POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 8

11-08-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

Od lutego sukcesywnie postępują prace nad rządowym programem budowy 100 obwodnic. Dziś przyglądamy się ich etapom w czterech województwach.

Polskie drogi - Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - województwo mazowieckie

W ostatnich dniach lipca ogłoszono przetarg na opracowanie Studium-Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) z elementami Koncepcji Programowej wraz z materiałami niezbędnymi do uzyskania decyzji środowiskowej dla obwodnicy Siedlec (woj. mazowieckie). Termin otworzenia ofert wyznaczono na 4 września.

To nowa inwestycja, zwycięzca powyższego przetargu musi wskazać najefektywniejszy jej przebieg. Wstępne plany zakładają, że droga znajdzie się po północno-zachodniej stronie miasta. Będzie to fragment DK63 pomiędzy miejscowościami Chodów i Stare Iganie o długości około 8 kilometrów. Jednocześnie połączy się z istniejącą już południową obwodnicą Siedlec na DK2.

W województwie mazowieckim zaplanowano dziewięć nowych obwodnic. Żaden etap przygotowań nie rozpoczął się jeszcze dla trzech z nich: Ciechanów, Ostrołęka i Pułtusk. Dla Lipska ogłoszono przetarg na wykonanie STEŚ (21 września), na pozostałych (Łąck, Skaryszew, Sokołów Podlaski i Zwoleń) trwa analiza złożonych ofert.

Polskie drogi - Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - województwo świętokrzyskie

Na etapie przetargu na STEŚ jest obwodnica Osieka (woj. świętokrzyskie). Termin otwarcia ofert wyznaczono na 28 sierpnia. Jednojezniowa obwodnica Osieka znajdzie się po południowej stronie miasta w ciągu drogi krajowej nr 79. Docelowo będzie miała ponad 3 kilometry długości. GDDKiA liczy, że cała dokumentacja, umożliwiająca ogłoszenie przetargu na budowę, będzie gotowa za trzy lata.

To jedna z czterech obwodnic zaplanowanych w województwie świętokrzyskim. Najbardziej zaawansowane działania dotyczą Wąchocka, tu już został ogłoszony przetarg na wykonawcę (termin składania ofert minął 28 lipca). Obwodnica Chmielnika także jest na etapie przetargu na STEŚ, najmniej wiadomo o Starachowicach.

Polskie drogi - Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - województwo warmińsko-mazurskie

Ogłoszono też przetarg na STEŚ dla obwodnicy Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie). Termin zakończenie przyjmowania ofert mija 21 września. Jeśli wszystko pójdzie z planem wybór wykonawcy w systemie "Projektuj i buduj" możliwy będzie pod koniec 2024 roku, a oddanie do użytku cztery lata później.

Dokładny przebieg drogi zostanie wybrany na podstawie wyników prac z powyższego przetargu. Wiadomo, że powstanie w ciągu trzech dróg krajowych (nr 53, 57 i 58) z planowanym węzłem Korpele.

W planie budowy 100 obwodnic pięć z nich znajdzie się w województwie warmińsko-mazurskim. Przetarg na przygotowanie dokumentacji dla obejścia Olsztyn/Dywit nie było chętnych, stąd postępowanie zostało umorzone. Na ogłoszenie przetargów pod STEŚ czekają Gąski i Pisz.

Z kolei prace nad obwodnicą Smolajn (DK51) zostały rozpoczęte na długo przed ogłoszeniem rządowego programu. Uzyskanie już decyzji środowiskowej pozwoliło na ogłoszenie przetargu na budowę - a w większości przebudowę istniejącej - drogi o długości 1,76 km. Termin składania ofert zaplanowano na 16 września, a podpisanie umowy do końca tego roku. Harmonogram zakłada oddanie jej do użytku w 2023 roku.

Polskie drogi - Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - województwo zachodniopomorskie

W podobnym stopniu zaawansowania jest obwodnica Kołbaskowa (woj. zachodniopomorskie). Uzupełni ona ciąg drogowy (DK13) na planowanych już wcześniej obejściach Przecławia i Warzymic. Dla tej inwestycji wydano już w 2012 roku decyzję środowiskową, która do końca prac projektowych powinna zachować ważność. Zwycięzca przetargu będzie miał więc 15 miesięcy na zrealizowanie kontraktu.

Budowa powinna rozpocząć się w 2023 roku. Obwodnica Kołbaskowa, o przekroju jednojezdniowym, będzie liczyć 6 kilometrów.

W województwie zachodniopomorskim pozostałe osiem obwodnic - Człopy, Gryfina, Rusinowa, Stargardu, Szczecinka, Szwecji, Wałcza i Złocienia - zostały zatwierdzone do realizacji.