TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Honda Civic XI e:HEV

Dziecko w Hondzie Civic e:HEV - wyposażenie samochodu

20.07.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Europie 11. generacja Hondy Civic oferowana jest wyłącznie w nadwoziu hatchback. Na wyposażeniu fabrycznym bazowej wersji Elegance znajdziemy niemal wszystkie elementy, które zaliczamy do bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest fabrycznym elementem wyposażenia 11. generacji Hondy Civic. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki - zgodnie z zamieszczonym schematem - służy grot kluczyka, który został schowany w obudowie auto-pilota.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na dole centralnej części kokpitu.

Przy aktywnej poduszce powietrznej podświetla się - przez minutę od uruchomienia silnika - napis ON z odpowiednim piktogramem.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się - przez cały czas pracy silnika - napis OFF z odpowiednim piktogramem.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - ostrzeżenie, aktywna poduszka powietrzna, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy, osłona przeciwsłoneczna

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - ostrzeżenie, aktywna poduszka powietrzna, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy, osłona przeciwsłoneczna

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - mocowania Isofix, i-Size skrajne miejsca kanapy

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size). Umieszczono je bezpośrednio pomiędzy siedziskiem a oparciem kanapy. I schowano pod fragmentem tapicerki, mocowanym na rzepy.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - uwaga, czy wszyscy wysiedli

Po wyłączeniu silnika - jeśli przed rozpoczęciem jazdy otwierana była druga para drzwi - na desce rozdzielczej pojawia się rysunek samochodu z zaznaczoną kanapą. To przypomnienie dla kierowcy, aby upewnił się, czy nikt z pasażerów - w domyśle dzieci - nie pozostał w aucie.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - blokada otwarcia szyb

W 11. generacji Hondy Civic wszystkie boczne szyby opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd posiadają zabezpieczenie przed przypadkowym przycięciem palców.

Kierowca może zablokować regulację bocznych szyb poprzez przycisk umieszczony w panelu swoich drzwi.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - blokada otwarcia drzwi od środka

Blokadę możliwości otwarcia tylnych drzwi od strony kabiny pasażerskiej umieszczono ich ramie. Do zmiany statusu - zgodnie z widniejącym schematem - wystarczy przestawić wbudowaną dźwignię.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - tapicerka foteli

Elementem wyposażenia testowanej wersji Advance jest czarna tapicerka skórzana (łączenie naturalnej z syntetyczną). Pokryto nią także plecy foteli, co ułatwia usuwanie zabrudzeń, na przykład śladów butów pozostawionych przez dzieci podróżujące w fotelikach na kanapie.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - przyciemniane szyby i panoramiczny dach

Przyciemniane szyby z tyłu są fabrycznym elementem każdej wersji wyposażenia (Elegance, Sport i Advance) nowej Hondy Civic.

Z kolei szklany dach, z otwieraną częścią z przodu, montowany jest wyłącznie w topowej wersji Advance.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - nawiewy klimatyzacji plus porty ubs

Dwustrefowa klimatyzacja automatyczna to standard każdej wersji Hondy Civic. Jednak z jej nawiewów powietrza skorzystają jedynie pasażerowie auta w konfiguracji Sport i Advance.

Za to w każdej znajdziemy aż cztery porty usb. Dwa w dolnej części kokpitu (jeden służy do integracji telefonu poprzez Android Auto lub Apple CarPlay - także w wersji bezprzewodowej) i dwa na końcu centralnego tunelu. Taka liczba i rozmieszczenie portów usb ułatwia podłączenie zasilania gadżetów elektroniki, która zajmie uwagę dzieci podczas podróży.

Alternatywą do zasilania są dwa samochodowe gniazda 12V - po jednym z przodu i w bagażniku.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - centralny podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik na środku kanapy to także standard wyposażenia każdej wersji nowego Civica.

Według naszych pomiarów ma on 41 cm długości, 20 cm szerokości i 10 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 17 cm. Wewnętrz znajdują się dwa otwory na kubeczki lub butelki z napojami.

Testy - Honda Civic XI e:HEV - linki zabezpieczające bagaż

W bagażniku 11. generacji Hondy Civic w nadwoziu hatchback znajdziemy cztery oczka do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 128 cm. Są one rozpięte nad podłogą na wysokości 4 cm.