POLSKIE DROGI
Inwestycje | Obwodnice
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 6
13-07-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Google Street View, rys. GDDKiA
Kontynuujemy przegląd zaawansowania przygotowań do budowy stu obwodnic w ciągu dróg krajowych. W województwach zachodniopomorskim i lubuskim odnotowujemy komplet tych inwestycji.
W lutym 2020 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło plan budowy 100 obwodnic. Mają one powstać w ciągu, obłożonych dziś ruchem tranzytowym pojazdów ciężarowych, drogach krajowych. Wszystkie powinny być oddane do użytku do 2030 roku. Od początku śledzimy postęp do przygotowań do tych inwestycji. Według naszych wyliczeń, na różnym etapie jest 63 z nich.
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 1
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 2
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 3
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 4
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 5
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 7
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 8
Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 9
W województwie zachodniopomorskim zaplanowano dziewięć obwodnic. Piątą, po obejściach Gryfina, Kołbaskowa, Stargardu i Szczecinka, będzie miał Złocieniec. Powstanie ona w ciągu drogi krajowej nr 20. Jej długość wyniesie około pięć kilometrów, ostateczny jej przebieg zostanie wybrany po wykonaniu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej. Ogłoszenie przetargu na tę inwestycję zaplanowano na 2023 rok.
Ta sama kolejność działań prowadzona jest na kolejnych obwodnicach: Człopy, Rusinowa, Wałcza (to inna inwestycja, od tej która finiszuje na S10) i Szwecji. Wszystkie leżą wzdłuż drogi krajowej nr 22. Pod koniec czerwca GDDKiA podpisała już umowy na wykonanie prac przygotowawczych. Tutaj też przetargi, w formule projektuj i buduj, zostaną ogłoszone w 2023 roku.
Tym samym w województwie zachodniopomorskim mamy komplet zatwierdzeń z programu 100 obwodnic.
Czwarta z pięciu obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim została skierowana do realizacji. Zyska ją Pisz, na którego terenie obecnie krzyżują się DK 58 i 63.
Nowa droga będzie miała około 3,6 km długości i przekrój 1x2. Powstanie też towarzysząca infrastruktura, w tym lokalne drogi dojazdowe. Studium nad jej przebiegiem zaplanowano na lata 2020-24, zaś realizację do 2028 roku.
Czekamy na plany dotyczące Szczytna.
Zatwierdzenie do realizacji otrzymała także z czwarta z pięciu obwodnic w województwie podlaskim. Obejście Zambrowa to też skrzyżowanie DK 63 z 66. Inwestycja ta również rozpoczynana jest od zera. Dokładny przebieg, o długości około 7 kilometrów, dopiero zostanie ustalony. Prace nad projektem i budową prowadzone będą w latach 2026-28.
Do kompletu brakuje informacji o Augustowie.
W ciągu drogi krajowej nr 63 znajdzie się także obwodnica Siedlec. Inwestycja ta również otrzymała zatwierdzenie do realizacji. W planach ma około 8 kilometrów długości. Ukończenie zaplanowano na 2029 rok.
W województwie mazowieckim brakuje jeszcze informacji o obwodnicach Ciechanowa, Ostrołęki i Pułtuska.
Zgodnie z pierwotną zapowiedzią w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana dokumentacja przetargowa na projekt i budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich (woj. lubuskie). Oferty na projekt i budowę ponad 7-kilometrowej drogi (DK 22) o przekroju 1x2 można składać do 10 sierpnia 2020. Wyznaczony termin realizacji to 39 miesięcy, z wyłączeniem przerwy zimowej na etapie robót. Otwarcie zaplanowano na rok 2025.
GDDKiA informuje jednocześnie, że rozpoczęto prace przygotowawcze dla obwodnic Krosna Odrzańskiego (DK 29) i Kostrzyna nad Odrą (DK 31). W lutym zapowiedziano, że przetargi na ich projekt i budowę ogłoszone będą w II półroczu 2021 roku.
Z kolei dla zatwierdzonych wcześniej obwodnic miejscowości Dobiegniew (DK 22), Przytoczna (DK 24) i Wschowa (DK 12) trwa weryfikacja ofert złożony na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym z elementami Koncepcji Programowej i Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach.
Oznacza to, że również w województwie lubuskim rozpoczęto prace - na różnych etapach - na wszystkich sześciu zaplanowanych obwodnicach.
Z kolei dla obejścia miejscowości Grzymiszew (DK 72, woj. wielkopolskie) rozpatrywane są oferty w zakończonym przetargu na wykonanie projektu koncepcyjnego. Najtańsza propozycja to 85 tys. złotych, zaś GDDKiA przeznaczył na to 127,9 tys. zł.
W województwie wielkopolskim na dezycje oczekuje jeszcze Kalisz i Kamionna.
Ogłoszono również przetarg na wykonawcę Studium-Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, które powinno zostać zakończone uzyskaniem decyzją środowiskową, dla obwodnicy Chmielnika (woj. świętokrzyskie). Powstanie ona na skrzyżowaniu DK 73 i 78. Termin składania ofert mija 12 sierpnia.
Z czterech obwodnic zaplanowanych w województwie świętokrzyskim nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących Starachowic.
POLECAMY
POLSKIE DROGI
Pierwsze działania po wypadku autobusu
POLSKIE DROGI
Przeładowane i źle zabezpieczone ciężarówki