TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Jeep Renegade 4xe

Dziecko w Jeepie Renegade 4xe - wyposażenie samochodu

19-05-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Jeep Renegade 4xe dziedziczy z Fiata cyfrowy sposób zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera. Wypukłość na siedzisku kanapy może wpłynąć na jakość montażu fotelików dziecięcych.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera w menu komputera pokładowego

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia Jeepa Renegade. Zastosowano tu typowe rozwiązanie Fiata - zmianę statusu z poziomu komputera pokładowego.

Dostęp do menu zapewniają przyciski na kierownicy, informacje zobaczymy na ekranie LCD na desce rozdzielczej. Po wybraniu odpowiedniej pozycji należy potwierdzić ją trzymając palec na OK i poczekać na odpowiedni komunikat.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - status aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na środkowej części kokpitu, nad przyciskami sterowania klimatyzacją.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - napis ON z odpowiednią ikonką.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - status nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się - przez cały czas pracy silnika hybrydy plug-in - napis OFF z odpowiednią ikonką.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - mocowania top-tether

W plecach skrajnych miejsc kanapy Jeepa Renegade umieszczono dodatkowe punkty kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików dziecięcych typu Isofix.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - mocowania fotelików dziecięcych Isofix/i-Size

Na skrajnych miejscach kanapy umieszczono pary mocowań Isofix (i-Size). Wokół nich nie ma plastikowych nakładek ułatwiających wsunięcie szyn fotelika dziecięcego.

Testowany Jeep Renegade to wersja wyposażenia Trailhawk, a w niej siedzenia pokryto tapicerką materiałową. Pomiędzy siedziskiem a oparciem kanapy jest spore wybrzuszenie, które może wpłynąć na jakość montażu fotelików.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - blokada sterowania bocznymi szybami

Elektrycznie regulowane szyby w obu parach drzwi są standardem w każdem wersji wyposażenia. Ale tylko te z przodu opuszcza się i podnosi automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegania przypadkowemu przycięciu palców. Z tyłu to opcja wyceniona od 4000 do 4500 złotych. Jednak w naszym egzemplarzu w pakiecie Trailhawk i topowym S zamówimy je bezpłatnie.

Kierowca może zablokować pasażerom możliwość sterowania bocznymi szybami za pomocą przycisku umieszczonego w panelu swoich drzwi.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - blokada otwarcia drzwi od środka

W ramie tylnych drzwi umieszczono blokadę ich otwarcia od środka. Do jej załączenia, zgodnie z wytłoczonym schematem, potrzebny jest płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - przyciemniane szyby + szyberdach, zdejmowane panele dachowe MySky

Przyciemniane szyby z tyłu są opcją w Renegade 4xe w wersjach Lonitude, Night Eagle i Limited (dopłata 780 złotych). W pozostałych - Trailhawk i S - to standard.

Okno dachowe typu elektrycznie sterowany szyberdach można zamówić przy dopłacie 6500 złotych (w bazowej Longitude niedostępny).

W testowanym egzemplarzu wybrano drugą opcję - dach MySky (w tej samej cenie). To dwa panele - przedni szyberdach, tylny zamknięty na stałe. Oba można zdemontować, są jednak ciężkie i duże, nie zmieszczą się w bagażniku.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - materiałowa tapicerka siedzeń

Plecy obu foteli pokryto materiałową tapicerką (Trailhawk). Jednak nie powinno być trudności z usunięciem z nich zabrudzeń, np. pochodzących z butów dzieci podróżujących w fotelikach na kanapie.

Kieszeń znajduje się tylko za fotelem pasażera.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - rozkładany podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik to de facto całe środkowe oparcie kanapy. Jest ona dzielona w proporcji 40:20:40, ale tylko w opcji i tylko w wybranych wersjach wyposażenia. W Limited dopłata 4000 złotych, w Traihawk i S w bezpłatnym pakiecie Funkcjonalnym.

Według naszych pomiarów podłokietnik ma 42 cm długości, 26,5 cm szerokości i 11 cm grubości. Znajdziemy w nim dwa otwory na napoje. Gumowa wkładka z wypustkami dopasowuje się do średnicy butelki lub puszki.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - podłączenie zasilania, port USB dla osób podróżujących na kanapie

Port USB na końcu centralnego tunelu jest standardem. Za jego pomocą możemy naładować urządzenia elektroniczne dla dzieci podróżujących na kanapie.

Drugi port USB znajduje się na dole środkowego panelu kokpitu. Tu podłączymy się do systemu Unconnect poprzez Android Auto lub Apple CarPlay (standard). Pod portem jest wejście audio typu Jack, a obok jedyne na pokładzie Jeepa Renegade 4xe gniazdo 12V.

Telefon i audio można parować także poprzez bluetooth.

TESTY | Jeep Renegade 4xe - linki zabezpieczające transportowane przedmioty w bagażniku

W bagażniku znajdziemy cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Ich przekątna wynosi 102 cm.