POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 3

26-05-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Google Street View, rys. GDDKiA

Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło budowę kolejnych dziewięciu obwodnic. Wszystkie powstaną w ciągu dróg krajowych do końca 2030 roku.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic

W połowie lutego przedstawiono rządowy program budowy 100 obwodnic 2020-2030. To nowe inwestycje, mające wyprowadzić ruch tranzytowy z mniejszych miejscowości, które leżą przy jednych z najbardziej uczęszczanych dróg krajowych.

Część z nich otrzymało już stosowane zatwierdzenia do realizacji. To łącznie 30 obwodnic, co jak łatwo policzyć stanowi 30 proc. planu. Sprawdzamy stan przygotowań do tych inwestycji, dziś w województwach mazowieckim, podkarpackim i wielkopolskim.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Gostyń, Koźmin Wielkopolski i Żodyń

W województwie wielkopolskim zaplanowano osiem obwodnic. Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło budowę trzech z nic. Najdłuższa z nich, omijająca Gostyń, będzie miała aż 17 kilometrów. Powstanie w ciągu drogi krajowej nr 12 w naprzemiennym układzie 2+1.

Dla tej inwestycji wydano już decyzję środowiskową, stąd przetarg w formule Projektuj i Buduj jest już zaplanowany na koniec tego roku. Budowa ma się zakończyć w 2024 roku.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego będzie częścią drogi krajowej nr 15 (w rządowym programie zaplanowano w jej ciągu jeszcze Krotoszyn Zduny i Milicz). Będzie miała długość 5,9 km. Przetarg na jej budowie także odbędzie się w tym roku, ale sama inwestycja będzie realizowana dopiero w latach 2024-26.

Dobiegają też przygotowania do trzeciej z tych obwodnic (2,4 km). Zyska ją miejscowość Żodyń leżący przy DK32. Tu także zaplanowano przetarg na ten rok, ale budowa rozpocznie się najwcześniej z tu wymienionych, bo już w 2023 roku. Zakończenie dwa lata później.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Łąck, Skaryszew i Zwoleń

Województwo mazowieckie, obok zachodniopomorskiego, wyróżnia się najdłuższą listą, dziewięciu obwodnic, które powstaną w ramach rządowego programu ich budowy. Jedną z nich jest obejście Łącka na drodze krajowej nr 60. To ważne połączenie Płocka z autostradą A1 na węźle Kutno Północ.

Inwestycja, po zatwierdzeniu planu budowy przez Ministerstwo Infrastruktury, jest na etapie przygotowania do przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Następnym krokiem będzie uzyskanie decyzji środowiskowej, która powinna zostać wydana w 2023 roku. Budowa trzech kilometrów drogi przewidziana jest na lata 2026-28.

Identyczny harmonogram obowiązuje dla obwodnicy Skaryszewa (DK9, długość 6 km) i Zwolenia (DK12 - która docelowo będzie ekspresówką, dł. 9 km).

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Kolbuszowa, Nowa Dęba i Przemyśl

Osiem obwodnic powstanie w województwie podkarpackim. Trzy z nich mają już zatwierdzenia do realizacji. W ciągu drogi krajowej nr 9 powstaną obejścia Kolbuszowej (8,5 km) i Nowej Dęby (7 km). Z kolei na obwodnica Przemyśla połączy drogi krajowej nr 28 i 77. Będzie miała rekordową długość 22 kilometrów.

Wszystkie te inwestycje dopiero się rozpoczynają i na początek wymagają opracowania studium korytarzowego. Następny etap to studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i uzyskanie decyzji środowiskowej. Budowy tych obwodnic zaplanowano dopiero na lata 2026-28.