portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Kii Sportage - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Kii Sportage - wyposażenie samochodu
POLSKIE DROGI | Rozpoczęcie prac na S16 i S19 wokół Białegostoku

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki


Tydzień 14/2019

06-04-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Ford, BMW, GDDKiA, Complex PR

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Sześć milionów samochodów zniekształcających dane z polskich dróg

Elektryfikacja modeli Forda

Elektromobilność w mieście, parku i górach

Unia Europejska dofinansuje kolejne odcinki dróg w Polsce

Wyprzedzamy nowotwór


Sześć milionów samochodów zniekszatałcających dane z polskich dróg

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Sześć milionów samochodów zniekszatałcających dane z polskich dróg | Z rynku | Tydzień 14/2019

Z RYNKU | Wciąż brakuje wiarygodnych danych dotyczących wielkości parku pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Podobnie jest z ich wiekiem, który według różnych szacunków wynosi pomiędzy 15 a 17 lat. Duży w tym udział ma prywatny import samochododów używanych, tylko w 2018 roku sprowadzono ich (do 3,5 tony) ponad milion. Jednak, przynajmniej statystycznie, oznacza to, że większość z nich wyprodukowano już w XXI wieku. O wiele bardziej szokujące dane odkrywa raport przygotowany na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców!

Jak wymienia Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR baza zarejestrowanych samochodów osobowych zawiera dane o niemal 23,7 mln sztuk. Prawie co czwarty z nich został zarejestrowany przed 2000 roku, w którym to zakończono produkcję Fiata 126p. Ale to niemożliwe, żeby każdy z 1 804 624 wciąż "jeżdżących" Maluchów pochodził z tego rocznika. Na drugim miejscu tego zdumiewiającego rankingu wymieniany jest Fiat 125p (628 655), na trzecim Polonez (522 672), na czwartym Syrena 105 (134 611), a na piątym Wartburg (97 319). Faktem jest, że te modele wciąż można spotkać na polskich drogach, ale na pewno nie w takich ilościach. A w zestawieniu (13. pozycja) znalazła się w Warszawie, w liczbie 31 540 wciąż zarejestrowanych egzemplarzy! Łącznie SAMAR wylicza "martwe dusze" na 6,1 mln sztuk.

Dane CEPIK oparte są na informacjach pozyskiwanych z Urzędów Komunikacyjnych, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i stacji kontroli pojazdów. Oznacza to, że figuruje w nich także właściciel pojazdu wraz z adresem zameldowania. Pomimo założenia, że część z nich już nie żyje, wciąż można zweryfikować wszystkie te dane i wprowadzić odpowiednie korekty.

Na problem braku realnych statystyk dotyczących rejestracji i wieku pojazdów zwrócono uwagę również w raporcie "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2017 roku". Jego treść w całości właśnie zaakceptowali posłowie.

Zobacz także: WYDARZENIA | Auto Nostalgia coraz bardziej... nostalgiczna

Elektryfikacja modeli Forda

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Elektryfikacja modeli Forda | Premiery tygodnia | Tydzień 14/2019

PREMIERY TYGODNIA | Ford zmienił strategię i zrezygnował z obecności na największych salonach samochodowych w Europie. Zabrakło go już na ubiegłorocznej edycji w Paryżu, nie inaczej było przed miesiącem w Genewie. Podobne działania dotyczącą rynku lokalnego, czego dowodem są chociażby zakończone przed tygodniem targi w Poznaniu. Nie oznacza to jednak, że amerykańskiej marce brakuje nowości do pokazania. Jest wręcz preciwnie, o czym mogliśmy przekonać się podczas - czwartej już - konferencji Go Further zorganizowanej w Amsterdamie.

Prezentacja najbliższych planów Forda w Europie podzielona była na cztery części, które miały jednak wspólny mianownik - hybrydowy lub całkowicie elektryczny układ napędowych. Takim przykładem jest III-generacja Kugi, którą opracowano na nowej płycie podłogowej C2. Jej konstrukcja jest lżejsza o 90 kg od poprzedniczki co zapewnia mniejsze zużycie paliwa (w porównaniu z silnikami spalinowymi EcoBoost i EcoBlue), uzyskano też większą sztywność skrętną co podniosło poziom bezpieczeństwa w razie wypadku. W gamie Kugi znajdzie się wersja Plug-In Hybrid, w której połączono silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra z elektrycznym o łącznej mocy 225 koni mechanicznych. Drugim wariantem będzie EcoBlue Hybrid z silnikiem wysokoprężnym 2.0 o mocy 150 KM, w którym elektryczny pełni rolę pomocniczą, zaś trzecim Hybrid z silnikiem elektrycznym ładowanym w trakcie jazdy. Podobnie jak w Plug-In i tutaj możliwa będzie jazda bez użycia jednostki spalinowej.

Drugą nowością Forda w segmencie SUV jest szósta generacja Explorera. Tym samym ten siedmioosobowy model debiutuje na rynku europejskim. Także i tutaj dostępna jest wersja Plug-In Hybrid. Jego układ napędowy składa się z trzylitrowego silnika benzynowego i elektrycznego o łącznej mocy 350 KM.

Sporym zaskoczeniem jest powrót Forda do modelu Puma. Tym razem nie będzie to coupe, a crossover. Jego wygląd pozostaje jeszcze tajemnicą - debiut w tym roku - ale już wiadomo, że pod maską znajdzie się zestaw hybrydowy. Oparto go na jednolitrowym silniku EcoBoost, który w połączeniu z elektrycznym wygeneruje 155 KM. Pojemność bagażnika wynosi 456 litrów.

Uzupełnieniem oferty osobowych modeli Forda jest - wspominany już przez nas - Tourneo Custom Plug-In Hybrid oraz Fiesta i Ford w wersjach EcoBoost Hybrid i nowe Mondeo kombi Hybrid. Elektryfikacja obejmie też gamy pojazdów użytkowych. Takie plany obejmują Transita EcoBlue Hybrid, jak i odmiany w postaci Transit Custom EcoBlue Hybrid oraz Custom Plug-In Hybrid.

Elektromobilność w mieście, parku i górach

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Elektromobilność w mieście, parku i górach | Elektromobilność | Tydzień 14/2019

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Cieszący się rosnącą popularnością w Polsce krótkoterminowy wynajem samochodów coraz częściej opiera się na pojazdach elektrycznych. Na warszawskich ulicach pojawiło się właśnie aż 500 BMW i3 oferowanych w tym systemie przez firmę Innogy. Jak podkreślają przedstawiciele bawarskiego producenta samochodów jest to tym samym największa na świecie flota carseringowa oparta na tym modelu. W ofercie znajdują się dwie wersje BMW i3 (170 KM) i dynamiczniejsze BMW i3s (184 KM). I pod tym względem podzielone zostały opłaty za użytkowanie - 1,19 i 1,49 złotych za minutę. Dostępne są też pakiety dobowe po 239 i 299 złotych. Realny zasięg baterii BMW i3 pozwala na przejechanie do 200 kilometrów, w ramach swojej oferty Innogy udostępniło 30 punktów szybkiego ładowania (50 kW), w których stan 80 proc. baterii osiągany jest w czasie 50 minut, w znalezieniu pozostałych miejsc na terenie Warszawy pomaga aplikacja na smartfony.

Flotę trzech pojazdów elektrycznych zyskały też warszawskie Łazienki. Dwa z nich to Renault Twizy w jednoosobowej wersji Cargo, które dysponują 180 litrowym bagażnikiem o ładowności 75 kg. Trzecim jest Renault ZOE o szacowanym zasięgu do 300 kilometrów na jednym ładowaniu. Za postawienie i obsługę ładowarek na terenie parku odpowiadać będzie firma Engie.

Natomiast w Dusznikach-Zdroju (województwo dolnośląskie) powstała pierwsza w Polsce wypożyczalnia elektrycznych rowerów górskich. Piętnaście jednośladów, w różnych rozmiarach ram, dostarczyła firma Cyclon Bike. Ich wypożyczenie umożliwia zarówno aplikacja mobilna (urządzenia na Android i iOS), jak również wprowadzony po raz pierwszy system oparty na wysłaniu wiadomości SMS. Nad tym rozwiązaniem, jak również monitoringiem użytkowania, czuwa Orange Polska.

Duszniki Zdrój to uzdrowisko położone pomiędzy Górami Orlickimi a Bystrzyckimi, sama miejscowość leży blisko 600 metrów nad poziomem morza. W samym centrum, jak i w okolicach przygotowano wiele, zróżnicowych pod względem długości i wzniesień, tras rowerowych. Wypożyczalnia rowerów zlokalizowana jest w jednym miejscu - przy ulicy Sudeckiej. Koszt wypożyczenia na godzinę wynosi 20 złotych, za drugą dopłacić trzeba 10 złotych, a za trzecią i każdą kolejną już tylko 5 złotych. Szacowany zasięg roweru na pełnym ładowaniu wynosi około 70 kilometrów.

Unia Europejska dofinansuje kolejne odcinki dróg w Polsce

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Unia Europejska dofinansuje kolejne odcinki dróg w Polsce | Polskie drogi | Tydzień 14/2019

POLSKIE DROGI | GDDKiA w obecnej perspektywie finansowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-2020 złożyła 480 wniosków na łączną kwotę 28 mld złotych. Obejmują one działania zarówno na rzecz rozwoju Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), jak i dostępności ośrodków miejskich leżących poza tym planem i odciążenia ich od nadmiernego ruchu drogowego.

W minionym tygodniu Unia Europejska potwierdziła dofinansowanie budowy kolejnych odcinków dróg. Wkład na autostradzie A2 pomiędzy węzłem Lubelska a Mińskiem Mazowieckim wyniesie około 330 mln złotych, obwodnicy Olsztyna 368 mln zł, zaś dróg ekspresowych S3 - 443 mln zł i S7 - 542 mln zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała też remont A2 pomiędzy węzłem Koło do granicy z województwem łódzkim. Na 45-kilometrowym odcinku odnowiona zostanie nawierzchnia oraz oznakowanie poziome i pionowe. Najniższą kwotę, 23,6 mln złotych, za wykonanie tych prac zaoferowała firma Colas Polska, jej wybór nie jest jeszcze prawomocny.

Umowę na budowę sześciokilometrowej obwodnicy Wałbrzycha podpisano z firmą Budimex. Prace w ciągu drogi nr 35 podzielone są na dwa odcinki - miejski (około 5 km) i pozamiejski (1,1 km). W ramach tej budowy powstanie sześć nowych obiektów, w tym dwa węzły - Żeromskiego i Reja oraz kładka i przejście podziemne dla pieszych. Inwestycja - o wartości 307 mln złotych - zakończy się w połowie 2021 roku.

Wyprzedzamy nowotwór

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Wyprzedzamy nowotwór | Sport | Tydzień 14/2019

SPORT | W sierpniu ubiegłego roku na pojazdach uczestniczących w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (HRSMP) pojawiło się logo Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Akcja odbyła się pod hasłem "Wyprzedzamy nowotwór", a jej celem było zwrócenie uwagi na fakt, że wcześnie wykryta choroba jest wę większości przypadków wyleczalna. Nie była to jednorazowa akcja, także w tym roku Motul HRSMP wesprze działania fundacji.

"Choroby nowotworowe dają podobne objawy do typowych chorób dziecięcych, więc łatwo je przeoczyć. Dlatego też będziemy uświadamiać rodziców, a lekarzy namawiać do specjalistycznych szkoleń"

- powiedziała na spotkaniu z mediami Emilia Kotarska, członek zarządu Fundacji i pomysłodawczyni akcji, która przez cały cykl będzie pilotem "zerówki" Opla Astra GSI.

"W każdym z tegorocznych rajdów samochód fundacji pojawi się na trasie jako Zerówka, a tam, gdzie nie będzie to możliwe ze względu na przepisy sportowe, będziemy startowali w klasie Gość.

W zeszłym roku, podczas rajdów w Rzeszowie oraz w Wiśle sprawdzaliśmy jak akcja się przyjmie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów, zwłaszcza że zawodnicy Motul HRSMP wsparli projekt i nakleili logotypy akcji na swoje samochody. Już teraz wiemy, że dołączy do nich także kilku kierowców i pilotów z RSMP. Cieszę się, że akcja się rozwija, rajdowe środowisko reaguje na nią bardzo pozytywnie, a poprzez naszą jazdę będziemy mogli przybliżyć temat kibicom i mediom w każdym zakątku Polski.

Podczas każdego rajdu będziemy prowadzić także inne działania. Chcemy pracować nad zwiększaniem świadomości problemu w każdym możliwym aspekcie. Powstanie na przykład książeczka dla dzieci o Syrence - samochodzie Tomka Curyły. Przedstawimy proces odbudowy rajdowego samochodu jako chorobę, która po odpowiednim leczeniu może ustąpić i pozwolić na jazdę po najlepszych odcinkach specjalnych w kraju. Dodatkowo mamy nadzieję zainteresować tematem również przedstawicieli show-biznesu, którzy mogli by usiąść na prawym fotelu naszej rajdówki. Prowadzimy już pewne rozmowy i mamy nadzieję, że przyniosą one efekt"

- dodaje Wojciech Sroczyński, dziennikarz i kierowca "zerówki".

"Jestem pod wrażeniem tej akcji. W sportach motorowych ważny jest jak najlepszy czas na mecie. Z profilaktyką i leczeniem chorób nowotworowych jest podobnie. Zależy nam na tym, by czas od pierwszej diagnozy do rozpoczęcia leczenia był jak najkrótszy, zwłaszcza u małych pacjentów"

- podsumowuje patron merytoryczna kampanii prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Tegoroczny sezon Motul HRSMP składać się będzie z sześciu rund:
- 26-28 kwietnia - 47. Rajd Świdnicki-Krause (Świdnica),
- 31 maja - 2 czerwca - Rajd Nadwiślański (Lublin),
- 28-30 czerwca - 76. Rajd Polski (Mikołajki),
- 8-10 sierpnia - 28. Rajd Rzeszowski (Rzeszów),
- 5-7 września - Rajd Śląska (Chorzów),
- 4-6 października - 53. Rajd Dolnośląski (Kłodzko).

Wcześniej jednak, bo właśnie w ten weekend "zerówkę" akcji "Wyprzedzamy nowotwór" zobaczmy na trasie Platinum 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce.

POLECAMY
WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Efektywna ochrona pieszych | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 13/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Ze Strażą Miejską bezpiecznie | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 12/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Akcja Pasy | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 11/2019

13/2019

12/2019

11/2019

 
 

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry