WYDARZENIA

Działania na rzecz BRD | Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego

Partnerzy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021

26-11-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum i Facebook

Po raz kolejny kapituła konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podjęła się trudnego zadania - wyboru osób i podmiotów zaangażowanych w promowanie brd w naszym kraju. W tym roku postanowiono też o przyznaniu dwóch nagród specjalnych.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - nominowani i zwycięzcy

Od 11 lat stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (partnerem wspierającym jest Jedź Bezpiecznie) organizuje ogólnopolski konkurs, w którym wyróżniane są inicjatywy na rzecz poprawy brd. Kapituła nominuje finalistów w pięciu kategoriach - Organizacja Pozarządowa, Osoba, Media, Firma i Instytucja Publiczna. W tym roku, z uwagi na małą liczbę kandydatów, zrezygnowano z wyboru w tej ostatniej.

Zwycięzców poznaliśmy 25 listopada w trakcie uroczystej gali zorganizowanej w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Zapraszamy do naszej fotorelacji.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Organizacja Pozarządowa Roku - Stowarzyszenie MotoPozytywni Trójmiasto

Organizacją Pozarządową Roku 2021 zostało stowarzyszenie MotoPozytywni Trójmiasto zajmujące się między innymi bezpłatnymi szkoleniami z udzielania pierwszej pomocy. W tym celu organizują własne spotkania, jak też angażują się w różne imprezy otwarte dla publiczności.

Pozostali nominowani to grupa Kierowcy Dzieciom działająca pod patronatem Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera i warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Osoba Roku - Marcin Borkoś Borkowski

Osobą Roku 2021 został Marcin "Borkoś" Borkowski - ratownik medyczny, który jako wolontariusz patroluje stołeczne ulice na motoambulansie. W październiku sam potrzebował takiej pomocy ulegając wypadkowi w trakcie jazdy na interwencję. Przez dłuższy czas utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej, po wybudzeniu wciąż przebywa w szpitalu, stąd nie mógł być obecny na gali.

Pozostali nominowani to Waldemar Kuliński - wieloletni egzaminator kandydatów na kierowców, propagator brd, jako sekretarz województwa mazowieckiego uczestniczył w projekcie powstania Toru Modlin i Dominik Grabowski - ekspert z WORD w Białymstoku, od lat zaangażowany w działania z młodzieżą i seniorami.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Media Roku - Polskie Radio Kierowców

Mediami Roku 2021 zostało Polskie Radio Kierowców - stacja obchodząca niedawno pierwszą rocznicę powstania, chociaż właściwie wywodzi się z audycji emitowanej do dziś na antenie PR1. W ramówce wiele czasu poświęcanego jest promowaniu brd.

Pozostali nominowani to portale internetowe - moto.pl oraz smartride.pl specjalizujący się w tematyce e- i mikromobilności.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Firma Roku - Arval Service Lease Polska

Firmą Roku 2021 został Arval Service Lease Polska - jako jedna z największych tego typu działalności w naszym kraju wprowadziła szereg działań dążących do redukcji wypadków z udziałem wynajmowanych pojazdów. Dodatkowo w ramach Arval Drivig Academy przygotowywane są materiały poradnikowe dostępne dla szerszego grona kierowców.

Pozostali nominowani to PKN Orlen - organizator między innymi akcji Orlen Bezpieczne Drogi i #dobrykierowcy oraz Volvo Poland - pomysłodawca akcji społecznej Profesjonalny Kierowca, w której prowadzone są dodatkowe szkolenia z prowadzenia pojazdu ciężarowego i radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach na drodze.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Firma Roku - nagroda specjalna Marek Dworak

Pierwsze wyróżnienie specjalne za działalność na rzecz brd otrzymał Marek Dworak - były sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, znany przede wszystkim jako prowadzący program Jedź Bezpiecznie na antenie TVP Kraków.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Firma Roku - nagroda specjalna Andrzej Grzegorczyk

Specjalną nagrodę za całokształt swojej pracy otrzymał Andrzej Grzegorczyk. Z wykształcenia i doświadczenia zawodowego związany w drogownictwem. Od 1992 do 2010 dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego (w strukturach obecnego Ministerstwa Infrastruktury), jeden z założycieli GRSP (Global Road Safety Partnership z siedzibą w Genewie) i Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego (obecnie członek Rady Programowej).

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Firma Roku - senator Krzysztof Kwiatkowski

Jednym z polityków obecnych na gali był senator Krzysztof Kwiatkowski. Korzystając z okazji zreferował trwające właśnie prace Senatu nad rządowym projektem o zaostrzeniu kar dla sprawców wykroczeń drogowych. Wspomniał też o zgłoszonych przez siebie poprawkach na rzecz poszkodowanych lub ich rodzin, w tym zniesienia opodatkowania odsetek uzyskanych za opóźnienie w wypłacie odszkodowania.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Firma Roku - Dagmara Kowalska

11. galę Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poprowadziła dziennikarka i prezenterka radiowa Dagmara Kowalska.

Wydarzenia - 11. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021 - Firma Roku - Wiktoria Trynkiewicz i Moonset Music Band

Od strony muzycznej galę uświetnił występ Wiktorii Trynkiewicz i Moonset Music Band.