WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 7/2022

12-02-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA, Alfa Romeo, Toyota, WCA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Kolumny wojskowe na polskich drogach

Polskie drogi - manewry wojskowe Saber Strike 22

POLSKIE DROGI | W sobotę 12 lutego na terenie Polski rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22. Potrwają one do 26 marca i przez ten czas po ogólnodostępnych drogach będą przemieszczać się kolumny wojskowe. Przeznaczono do tego odcinki autostrad A1, A2 i A4 oraz ekspresówek S8 i S61 oraz dróg krajowych nr 16, 18 i 63. Działania te obejmą łącznie 11 województw.

Na czas manewrów ustawiono nietypowe znaki (katalog od W-1 do W7), które obowiązują wyłącznie kierujących pojazdami wojskowymi. Jednak w trakcie przejazdów mogą pojawić się czasowe ograniczenia w ruchu lub prędkości. Informować o tym będą ustawione przy drogach znaki zmiennej treści (tablice LED). Żołnierze mogą też kierować ruchem.

Drogowcy apelują do kierowców o rozwagę, między innymi nie robienia zdjęć podczas prowadzenia auta. Ponadto przypominają o zakazie wjazdu pomiędzy pojazdy poruszające się w kolumnie. Należy również brać pod uwagę ograniczoną widoczność i dłuższą drogę hamowania wozów bojowych.


Czytaj także:


Tonale rozpoczyna etap elektryfikacji Alfy Romeo

PREMIERA TYGODNIA | Zapowiedź nowego modelu Alfy Romeo mogliśmy zobaczyć już w 2019 roku na salonie samochodowym w Genewie. Jednak plany wprowadzenia Tonale na rynek opóźnił wybuch epidemii koronawirusa. Później parokrotnie przekładano decyzję o oficjalnej premierze. W końcu doczekaliśmy się drugiego, po Stelvio, SUV-a tej marki. I trzeciego modelu, jaki jest aktualnie oferowany.

Tonale zostało zbudowane na płycie podłogowej zapożyczonej z Jeepa. Auto ma 4,53 m długości przy rozstawie osi 2,64 m, 1,84 m szerokości i 1,6 m wysokości. Pojemność bagażnika szacowana jest na 500 litrów - włoski producent nie podał jeszcze dokładnych danych technicznych.

Na wyposażeniu nowej Alfy znajdzie się szereg rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży. To między innymi aktywny tempomat z funkcją jazdy w korku, asystent utrzymania wybranego pasa ruchu, układ autonomicznego hamowania przed przeszkodą z funkcją wykrywania obecności pieszych i rowerzystów czy system kamer 360 stopni. Kierowcę wesprze także asystent głosowy Alexa.

Do wyboru będą trzy tryby jazdy: Natural, Dynamic i Advance Efficiency. Pod maską może się znaleźć silnik benzynowy 1.5 o mocy 130 lub 160 koni mechanicznych pracujący w układzie hybrydy. Jednak w tym przypadku będzie też możliwa krótka jazda w trybie EV. Dwusprzęgłowy automat o siedmiu przełożeniach przeniesie napęd na przednią oś.

Alternatywą stanowi odmiana Q4, w której do napędu wszystkich kół wykorzystano silnik benzynowy 1.3 MultiAir (przód) i elektryczny (tył) o łącznej mocy 275 KM. Ta konfiguracja to hybryda plug-in z baterią o pojemności 15,5 kWh. Jak podaje producent maksymalny zasięg przy jeździe miejskiej wynosi do 80 kilometrów, a ładowanie przy mocy 7,4 kW zajmie około 2,5 godziny.

Gamę uzupełni silnik wysokoprężny 1.6 130 KM także z dwusprzęgłową, ale o sześciu przełożeniach, skrzynią automatyczną.

Alfa Romeo Tonale produkowana będzie w zmodernizowanej fabryce Giambattista Vico w Neapolu. Zamówienia na nowego SUV-a przyjmowane będą od kwietnia, bliżej tej daty poznamy dokładne dane techniczne, wyposażenie i ceny.


Czytaj także:


Zabezpieczenia antykradzieżowe w modelach Toyoty

Z rynku - nakładki na koła, Meta System Bluetooth Low Energy i SelectaDNA - trzy zabezpieczenia antykradzieżowe w modelach Toyoty

Z RYNKU | Modele Toyoty nie tylko są najchętniej kupowanymi samochodami w Polsce, ale też i najczęściej padają łupem złodziei. Japoński producent postanowił przeciwdziałać tej drugiej sytuacji proponując trzy rozwiązania antykradzieżowe. Najprostszym z nich jest zestaw chromowanym nakrętek na aluminiowe felgi. Według zapewnień Toyoty "unikalny wzór klucza praktycznie uniemożliwia sforsowanie zabezpieczenia".

Drugim rozwiązaniem jest, opracowany specjalnie do aut tej marki, Meta System Bluetooth Low Energy. Układ ten zapobiega przejęciu czy sklonowaniu sygnału zwalniającego blokadę rozrusznika silnika. Obecnie można go zamontować w modelach Camry, C-HR, Corolla, Highlander, Land Cruiser, RAV4 oraz Yaris i Yaris Cross w promocyjnej cenie 200 złotych.

Uzupełnieniem tych rozwiązań jest technologia SelectaDNA. Metoda ta polega na trwałym naniesieniu mikroznaczników na częściach i podzespołach samochodu. Unikalny kod pozwala na ich identyfikację przy zastosowaniu prostych technik kryminalistycznych. Potencjalnym "zniechęcaczem" złodziei są dwie naklejki informacyjne umieszczone na szybach pojazdu.

Od 1 października 2021 roku Toyota bezpłatnie znakuje w ten sposób modele Camry, C-HR, Corolla, Highlander, Land Cruiser, Prius, Prius plug-in, RAV4 oraz Yaris i Yaris Cross. Zabezpieczenie SelectaDNA kosztuje tysiąc złotych.


Czytaj także:


Nominowani w World Car Awards 2022

Wydarzenia - półfinaliści plebiscytu World Car Awards 2022

WYDARZENIA | Poznaliśmy półfinalistów tegorocznej edycji plebiscytu World Car Awards. W TOP 10 World Car of the Year znalazły się: Audi Q4 e-tron, Cupra Formentor, Ford Mustang Mach-E, Genesis G70, Honda Civic, Hyundai IONIQ 5, Hyundai Tucson, Kia EV6, Lexus NX oraz bliźniacze konstrukcje Toyota GR86 i Subaru BRZ.

W kolejnych kategoriach TOP 5 tworzą - auta miejskie: Dacia Sandero, Opel Mokka, Renault Kiger (crossover z segmentu B oferowany w Indiach), Toyota Yaris Cross i Volkswagen Taigun; auta luksusowe: Audi Q5 Sportback, BMW iX, Genesis GV70, Mercedes EQS i Volvo C40; auta sportowe: Audi e-tron GT, BMW M3/M4, Porsche 911 GT3, Toyota GR86/Subaru BRZ i Volkswagen Golf GTI/R; design: Audi e-tron GT, Ford Mustang Mach-E, Hyundai IONIQ 5, Kia EV6 i Mercedes EQS.

W nowej kategorii aut elektrycznym w półfinale rywalizują Audi e-tron GT, BMW iX, Ford Mustang Mach-E, Hyundai IONIQ 5 oraz Mercedes EQS.

Nominacje do tytułu Człowiek roku 2022 w branży motoryzacyjnej otrzymali: Shailesh Chandra (Tata), Luc Donckerwolke (Hyundai), James Gay-Rees i Paul Martin (twórcy telewizyjnej serii filmów o Formule 1), Tadge Juechter (Corvette) i Linda Zhang (Ford).

Spośród wymienionych aut międzynarodowe jury dziennikarzy wybierze trójki finalistów w poszczególnych kategoriach. Werdykt poznamy 15 marca. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi 13 kwietnia podczas New York International Auto Show.


Czytaj także:


Przygotowania do budowy odcinków S10 i S19 oraz mostu drogowego w Kostrzynie nad Odrą

Polskie drogi - nowy zwycięzca przetargu S10 Bydgoszcz Południe - Emilianowo

POLSKIE DROGI | W połowie grudnia 2021 roku, po analizie złożonych dokumentów, GDDKiA odrzuciła zwycięską propozycję firmy Budimex (410 mln zł) na projekt i budowę S10 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Południe - Emilianowo.

W powtórzonym procesie weryfikacji ofert wskazano kolejnego zwycięzcę, firmę PUT Intercor (411 mln zł). Od tej decyzji pozostałych uczestnikom przetargu przysługuje 10 dniowy termin na złożenie odwołania.

W ramach tej inwestycji powstanie blisko 9-kilometrowy odcinek S10 i węzeł Emilianowo oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Przebudowie ulegnie dotychczasowy węzeł Bydgoszcz Południe oraz przebiegający przez niego fragment DK25 (5,4 km).

Droga ta, wraz z pozostałymi trzema odcinkami S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem, powinna być gotowa do 2026 roku.


Czytaj także:


Polskie drogi - weryfikacja ofert S19 woj. mazowieckie/lubelskie - Międzyrzec Podlaski

Pozytywnym wynikiem zakończyła się weryfikacja złożonej oferty na projekt i budowę S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Po przedstawieniu przez firmę Strabag (391 mln zł) gwarancji należytego wykonania kontraktu, zostanie podpisana umowa na realizację. Od tego dnia obowiązywać będzie 36 miesięczny termin (z wyłączniem okresów zimowych 15 grudnia - 15 marca na etapie robót budowlanych).

Do wykonania między innymi 13,7 km dwujezdniowej drogi po dwa pasy ruchu, poszerzenie o drugą nitkę obwodnicy Międzyrzecza Podlaskiego oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych Halasy i Tuliłów. W jej ciągu powstanie też węzeł Łukowisko, ale jest on częścią budowy autostrady A2.


Czytaj także:


Polskie drogi - przygotowania do budowy mostu drogowego w Kostrzynie nad Odrą

GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie Koncepcji programowej pod budowę mostu w Kostrzynie nad Odrą. Połączy on miejscowość Kustrin-Kietz, a jego powstanie koordynowane jest ze stroną niemiecką.

Nowy most powstanie niemal w miejscu używanego obecnie, który ze względu na stan techniczny zostanie rozebrany. Jest on przystosowany wyłącznie do ruchu samochodów osobowych. Dzięki tej inwestycji będą mogły po nim przejeżdżać pojazdy ciężarowe o masie do 50 ton i nacisku 11,5 t/oś.

Potrzebną do tego dokumentację techniczną wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej wykonana firma Mosty Katowice (3,5 mln zł). Wyznaczony termin to 46 miesięcy.


Czytaj także: