WYDARZENIA

Targi | Salon Samochodowy Paryż 2022 | Grupa Renault

Paryski Renaulution in Motion

19-10-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Renault

Jedną z największych prezentacji na salonie samochodowy w Paryżu przygotowała Grupa Renault. Wśród nowości między innymi Alpine A110 w najmocniejszej odmianie R, Dacia Jogger z silnikiem hybrydowym oraz Renault z SUV-em Austral.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Renault Austral

Najbogatsza prezentacja zarezerwowana była dla marki Renault. A nawet Reno, bo tak nazwano cyfrowego asystenta, który będzie towarzyszył kierowcy podczas eksploatacji elektryka. Rynkowy debiut zapowiedziano w 2024 roku.

Z nowości już gotowych do produkcji oficjalnie zadebiutował Austral. To SUV z segmentu C zbudowany na platformie CMF-CD. Na liście wyposażenia ponad 30 systemów wspierających kierowcę i III-generacja układu czterech kół skrętnych 4Control. W gamie jednostek napędowych miękka hybryda i wersja Full Hybrid E-Tech.

Kolejne modele Renault ze stoiska w Paryżu to osobowa wersja Kangoo E-Tech Electric, Kangoo Hippie Caviar Motel i Scenic Vision.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Renault 4Ever Trophy

Spore emocje wzbudzają dwa stare-nowe modele. Lekki samochód terenowy 4Ever Trophy nawiązuje do Renault 4 i jest zapowiedzą elektrycznego SUV-a z segmentu B. Z kolei R5 Turbo 3E podkreśla jubileusz 50-lecia debiutu Renault 5.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Alpine A110 R

Alpine to marka sportowych samochodów, która niedawno została wskrzeszona przez Renault. Obecnie jedynym w ofercie modelem jest A110. W Paryżu zaprezentowano kolejną jego odmianę z oznaczeniem R. Plasowana jest jako najwyższa z dostępnych wersji.

Pod maską znalazł się silnik benzynowy o pojemności 1.8 litra i mocy 300 KM. Masa pojazdu została zredukowana do 1082 kg, przyspieszenie do setki zajmuje mniej niż 4 sekundy.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Alpine Alpenglow

Drugą premierową odsłoną na stoisku Alpine jest Alpenglow. To tzw. concept-car, który jest zapowiedzią trzech sportowych modeli. Co ważne, do ich napędu zastosowany zostanie wodór.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Dacia Manifesto

Na stoisku Dacii największą uwagę przyciąga model Manifesto. To również samochód koncepcyjny, który posłuży do testowania nowych rozwiązań. Wśród nich producent wymienia moduł montażu akcesoriów YouClip, odporne na przebicia opony i elementy nadwozia wykonane z materiałów pochodzących częściowo z recyklingu.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Dacia Duster Mat Edition

Pierwszym modelem Dacii, który z nich skorzysta będzie kolejna generacja Dustera. Póki co zaprezentowano jego wersję kolekcjonerską o nazwie Mat Edition. Wyróżnikiem jest między innymi silnik benzynowy TCe 150 z dwusprzęgłową przekładnią EDC i nadwoziem w kolorze specjalnym.

Pewnym zaskoczeniem może być prezentacja nowej jednostki napędowej Hybrid o mocy 140 koni mechanicznych. W pierwszej kolejności pojawi się w gamie Joggera. Zamówienia przyjmowane będą z początkiem 2023 roku.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Mobilize Limo

Na ostatniej liście wyników testów zderzeniowych Euro NCAP pojawił się Mobilize Limo (nota 4 gwiazdek). To nowa marka utworzona w Grupie Renault. Jak czytamy w komunikacie prasowym (ze stycznia 2021) skierowana jest „do klientów, którzy chcą przyjąć bardziej zrównoważone i współdzielone formy mobilności”.

Wspomniany model to hatchback, który został stworzony z myślą o taksówkach. Jego oficjalna premiera miała miejsce przed rokiem na targach w Monachium.

WYDARZENIA - Mondial de l'auto Paris 2022, Mobilize Duo

Drugim z prezentowanych modeli jest Duo. Jak już zdradza nazwa to dwuosobowy czterokołowiec przeznaczony na rynku usług carsharingu. Oba auta Mobilize to stuprocentowe elektryki. Stąd nie dziwi poświęcenie części stoiska na ekspozycję rozwiązań do ładowania, w tym sieci ultraszybkich punktów rozmieszczonych wzdłuż europejskich autostrad.