POLSKIE DROGI

Bezpieczeństwo | Fotoradary

Warszawskie fragmenty S8 już pod nadzorem fotoradarów

24-11-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: ITD i archiwum

Była zapowiedź, jest już konkret - od 23 listopada na biegnącym przez Warszawę odcinku S8 działają dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości. W sumie 14 kilometrów drogi monituje 30 kamer.

Polskie drogi - dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości na S8 w Warszawie

Odcinkowy pomiar prędkości to jedna z najefektywniejszych form dyscyplinowania kierowców. Kamera rejestruje tablice samochodu i czas wjazdu, a następnie wyjazdu z danego fragmentu drogi. Na tej podstawie wyliczana jest średnia prędkość przejazdu. Wyższa od obowiązującej stanowi podstawę do wszczęcia postępowania mandatowego.

Nazywane w skrócie OPP wyznacza się w miejscach charakteryzujących się dużą liczbą kolizji i wypadków. Do niedawna na polskich drogach działało 30 takich systemów. Wkrótce dołączą do nich kolejne, bowiem w trakcie realizacji jest przetarg na "Dostawę i instalację 39 systemów stacjonarnych urządzeń rejestrujących średnią prędkość na określonym odcinku".

Na tej liście nie koniec. W styczniu ubiegłego roku CANARD - zarządca siecią fotoradarów - w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Policją ustawił dwa takie odcinki na budowanej A1 pomiędzy Łodzią i Częstochową. Apelowali o to wykonawcy drogi, na której jednocześnie prowadzone były pracy i utrzymywany o dużym natężeniu ruch kołowy, a kierowcy nie stosowali się do ograniczeń prędkości.

Ponieważ budowa tego fragmentu A1 dobiega już końca, system został zdemontowany. Prawdopodobnie urządzenia te trafią w okolice tunelu na Południowej Obwodnicy Warszawy (S2). Innym przykładem wyznaczania OPP jest właśnie biegnący przez stolicę odcinek S8. Tu niemal codziennie dochodzi do kolizji i wypadków, a prowadzony pomiar ruchu wskazuje na częste przekraczanie prędkości. Przyczyną do podjęcia tej decyzji był tragiczny w skutkach wypadek autobusu miejskiego z czerwca 2020.

Ostatecznie wyznaczono dwa OPP - pomiędzy ulicą Łabiszyńską i Szpitalną (w podwarszawskich Markach) oraz węzłem Warszawa Zachód - wysokość miejscowości Blizne Łaszczyńskiego (oznaczone tablicami D-51a i D-51b). Kontrolą objęto jezdnie głównej trasy w obie strony. Od 23 listopada 2021 roku urządzenia mierzą prędkość niezależnie na każdym pasie przez całą dobę, zaś system rozróżnia typ pojazdu. Dla motocykli, samochodów osobowych i lekkich dostawczych obowiązuje tu 120 km/h, dla ciężarówek 80 km/h.

Jak podają przedstawiciele CANARD, w ciągu 10 miesięcy tego roku OPP zarejestrowały w całym kraju blisko 600 tys. przekroczeń prędkości.