i olejów Castrol na potrzebny wybranych szpitali.
Paliwo trafiło też do Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi dożywianie dzieci w ramach wieloletniego programu Pajacyk. W czasie zamknięcia szkół przedstawiciele PAH rozwożą ciepłe posiłki do domów swoich podopiecznych.
Wcześniej BP stopniowo ograniczała swoją ofertę gastronomiczną, zamknęła też kolektury lotto i zaprzestała przyjmowania butelek zwrotnych.
Akcję bezpłatnej kawa dla służb medycznych i mundurowych zapoczątkowała sieć stacji Circle K. W drugiej połowie marca wydano ponad 30 tysięcy kubków z tym napojem. Tutaj również oferta została przedłużona do 15 kwietnia.
Jednocześnie Circle K wspólnie z PCK zadba o seniorów, którzy w obecnej sytuacji epidemiologicznej znaleźli się w grupie wysokiego ryzyka. Aby ograniczyć konieczność wyjścia do sklepu po podstawowe produkty spożywcze, otrzymają oni bezpłatne paczki żywnościowe. Pięć tysięcy takich przesyłek dostarczą wolontariusze PCK. Dodatkowo sieć przekazała na cele logistyczne pięć tysięcy litrów paliwa.
Circle K i PCK prowadzili niedawno akcję edukacyjną Drogowe ABC.
Grupa Lotos rozpoczęła walkę z koronawirusem od przekazania pięciu milionów złotych czterem szpitalom - w Gdańsku, Gdyni, Koszalinie i Szczecinie. Kolejne dwa miliony przeznaczono na paliwo dla pojazdów sanitarnych należących do 19 zakaźnych szpitali jednoimiennych w całej Polsce.
Na stacjach Lotos również serwowana jest bezpłatna kawa, herbata, gorąca czekolada lub napój energetyczny Dynamic służbom medycznym i mundurowym zaangażowanym na przejściach granicznych. Akcją objęte są stacje spółki znajdujące się w promieniu 30 kilometrów granicy.
Z kolei Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała od Lotosu 1500 litrów płynu do dezynfekcji.
PKN Orlen już 4 marca informował o rozpoczęciu przygotowań do produkcji płynu do dezynfekcji rąk. Do jego rozlewania przystosowano zakłady w Jedliczu. Do dziś są duże trudności z jego zakupem na stacjach paliw, choć jak podaje spółka obecna produkcja wynosi aż 1,2 miliona litrów tygodniowo.
Na Orlenie służby medyczne i mundurowe również otrzymają bezpłatny napój, dodatkowo obsługiwani są poza kolejnością. Tuż przed wprowadzeniem kontroli granicznej firma włączyła się do pomocy osobom oczekującym na wjazd do Polski. W ramach tej akcji rozdano aż 25 ton żywności i napojów.
Poprzez swoją fundację, Orlen przekazuje do szpitali środki ochrony osobistej, jak i wsparcie finansowe. Sześć milionów złotych na bieżące potrzeby otrzymały między innymi placówki w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Ciechanowie, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Świeciu.
Także uczestnicy programu VITAY mogą wesprzeć budżety zakaźnych szpitali jednoimiennych. Od 2 kwietnia każde tysiąc punktów zwrócone do Orlenu warte jest pięć złotych. Zebrana kwota zostanie przekazana na potrzeby tych placówek medycznych.
POLECAMY
21-03-2020
Paraliż motoryzacji