POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 5

29-06-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto i rys. GDDKiA

Przygotowania do budowy 100 nowych obwodnic osiągnął półmetek. Dziś zaglądamy do planowanych inwestycji w sześciu województwach.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic

W połowie lutego rząd zaprezentował Program budowy 100 obwodnic mniejszych miejscowości, przez które przebiegają ważne drogi krajowe. Na liście znalazły się inwestycje w różnym stopniu zaawansowania. Dla części z nich była już przygotowana dokumentacja i wydane zezwolenia. Do dziś ogłoszono przetargi na wykonawcę dwóch z nich - Wąchocka (woj. świętokrzyskie) i Lipska (woj. mazowieckie).

Dla większości jednak nie przeanalizowano jeszcze przebiegu. Pierwszym etapem jest zatwierdzenie tej inwestycji przez Ministerstwo Infrastruktury. Kolejny to opracowanie studium korytarzowego i poddanie wybranych wariantów konsultacjom społecznym. Program zakłada powstanie wszystkich 100 obwodnic do 2030 roku.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Lipsko i Sokołów Podlaski

Na drogowej mapie województwa mazowieckiego znajdzie się dziewięć nowych obwodnic. Po Łącku, Skaryszewie i Zwoleniu czwarta ominie Lipsko. Powstanie ona w ciągu DK79 i będzie miała 6,5 kilometra długości. W połowie czerwca GDDKiA ogłosiła już przetarg na jej projekt i budowę. Termin składania ofert wyznaczono na 21 lipca 2020.

Piątą obwodnicę w województwie mazowieckim zyska Sokołów Podlaski. Będzie miała aż 17 kilometrów długości i połączy DK62 z DK63. W tym przypadku inwestycja rozpoczyna się od podstaw, w pierwszej kolejności zostanie wykonane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Na tej podstawie zostaną opracowane warianty przebiegu. W tej sprawie został już ogłoszony przetarg, termin składania ofert mija 27 lipca 2020.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Strykowo, Krotoszyn i Grzymiszewo

Na początku czerwca poznański oddział GDDKiA ogłosił przetarg na wykonanie projektu koncepcyjnego dla budowy obwodnicy Strykowa. Termin składnia ofert minął po tygodniu. Zgłosiło się sześciu chętnych, najniższa oferta mieści się w zaplanowanym budżecie, dodatkowo zadeklarowano skrócenie prac o miesiąc, czyli do 120 dni. Obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów.

Obwodnica Strykowa jest częścią DK32 i będzie miała około trzy kilometry długości. Inwestor liczy, że jeszcze w tym roku złoży wniosek o wydania decyzji środowiskowej, której będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę. Jest to czwarta z ośmiu obwodnic z tego programu w województwie wielkopolskim.

Piątą i szóstą zatwierdzono właśnie do realizacji. Obwodnica Krotoszyna, w ciągy DK15 obejmie też Cieszków i Zduny. Nie znany jest jeszcze jej przebieg, ani długość. Z kolei dla miejscowości Grzymiszewo planowa jest 2-kilometrowa obwodnica. Przygotowania w terenie dla obu inwestycji rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Wieluń

Czwartą z pięciu nowych obwodnic w województwie łódzkim będzie miał Wieluń. Według obecnych pomiarów dziennie przejeżdża przez tę miejscowość ponad 12 tysięcy samochodów, z czego 20 proc. stanowią pojazdy ciężarowe.

19 czerwca Minister Infrastruktury zatwierdził harmonogram jej powstania. Proces przygotowań i otrzymywania niezbędnych zezwoleń powinien zakończyć się do 2025 roku, zaś projektowanie i budowa do 2029 roku. Obwodnica będzie miała blisko 11 kilometrów długości i połączy DK43 z DK45.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Zamość i Łęczna

W województwie lubelskim zaplanowano siedem obwodnic. W przygotowaniu są już obejścia Dzwoli, Gorajca, Janowa Lubelskiego i Szczebrzeszyna. Wszystkie w ciągu drogi krajowej nr 74. Przebiega ona także przez Zamość, dla którego wydano właśnie podpisano program inwestycyjny. Prace rozpoczną się od studium korytarzowego.

Kolejną jest obwodnica Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82. Dla nie jest także podpisano program inwestycji, która jest na tym samym etapie co Zamość.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Nakło Śląskie

Program budowy 100 obwodnic zakłada, że pięć z nich powstanie w województwie śląskim. Pod koniec maja zatwierdzono realizację obejść Kroczyc, Pradeł i Szczekocin wraz z Goleniowem. Wszystkie leżą w ciągu drogi krajowej nr 78.

Podobnie jak i czwarta obwodnica dla Nakła Śląskiego i Świerklańca. W podpisanym dla niej programie inwestycyjnym wyszczególniono jeszcze miejscowości Niezdara, Tąpkowice i Celiny. Dokładny przebieg obwodnicy nie został ustalony, decyzja zapadnie po opracowaniu studium korytarzowym i techniczno-ekonomiczno-środowiskowym. Ustalono jednak, że będą to terenie niezurbanizowane, a droga będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu i przystosowana do ruchu ciężkiego. Inwestycja powinna zostać oddana do ruchu w 2028 roku.

Polskie drogi - Plan budowy 100 obwodnic - Tarnów, Piwniczna Zdrój, Limanowa i Nowy Targ

Przygotowania do programu budowy 100 obwodnic w województwie małopolskim rozpoczęto w Tarnowie. Już na początku maja ogłoszono dla niej rozpoczęcie konsultacji społecznych. Z uwagi na epidemię koronawirusa przeprowadzono je drogą elektroniczną. Zgodnie z planem powinny zakończyć się 24 maja, jednak przez złożone uwagi techniczne przez PKP termin ten przedłużono do pierwszego tygodnia czerwca.

Inwestycja ta dotyczy wschodniej obwodnicy Tarnowa, która w ciągu DK73 połączy autostradę A4 z DK94. Jej długość pomiędzy węzłami Tarnów Północ - Lwowska wyniesie 6,3 km. Budowa planowana jest na lata 2024-26.

Na etapie konsultacji społecznych jest także przebieg obwodnicy Piwnicznej Zdrój. Proponowane są trzy warianty przebiegu, do których uwagi można składać do 5 lipca 2020. Inwestycja powstanie w ciągu drogi krajowej nr 87, pozyskanie decyzji środowiskowej planowane jest na kwiecień 2022.

GDDKiA ogłosiła też przetargi na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnic Limanowej (DK28, długość 5,6 km) i Nowego Targu (DK49, dł. 5 km). Termin składania ofert wyznaczono na 29 lipca.