POLSKIE DROGI

Utrudnienia w ruchu | Steadfast Defender-24

Pojazdy wojskowe wyjadą na drogi publiczne

08.02.2024 | oprac. redakcja | foto: archiwum

Siły zbrojne informują o wzmożonym ruchu kolumn wojskowych na polskich drogach. Do końca maja potrwają największe ćwiczenia NATO pod kryptonimem Steadfast Defender-24.

POLSKIE DROGI - rozpoczynają się wielomiesięczne manewry wojskowe Steadfast Defender-24

Na pierwszą połowę 2024 roku zaplanowano międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Steadfast Defender-24. Obejmują one żołnierzy NATO, a jednym z krajów-gospodarzy jest Polska (lokalna nazwa Dragon-24). Wzmożone działania w naszym kraju rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 12 lutego. Stąd ostrzeżenie o wzmożonym ruchu kolumn wojskowych, które przemieszczać się będą głównymi drogami niemal wszystkich województw. Taka sytuacja potrwa do końca maja.

Wyprzedzanie kolumny wojskowej na drodze publicznej

Jak zapewniają przedstawiciele wojska przejazdy odbywać się będą w sposób skoordynowany, aby w możliwie najmniejszym stopniu utrudniać ruch cywilny. Za bezpieczeństwo odpowiadać będzie żandarmeria oraz policja.


Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie

- czytamy w komunikacie prasowym Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.


Reguluje to art. 32 ust. 6 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z taryfikatorem wykroczeń mandat za to wynosi 200 zł i 2 punkty karne. Wyprzedzanie kolumny wojskowej nie jest zabronione, ale pod warunkiem objęcia tym manewrem wszystkich znajdujących się w niej pojazdów.

Apel do cywilów o niepublikowanie zdjęć i informacji

Przejazdy po drogach publicznych będą jednocześnie elementem szkoleniowym polegającym na przyjęciu i przerzutu sił NATO oraz koordynacji działań transgranicznych.

Wojskowi apelują także o nie publikowanie w sieci informacji i zdjęć, podawania lokalizacji czy dat i godzin. Dotyczy to również przelotów statków powietrznych oraz infrastruktury.